Mezinárodní den Aspergerova syndromu bude v neděli

ilustrační foto : Flickr.com

V neděli 18. února 2024 si česká veřejnost již desátým rokem připomene Mezinárodní den Aspergerova syndromu – jedné z forem poruch autistického spektra (PAS), které celoživotně ovlivňují všechny oblasti života lidí na spektru autismu. Také letos je spojen s připomínkou a odkazem Viky – dívky s Aspergerovým syndromem (AS), která začátkem roku 2015 nemohla dál a zvolila odchod ze světa nepochopení.  

Za sklem, o. s. u této příležitosti pořádá řadu akcí s cílem upozornit na specifika Aspergerova syndromu i jedinečný potenciál lidí s AS, který z důvodu neznalosti často společnosti uniká. Tradičním prvkem kampaně je opět „MEZINÁRODNÍ DEN ASPERGEROVA SYNDROMU V KNIHOVNÁCH, kdy významné osobnosti kulturního a společenského života budou předčítat ukázky tentokrát z knihy české autorky Věry Kociánové “Johanka a čarodějnice.

„Neobyčejný zážitek a dojem z doslova vpádu malé „Johanky“ do mého života byl impulzem ke vzniku této knížky a začátkem objevování pro mne neznámého světa lidí s autismem. Jsem za tuto zkušenost ráda a věřím, že knížka může povzbudit její čtenáře k většímu zájmu, porozumění a respektu k jinakosti jejich blízkých,“ uvedla paní Kociánová.

Letošní osvětová akce se uskuteční v sobotu 17. února v brněnské Moravské zemské knihovně, v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně, v Knihovně Ústeckého kraje a v Městské knihovně v Praze, kde proběhne autorské čtení v podání paní Kociánové, za přítomnosti ilustrátorky knihy, paní Lindy Řehákové.

Za sklem o. s. – OLOMOUC letos pořádá veřejné čtení v nácvikové kavárně pobočky spolu s prezentací dokončených stavebních úprav stávajících prostor na bezbariérové.

Program doplní také ukázky odborné i populární literatury, edukačních pomůcek, prezentace činnosti poboček, tvorby klientů a vybraných terapií, možnost osobně zažít vnímání světa očima lidí na spektru pomocí Simulátoru autismu i beseda s odborníky o úskalích života lidí s Aspergerovým syndromem.

S poruchou autistického spektra (dále jen PAS) se podle průzkumů CDC narodí již každé 54. dítě. Častěji je diagnostikována chlapcům než dívkám, a to v poměru 4:1. Autismus není onemocnění, ale pervazivní (vše pronikající) vývojová porucha. Nedá se vyléčit, je celoživotní JINAKOSTÍ.

Našim posláním je těmto výjimečným lidem poskytovat odpovídající pomoc. Cílovou skupinou nejsou jen děti a dospělí lidé na spektru autismu, ale celé jejich rodiny a sociální okolí. Pobočky Za sklem o. s. ve Zlíně, Praze, Olomouci a Brně provozují take Centra denních služeb pro děti i dospělé na spektru autismu s cílem nabídnout takové aktivity a tvůrčí činnosti, aby podporovaly klienty v seberealizaci, ale také ve zvládání nároků běžného života,“ uvádí předsedkyně Za sklem o. s., Marta Pečeňová. 

Aspergerův syndrom je řazen mezi poruchy autistického spectra (PAS). Charakteristický je potížemi v komunikaci, představivosti a ve vytváření sociálních vazeb. Příčiny vzniku nejsou dosud známy. Děti a mladiství zpravidla nemají touhu navazovat vztahy s vrstevníky, jejich vzhled většinou nedává tušit přítomnost jinakosti, mají problém navázat a udržet oční kontakt, těžce se vciťují do nálad a pocitů druhých, je pro ně těžké vyjádřit pocity vlastní, špatně čtou signály upozorňující na blížící se nebezpečí. Obtíže v oblasti neverbální komunikace se týkají porozumění neverbálním poselstvím druhých a vlastní schopnosti vysílání těchto signálů. Jejich život je často určován propracovaným systémem rutinního chování. 

Poruchy autistického spectra – PAS – se vyskytují u více než 2,5 % světové populace, v České republice žije s některou z forem PAS kolem 250 000obyvatel. Prevalence výskytu Aspergerova syndromu v rámci PAS není známa. 

Mezinárodní den Aspergerova syndromu je stanoven na 18. února – den narození rakouského pediatra Hanse Aspergera, objevitele Aspergerova syndromu (čtyřicátá léta minulého století), který je po něm pojmenován.

Nestátní nezisková organizace Za sklem o. s. zahájila činnost v roce 2011. Za cíl si klade poskytovat lidem na spektru a jejich rodinám takovou podporu, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí. Vyvíjí iniciativy pro zlepšení podmínek života lidí na spektru v České republice tak, aby nežili na okraji společnosti. www.zasklem.com 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.