
/PŘÍBĚHY KOLEM NÁS/ Josef Dytrych je sympatický muž, který zastupuje spolek DIGNO (Důstojnost). Ten na Kutnohorsku 18 let vykonává registrovanou sociální službu – osobní asistenci. „Naším posláním je pomoc zdravotně a tělesně postiženým občanům a seniorům zůstat co nejdéle v domácím prostředí a žít plnohodnotný a důstojný život,“ popsal Josef Dytrych.
Osobní asistenti zajišťují klientům základní životní potřeby – pomoc při stravování, hygieně, polohování, toaletě apod., doprovod k lékaři, na úřad, na nákup, do společnosti, zastoupení pečujících rodinných příslušníků v případě jejich nemoci, vyčerpanosti, dovolené či z důvodů jiné potřeby.
Jenže pandemie koronaviru dolehla také na tento spolek. Mnozí mají totiž pocit, že sociální služba v koronavirové době vůbec nefunguje. Opak je ale pravdou.
„Situace s koronavirovou situací nepříznivě ovlivňuje naši práci ve snížení požadavků na naši asistenci ke škodě zdravotně postižených občanů. Někteří naši klienti dočasně nevyžadují naši asistenci, protože s nimi zůstávají doma jejich příbuzní, třeba ti, co pracují jako učitelé. Ještě horší je značně zastrašující propaganda médií, aby se lidé nestýkali s dalšími občany. Aniž by o naší službě bylo něco konkrétního zveřejněno, občané se domnívají, že žádnou sociální službu nyní neposkytujeme. Ve skutečnosti působíme naplno od začátku pandemie,“ uvedl Josef Dytrych.
V současné době ve spolku působí šest asistentek. „Neradi bychom jejich počet snižovali kvůli tomu, že si lidé myslí, že nyní nefungujeme. Naopak. Chceme plně pomáhat zdravotně postiženým spoluobčanům i v této stresující době,“ uzavřel Dytrych.
Koronavirová krize ukázala nové české hrdiny – zdravotníky, lékárníky, řidiče autobusů, prodavačky, pošťačky a další profese. Všichni zaslouží obdiv a poděkování.
Hana Kratochvílová
Kutnohorský deník
Přidejte odpověď