Ivo Vondrák, poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje, který pomáhá druhým

iílustrační foto: svilen001 sxc.hu

Když se hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v roce 2017 stal také poslancem Parlamentu ČR, rozhodl se, že každý měsíc věnuje část svého poslaneckého platu na charitu.

Opava – Od prosince 2017 tak putuje částka třiceti tisíc korun těm, kteří potřebují finanční prostředky na léčbu nebo zdravotnické pomůcky. Své náměty či tipy mu posílají občané na e-mail charita. vondrak@seznam.cz.

Na pomoc handicapovaným osobám v Moravskoslezském kraji Ivo Vondrák už věnoval více než 600 tisíc korun. „Jsem rád, že mohu pomoci těm, kteří to opravdu potřebují. Jedním z nich je i Matyáš Tazbirek z Opavy,“ uvedl Ivo Vondrák.

Matyáškovi je osm let, od svého předčasného narození trpí dětskou mozkovou obrnou (DMO) a přidruženými nemocemi. Má za sebou spoustu operací a při jedné z nich se již málem neprobudil. Celou dobu jeho rodiče slýchali od lékařů, že nebude vidět, slyšet, mluvit, vnímat, hýbat se atd. Zatím nechodí a sám si ani nesedne, ale vše ostatní, navzdory nepříznivým předpovědím, již zvládl. Není to jen zásluha jeho obětavých rodičů, ale všech co se podílejí na finanční podpoře Matyho léčby. Cesta k uzdravení Matyáška je velice složitá a fyzicky i psychicky náročná pro něj, rodiče a blízké okolí. Ale Matyášek je velký bojovník, rád sportuje, byť jen pasivně v kočárku, podniká různé výlety a zúčastňuje se dle možností různých akcí.

———-

K tématu

Mozková obrna (MO), dříve dětská mozková obrna je soubor nakažlivých a neprogresivních poruch vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiné poškození v raném stádiu vývoje. Důsledkem jsou zejména poruchy hybnosti. Mozková obrna není chorobou nakažlivou, ani dědičnou. Rodič si této poruchy všimne teprve tehdy, když je pohybový vývoj dítěte opožděn nebo se začne opožďovat. Velmi často to bývá po zhruba prvním půlroce života. Tato choroba je důsledkem určitého poškození mozku, zejména hypoxii. Může vzniknout během těhotenství, při porodu či v prvních měsících života dítěte. Postižené dítě se kromě opožděného pohybového vývoje často musí potýkat také s psychologickými problémy kvůli nesnadnému začleňování se do společnosti. Velmi často se k MO ještě přidávají jiné vady, jako jsou např. snížení inteligence, smyslové vady a v mnoha případech epilepsie. MO je choroba, která se nedá vyléčit. Dá se však pomocí léčby dosáhnout zlepšení podmínek a životních možností dítěte, což většinou příznivě ovlivňuje kvalitu jeho života. Lékařské pokroky posledních let a hlavně pokroky v léčbě postižených s MO vedly k tomu, že dnes již mnozí z těch, kteří byli včas a správně léčeni, mohou vést téměř normální život. Standardní léčba, která by byla u všech pacientů dostatečně účinná, však ještě ani dnes neexistuje.

Bruntálský a Krnovský deník
https://bruntalsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.