Bečov získal Cenu Adolfa Heyduka za expozici pro nevidomé a slabozraké

Cena Adolfa Heyduka je již třetím rokem udílena památkám, které jsou nejvíce přívětivé ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům. Státní hrad a zámek Bečov získal cenu za rok 2016 díky prohlídkám pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, které pořádá s haptickým modelem relikviáře svatého Maura.

Bečov nad Teplou – Za celým projektem Ceny Adolfa Heyduka, jež se udílí od roku 2015, stojí vzdělávací program Hugo na cestách a v letošním roce nad udělováním cen navíc převzal záštitu senátor Miroslav Nenutil.

Organizátoři se skrze cenu snaží zvýšit povědomí o problematice přístupnosti kulturního dědictví lidem se zdravotním znevýhodněním, jak podotýká Hana Talli Hlubučková, hlavní koordinátorka projektu: „Mnohdy jsou na památkových objektech problematicky proveditelné úpravy, jindy podmínky jsou, ale chybí dobrá vůle ze strany referentů, odborných poradců… Jinde scházejí finanční prostředky.“

Cena se udílí ve dvou kategoriích: Památky UNESCO – Národní kulturní památky a Památky regionální. Jednotlivé objekty jsou nominovány veřejností, která posléze svým hlasováním rozhoduje o vítězi. Státní hrad a zámek Bečov zvítězil v první kategorii, a to díky prohlídkám s haptickým modelem relikviáře svatého Maura, který byl vytvořen v roce 2011.

Původně jako maketa pro nevidomé, záhy se ale osvědčil také jako vhodná pomůcka nejen pro dětské prohlídky. Předávání cen proběhlo 25. května v Nové Pace, za státní hrad a zámek Bečov převzal cenu kastelán Tomáš Wizovský. Prohlídky jsou nazvány „Relikviář pro každého“ a srozumitelnou formou představují fenomén relikviáře sv. Maura, model i jeho obsah si při nich může „osahat“ doslova každý, a to nejen na zámku v Bečově. Maketa je mobilní a umožňuje tak pořádání edukačních aktivit i v terénu – například ve školách či domovech seniorů.

Nevidomým návštěvníkům tento model přináší možnost vytvořit si prostorovou představu o relikviáři, ale také ohmatat si 14 odlitků sošek svatých a 12 reliéfů, které zdobí schránu relikviáře. Pamatováno bylo také na obsah, který evokuje v relikviáři skutečně obsažené předměty – relikvie, autentiku, usně a látky.

Model je doplněn textem v Braillově písmu, přehrávačem MP3 s kramářskou písní složenou na motivy příběhu relikviáře sv. Maura a hmatovou mapou Evropy vysvětlující původ a putování relikviáře během dějin.

Na vytvoření tohoto unikátního modelu se podílela Přírodní škola, Správa státního hradu a zámku Bečov, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a v neposlední řadě věznice v Horním Slavkově, kde model vyrobili odsouzení k odnětí trestu v rámci modelářské dílny.

Chebský deník
http://chebsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.