Pět let od prvního zavedení bezdrátového kardiostimulátoru

Před pěti lety, 2. prosince 2012, byla v Nemocnici Na Homolce provedena první implantace bezdrátového kardiostimulátoru na světě. Přístroj velikosti mikrotužkové baterie se implantoval přímo do srdce, přičemž technologii bezdrátových kardiostimulátorů LCP (Leadless Cardiac Pacemaker) vyvinula americká firma Nanostim, Inc.

Operaci provedl primář kardiologického oddělení nemocnice profesor Petr Neužil. Zcela nový typ přístroje na podporu zpomaleného srdečního rytmu obsahoval baterie i stimulátor v jednom a implantoval se přímo do srdce. Běžný kardiostimulátor se dává pod kůži pod klíční kostí a elektrody se vedou do srdce cévami. Primář ocenil výhody pro pacienty. Tělem nejsou vedeny žádné „dráty“, a tak klesá riziko infekce i mechanické poruchy elektrod. Dalším přínosem je možnost větší pohybové aktivity, pohodlí a příznivý kosmetický efekt.

„Během dvou let jsme tento přístroj zavedli 105 pacientům a žádný z nich neměl sebemenší potíže,“ řekl LN v roce 2015 profesor Neužil.

Bezdrátový kardiostimulátor LCP se vkládá do srdce z vpichu v třísle cévním systémem pomocí tenkého vodiče. Upevní se v hrotu pravé srdeční komory. Zákrok trvá 15 minut, pacient je při vědomí. Znecitliví se jen místo vpichu. Baterie kardiostimulátoru LCP, která je zhruba dvacetkrát menší než u běžného přístroje, vydrží stejnou dobu – minimálně šest let. Až přístroj doslouží, lze ho pomocí tenkého vodiče vyjmout a zavést nový.

První kardiostimulátor na světě byl voperován v roce 1958, měl velikost hokejového puku. O čtyři roky později byl první přístroj voperován v tehdejším Československu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.