
Staří lidé mají trable s cestováním. Vlaková zastávka je vzdálená a autobus nemá přímé spojení do Městce.
Dymokury – Seniorku z Dymokur zastihla starostka vesnice Ludmila Kubálková náhodně v Poděbradech, když se stará dáma vracela od lékaře. Cesta k autobusu, nástup a výstup, pak kus pěšky do ordinace. To ji připravilo o veškerou sílu, proto s úlevou přivítala nabídku na odvoz domů.
„Většina seniorů se zdravotními problémy se od nás dostává k lékaři se značnými potížemi,“ říká starostka. Někteří senioři nemají auta nebo už kvůli věku a zdravotnímu stavu přišli o řidičské průkazy. Mohou jet sice vlakem, železniční zastávka je však téměř dva kilometry od centra obce. Řada starých lidí tam nezvládne dojít. A přímá autobusová linka do Městce Králové, kam místní lidé převážně jezdí k lékaři, neexistuje. Musí se přesedat v Podmokách.
Snaha starostky zajistit alespoň jeden přímý spoj z Dymokur do Městce Králové byl autobusovým dopravcem zamítnut s odůvodněním, že v podobných časech jezdí vlak. Proto zastupitelé začali hledat možná řešení svépomocí.
Zřízení obecní taxislužby, jakou zavedlo nedávno například město Poděbrady, se zdá pro menší obec ekonomicky nedostupné.
Další alternativou, která se v současné chvíli jeví reálná, je využití školního mikrobusu v čase, kdy nerozváží děti. Dymokurská škola má vlastní mikrobus pro dvacet cestujících, jímž sváží děti z okolních vesnic.
Pokud by se místní senioři dokázali dohodnout a navštěvovali lékaře ve stejném, předem stanoveném dni, mohl by je školní autobus dopravit ráno do Městce Králové poté, co doveze děti do školy, a dopoledne je přivézt zpět. Dokonce až před dům. Náklady na tuto službu, tedy pohonné hmoty a práci řidiče, by hradila obec ze svého rozpočtu.
Jinou možností, která je nyní rovněž ve hře, je využití nabídky Centra sociálních služeb Poděbrady, které zajišťuje v rámci osobní asistence také pomoc při obstarávání osobních záležitostí včetně doprovodu na místo určení.
„To by ale mohla být pro řadu důchodců drahá záležitost, proto by na to obec částečně přispívala,“ říká starostka Kubálková a připomíná, že by muselo být jasně stanoveno, jak často by mohl každý ze seniorů takovou pomoc využít.
Podle starostky přitom nejde jen o seniory přímo z Dymokur, ale i dalších dvou vesnic, které k nim patři, Svídnice a Černé Hory.
S nedostatečnou dopravní obslužností, kterou zajišťuje Dopravní sdružení svazku obcí Nymburska, se potýkají i další vesnice v okolí. Starostka Kubálková se zaobírá dokonce myšlenkou na spojení sil několika obcí s cílem realizovat společné Senior taxi. Ale to je zatím jen nápad.
V Poděbradech mohou využívat taxi od letošního jara občané ve věku nad sedmdesát let a držitelé průkazu ZTP bez věkového omezení. Službu je možné objednat po telefonu čtyřiadvacet hodin denně. Cena za jednu jízdu je patnáct korun, cesta zpět je přitom brána jako jízda nová. S každým seniorem může cestovat za shodnou cenu také doprovod.
Každý může této služby využít nejvýš osmkrát za měsíc. Taxi je k dispozici v pracovních dnech od 6.30 do 14.30 hodin. Občané jsou přepravováni k lékaři, pobočkám České pošty, nádraží, místním hřbitovům, nákupním střediskům i na Jiřího a Riegrovo náměstí. Jde zatím o zkušební provoz, který bude pokračovat až do konce letošního roku.
IVANA ŠMEJDOVÁ
Nymburský deník
http://nymbursky.denik.cz/
Přidejte odpověď