V Ledči vzniká už druhý sociální podnik na Havlíčkobrodsku

Pradlenka Barborka hodlá dávat šanci hlavně postiženým

Ledeč nad Sázavou – Dát šanci lidem postiženým či dlouhodobě nezaměstnaným. Rozšířit pracovní příležitosti na Ledečsku. Nabídnout kvalitní služby místním podnikatelům.

To je cílem sociálního podniku Pradlenka Barborka, který zahájí činnost v Ledči letos v září. Sociální provozovna, na Brodsku již druhá, společnosti Akrobrab plánuje poskytovat komplexní služby v oblasti praní, žehlení a mandlování prádla, doplněné o další služby, jako je přišívání knoflíků, opravy zipů a úpravy oděvů.

Vytvoření sociálního podniku je jedním z cílů, jejž si vytyčila obecně prospěšná společnost Háta, která byla založena v lednu 2013. Dala si za úkol pomáhat lidem hendikepovaným a lidem na okraji společnosti, zejména pak těm, kteří žijí na Vysočině.

S POMOCÍ DOTACE

Háta získala na základě rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina registraci Centra denních služeb Barborka (CDS Barborka).

CDS Barborka, která sídlí v budově bývalého skladu léčiv Zentiva v Ledči nad Sázavou, je sociální službou pro dospělé osoby s mentálním a kombinovaným postižením. U nich má Háta za cíl rozvoj ideálních schopností, což zajišťuje právě sociální podnik s názvem Akrobrab.

„Na uskutečnění tohoto záměru jsme získali dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí, které nabízí podporu sociálnímu podnikání. O dotace se ucházelo celkem 360 projektů, ale jen šestnáct jich nakonec uspělo,“ podotkl Miroslav Krajcigr, jednatel a manažer sociálního podniku. Pro prádelnu využije Akrobrab suterénní prostory bývalého skladu léčiv Zentiva.

Objekt bude vybaven pračkami, sušičkou, mandlem a také šicím strojem. „Původně jsme uvažovali o pekárně, ale nedávno vznikla v Ledči nad Sázavou pekárna nová, tak nás napadlo otevřít si prádelnu, protože takových služeb na Vysočině mnoho není,“ vysvětlil Krajcigr.

Prádelnu budou mít na starost čtyři pradleny, všechny se odborně proškolí, jedna provozní specialistka a řidič. Všichni zaměstnanci pocházejí z řad zdravotně postižených či dlouhodobě nezaměstnaných.

„Zájem o práci v prádelně byl značný. Hlásily se téměř dvě desítky uchazečů. Někteří z nich s ohledem na svoje postižení jen těžko hledají na trhu práce uplatnění, a právě pro takové lidi zřizujeme sociální podnik,“ vysvětlil manažer s tím, že sociální podnik se zaměřuje výhradně na ledečský region.

SLUŽBY PRO LEDEČ

To znamená, že svoje služby chce nabízet především místním provozovatelům ubytovacích zařízení, hotelům, restauracím, samozřejmě i jednotlivým zákazníkům z řad veřejnosti.

„Chceme nabízet samozřejmě tu nejvyšší možnou kvalitu, kapacita prádelny zvládne až 150 kilogramů prádla,“ zdůraznil manažer. Zisk ze sociálního podnikání půjde především do dalšího rozvoje firmy, tak aby byla životaschopná.

V současné době existuje na Havlíčkobrodsku sociální podnik pouze jeden. Je to havlíčkobrodský Semitam, jenž se věnuje hlavně ženám, které prošly výkonem trestu ve věznici Světlá nad Sázavou, či lidem různě handicapovaným.

O lidi nějakým způsobem na trhu práce znevýhodněné totiž zaměstnavatelé většinou nestojí, pokud jim do kapes netečou dotace od státu. Když dotace dojdou, znevýhodněný zaměstnanec skončí na chodníku. Sociální podniky ale nechtějí žebrat o státní dotace. Snaží se především vytvářet pro lidi s handicapem nová pracovní místa a schopnosti svých zaměstnanců nabízet veřejnosti. Zřizovat sociální podniky a firmy mohou i další města či obce například prostřednictvím operačních programů zaměřených na životní prostředí, zaměstnanost, integraci a rozvoj venkova, propagaci regionálních produktů a podnikatelů.

ŠTĚPÁNKA SAADOUNI
Havlíčkobrodský deník
http://havlickobrodsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.