Rakovina plic v lékařské poradně  

 ČRo – Plzeň 
Na dotazy týkající se rakoviny plic v lékařské poradně odpovídá pan doc. Radovan Vojtíšek, onkolog z plzeňské Fakultní nemocnice, když už nám zavoláte na pevnou linku 221 554 222 a nebo pošlete esemesku na číslo 605 55 4 Osmičky. Jsou různé druhy zhoubných nádorů plic, které to jsou.

mluvčí 4,
——————–
V zásadě zjednodušeně se nádory plic dají rozdělit do dvou hlavních skupin, jedna jsou to tzv. nemalobuněčné plicní karcinomy, těch je asi 85 % a druhá skupina jsou malobuněčné plicní karcinomy, obě ty skupiny jsou prognosticky velmi špatný, malobuněčný plicní karcinom je prognosticky horší, tady z těch dvou je to onemocnění, který už od počátku se považuje za systémový, to znamená, byť víme o tom, že ten pacient má jednu nebo několik ložisek v hrudníku, tak už předpokládáme s velkou mírou pravděpodobnosti, že to onemocnění je rozesetý po celém těle a už tak se v rámci tý léčby k tomu onemocnění přistupuje, je to onemocnění, který je nevyléčitelný, obě ty onemocnění jsou nevyléčitelný, .

mluvčí 6,
——————–
Dobrý večer, pane doktore, já jsem se chtěl jenom zeptat. Kamarádka kouří tak přibližně 40 let, dva denně a říká, jako, že je dobrý, dobrý, jako prostě jak nehodlá to zanechat. A chtěl jsem se ještě zeptat, rakovina plic, jestli je teda bolestivá, když už se to potom zachytí, nebo jak to jako s tím je, no.Děkuju ona mockrát.

mluvčí 4,
——————–
Děkuju za dotaz. Vaše kamarádka pro sebe udělá nejlíp, když kouřit přestane. Tam vlastně koneckonců v té poznámce nebyl dotaz, ale ptal jste se, jestli rakovina bolí, rakovina v pozdějších stadiích pochopitelně bolí a je to zejména v situacích, kdy ten nádor už založil vzdálený metastázy, to znamená, postihl kupříkladu typicky kosti.

mluvčí 5,
——————–
Tak.

mluvčí 4,
——————–
Tam ty bolesti těch pacientů jsou poměrně velký.

mluvčí 3,
——————–
Já tu otázku našeho posluchače rozšířím. Dalo by se obecně říci, jaká jsou stadia rakoviny plic a jakými příznaky se projevují.

mluvčí 4,
——————–
Já se pokusím na to odpovědět co možná nejjednoduši a ne a moc akademicky. Ty nejčasnější stadia, nejnižší stadia jsou ty stadia, o kterých jsem povídal, že jsou bezpříznaková a ty tvoří bohužel přibližně 20 % ze všech diagnostikovaných nádorů. Na druhém pólu a trošku přeskočím ten prostředek na druhém pólu toho spektra jsou nádory, který jsou diagnostikovaný v metastatickým stadiu, to znamená, že mají založený druhotný ložiska v životně důležitých orgánech a těch je bohužel 40 % v rámci primární diagnostiky, to znamená ve chvíli, kdy se ten nádor diagnostikuje, tak už má založený vzdálené metastázy, což je hrozně vysoký číslo a tyto nádory se můžou projevovat různě, například bolestma v kostech, bolestma v páteři nebo bolestma hlavy, pokavaď jsou vytvořený nebo založený mozkový metastázy nebo epileptickýma záchvatama a taková léčebně nejatraktivnější, zní to blbě, ale přesto nejatraktivnější oblast jsou nádory mezi tady těma dvěma póly, to znamená nádory lokálně pokročilý a ty se projevujou nebo mohou projevovat právě zhoršením kašle nebo vznikem dušnosti nebo chrlením krve nebo vykašláváním krve.

mluvčí 3,
——————–
A vy už jste tady několikrát naznačil, že prognóza není dobrá u nádoru plic, jak velká je úmrtnost tedy na zhoubný nádor plic, jaká je pravděpodobnost přežití.

mluvčí 4,
——————–
Zase vycházejme ze statistických dat a stejně tak, jako máme incidenci, to znamená počet nových případů rakoviny plic za rok na určitou skupinu populace, tak máme i mortalitu, což je úmrtnost zase počet zemřelých na danou chorobu v daném roce v daný populaci a poměr tady těch dvou veličin je tzv. letalita, smrtnost a ta se pohybuje kolem 80 %, to znamená, 80 % pacientů s rakovinou plic zemře.

mluvčí 3,
——————–
Přežití se udává většinou na pět let.

mluvčí 4,
——————–
Udává se pět let a ty souhrnný data hovoří o 15 procentní pravděpodobnosti přežití pěti let, souhrně bez ohledu na stadium toho onemocnění, což je hrozně málo, jo, 15 %, přežije pět let.Dovolím si tady ten pesimismus jenom trošku jako nasvítit světlem optimismu v tom smyslu, že asi se k tomu ještě dostaneme, ale s příchodem nových moderních jako léčiv přežití, aspoň to statistický, poměrně výrazně prodlužuje, nicméně stále se bavíme o smrtelný chorobě.

mluvčí 3,
——————–
Pochopitelně důležité je odhalit ten nádor co nejdřív, to je u každé rakoviny, u rakoviny plic, také u nás existuje program časného záchytu rakoviny plic. Jak ten funguje, pro koho je určený?

mluvčí 4,
——————–
Jedná se, přesně řečeno, jo pilotní program screeningu karcinomu plic, to znamená o jakousi studie, která má zjistit, jestli screening karcinomu plic by v naší populaci byl realizovatelný a smysluplný a funguje od ledna roku 2022 a je určen pro rizikovou populaci a ta riziková populace je definována věkem 55–74 let. Musí se jednat o současný nebo bývalý kuřáky a konkrétně, nebo přesněji řečeno o kuřáky, kteří kouří víc než 20 tzv. krabičkorok v překladu češtiny znamená lidi, kteří kouří krabičku denně po dobu minimálně 20 let a, a ještě musí splňovat podmínku, že musí být tito lidé bez významných komorbidit, čili přidružených chorob.

mluvčí 3,
——————–
A do tohoto programu se lidé hlásí sami. Doporučujete těm, kteří ty podmínky splňují, se přihlásit?

mluvčí 4,
——————–
Do tohoto programu by pacienty měli posílat praktičtí lékaři. A měl by to fungovat tak, že praktický lékař vyselektuje rizikovou populaci nebo pacienta a pošle ho na spádový plicní pracoviště, kde pacientovi objednají nízkodávkový CT vyšetření, což je ten nástroj toho screeningu. A jednou z podmínek je krátká intervence týkající se odvykání kouření. Takže ta cesta je praktický lékař, plicní lékař, nízkodávkový CT vyšetření.A důležitá věc, riziková populace v České republice zahrnuje asi půl milionu lidí. A předpoklad toho screeningu je, aby se ho účastnilo 25 000 lidí, což je 5 %. A mimochodem, kdybyste chtěla čísla, kolik lidí se od roku 2022 tady toho screeningu zúčastnilo, tak je to něco přes 6000 za rok a tři čtvrtě.Což je hrozně málo, když ten cíl je 25 000 za rok a tady za rok a tři čtvrtě se ho zúčastnilo jenom něco přes 6000 lidí.

mluvčí 3,
——————–
Kde to vázne? Pane docente?

mluvčí 4,
——————–
No, jednak z mýho pohledu to vázne a teď bych se nerad jako zase dotknul praktických lékařů, ale možná na nízký informovanosti těch praktických lékařů. Ale. Hlavními viníky podle mě budou ti pacienti, protože se zase bavíme o, když se koukneme na tu definici tý rizikový populace, tak to jsou kuřáci jako z logiky věci, který nemají velkou motivaci starat se o své zdraví, ale zase teď bych se nerad někoho dotknul.

mluvčí 7,
——————–
Tady Václav Plzeň. Já bych se potřeboval pana primáře zeptat na jednu takovou věc. Mi 75 let a nikdy jsem v životě nekouřil, celý život jsem běhal po stavbách jako stavbyvedoucí, přesto mi před pěti lety paní doktorka našla a tma a teď už mám i chop, nevím, jestli z toho chopnu, se nemůže udělat něco horšího.

mluvčí 5,
——————–
Pane, pane Václave, já jsem vám V první řadě chtěl pogratulovat, že jste vydržel 75 let nekouřit
Jsem přesvědčený O tom Že Jak to vaše astma, tak ta vaše chronická obstrukční plicní nemoc
Byť se V literatuře udává, že ta obstrukční choroba může vést nebo může zvyšovat riziko rakoviny plic, tak to nebude váš případ.Notabene máte-li, vazbu na lékaře, který vás sleduje, Tak ho nechte sledovat, Aby se něco neprošvihlo, lidově řečeno, ale pravděpodobnost je malá. Václav je Skvělým příkladem moderního člověka, nekouří, pohybuje se v přírodě, navštěvuje lékaře, co si člověk může přát víc.

mluvčí 3,
——————–
Můžeme ho uklidnit a znovu pogratulovat, jak jste říkal, zpět k rakovině plic, jaké metody léčby nabízí současná medicína?

mluvčí 4,
——————–
A začal bych určitě tou nejdůležitější, a to je chirurgie.Nádory, které lze odoperovat, jsou nádory, které lze s vysokou mírou pravděpodobnosti udržet dlouhou dobu v klidu, nádory, které nelze odoperovat, ať už z důvodu toho, že jsou pokročilé, nebo z důvodu toho, že Ta operace by pro toho pacienta byla příliš zatěžující z mnoha důvodů, tak tito pacienti mohou podstoupit léčbu zářením, radioterapii nebo mohou být léčeni chemoterapií nebo mohou být léčeni kombinací radioterapií a chemoterapií nebo v dnešní době také velmi dostupnou, biologickou nebo lépe cílovou nebo cílenou nebo terčovou léčbou nebo nejmodernější imunoterapií

mluvčí 3,
——————–
Jaký režim by měl dodržovat pacient s rakovinou plic, který se léčí, už tedy.

mluvčí 4,
——————–
Hodně záleží na tom, jakou léčebnou metodu ten pacient podstupuje, pochopitelně člověk, který podstupuje chemoterapie, při který klesají nebo klesá počet bílých krvinek, je tak náchylný vzniku nejrůznějších infekcí, Tak by se měl vyhýbat pobytu v prostředí, kde se kumuluje velký počet lidí. Ale obecně, když je Mezi léčebnými cykly, tito pacienti by měli chodit ven, měli by cvičit, měli by vykonávat fyzickou aktivitu, měli by pracovat. Rozhodně jsem velkým odpůrcem tzv. klidového režimu, který pacienta přikovává na gauči k televizi.

mluvčí 3,
——————–
My jsme mluvili o různých metodách léčby rakoviny plic, pokročila v případě nádoru plic i nějak věda a výzkum? Jsou na obzoru nějaké nové léky, nové léčebné metody.

mluvčí 4,
——————–
Poměrně dramaticky, dramaticky zasáhla Jak do prognózy, tak obecně do léčebných algoritmů nádoru plic, tzv. imunoterapie, což je jako metoda, kterou bych velmi rád jako zmínil.Používá se u karcinomu plic od roku 2016 , V současné době se řeší víceméně to, jak dostat tu imunoterapii do časnějších stadií, léčbě rakoviny plic, čím dřívější stadium rakoviny plic léčíme imunoterapii, velmi zjednodušeně řečeno, tím větší je pravděpodobnost dosažení dlouhodobé kontroly toho onemocnění.

mluvčí 3,
——————–
Napsal nám posluchač, manželka měla malobutuněčný nádor a po třech cyklech chemo a imunoléčby rapidní zlepšení, bohužel po čtvrtém cyklu to všechno nabralo opačný, hodně rychlý obrat. To se asi stalo.

mluvčí 4,
——————–
To je bohužel typický scénář chování malobuněčného plicního karcinomu, o kterém jsem mluvil, že je dramaticky horší než ta skupina těch nemalobuněčných plicních karcinomů a u něho nastává právě velmi rychlá odezva ná úvodní chemoterapii a radioterapie,a to u nádoru, který je Chemradiosenzitivní, ale velmi rychle, tato citlivost se překlene v rezistenci, čili necitlivost, takže tam po tom úvodním nadšení, přichází právě tady ten pád. Stalo se to, že to onemocnění prostě ztratí svoji citlivost.

mluvčí 3,
——————–
Další dotaz elektronické cigarety způsobují rakovinu plic.

mluvčí 4,
——————–
bohužel se to nedá říct s jistotou, protože jejich užívání ještě není dlouhodobě zkoumáno nebo nejsou jako dlouhodobá data, ale můj osobní názor, který je absolutně nezaložený na důkazech, je, že to není nic zdraví prospěšnýho.

mluvčí 3,
——————–
Mohl byste vyjmenovat hlavní zásady prevence vzniku zhoubného nádoru plic.

mluvčí 4,
——————–
Je jedna a je třeba jí zdůraznit, podtrhnout a dát za ní tři vykřičníky, nekouřit a vyhýbat se prostředí, ve kterém se kouří.

mluvčí 3,
——————–
Takže to je podle vás to nejdůležitější v tomto případě.

mluvčí 4,
——————–
No, je to nejdůležitější, je třeba to zdůraznit, protože pochopitelně zase každý racionálně uvažující člověk ví, že zdravá strava, zdravý životní styl, pohyb nebo fyzi aktivita snižujou riziko rakoviny obecně, nejenom rakoviny plic.

Odborníkem byl doc. Dr. Radovan Vojtíšek z onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. My vám děkujeme za návštěvu ve studiu, za všechny důležité rady a informace, pane docente, mějte se pěkně, ať se vám daří, na slyšenou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.