Jaké bylinky na bolesti kloubů  

ilustrační foto: Irina Slutsky / Flickr

ČRo

… zvu do Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové, která bude zaměřena na bolesti, otoky kloubů a svalů, revmatoidní artritida, Artróza, Bechtěrerova nemoc, ale i osteoporóza jsou nemoci, které bolestivost způsobují. No, a když přichází zima, citlivost se zvyšuje i u těch, kteří jsou například po úrazech, jak bolest kloubů omezit jaksi pomoci přírodní cestou s bylinami, čaji, tinkturami, existuje nějaká účinná bylina, první pomoc A můžeme ji kombinovat s běžnými léky. O tom si dnes budeme povídat s PharmDr. Kateřinou Hradiskou Breiterovou z Katedry Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Vítejte u nás. Proč se v zimním období zhoršuje bolestivost kloubů a také svalů.

mluvčí 3,
——————–
Tak ta zvýšená bolestivost v tom chladnějším období může být způsobená i tím, že vlastně naše tělo si stahuje krev do těla, do trupu, aby zahřálo primárně ty životně důležité orgány a tím pádem právě již stahuje z těch končetin, takže tím, jak ty končetiny často nebo mohou být méně prokrvené, méně prohřáté, může to právě zintenzivňovat bolest kloubů, třeba.

moderátorka
——————–
No, když je venku zima, že by psa nevyhnal, řekněme, i nějaké to sychravo, tak máme tendenci i lenušit a tuhneme a pak to možná také bolí, takže ta pohybová záležitost na tom bude mít také nějaký vliv.

mluvčí 3,
——————–
Určitě. Samozřejmě tam kromě toho prohřátí, tak i právě pohyb zejména přiměřený tomu aktuálnímu zdravotnímu stavu, protože záleží na těch konkrétních obtížích, nám může samozřejmě od té bolesti ulevit.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
A existuje nějaká bolest, kterou řešit nemusíme, že je běžná, že je normální od určitého věku.

mluvčí 3,
——————–
Tak řekla bych, že žádná bolest není úplně normální, je lepší vždycky zjistit, od čeho ta bolest pramení, samozřejmě od určitého věku už jsou ty bolesti častější, ale vždycky nebo ve valné většině případů najdeme nějaký prostředek se jí úplně zbavit, pokud ne, tak alespoň ji zmírnit a ulevit.

moderátorka
——————–
Přijatelnou meteosenzitivitou. Citlivostí na změny počasí nejčastěji trpí starší lidé, nemocní lidé. Souvisí tedy zima a bolest i třeba s vlhkostí, že zima, mokro, vlhko jsou nepřátelé našich kloubů.

mluvčí 3,
——————–
Není to přímo s vlhkostí, ta meteosenzitivita, jak jste zmínila, je to primárně s poklesem atmosférickýho tlaku třeba před deštěm, což v tomhle období je mnohem častější a právě ten pokles tlaku může ovlivňovat právě i tkáně, třeba právě u těch úrazů je to třeba, že nějaký NERV je, který byl třeba poraněný, poškozený, je na to citlivější, takže potom právě obzvlášť před deštěm se to objevuje.

moderátorka
——————–
Objevuje, hovoří se o suchém teple.

mluvčí 3,
——————–
Zase záleží, jaký typ bolesti to je, protože například u akutních zánětlivých obtíží, ať už kloubů nebo třeba po nějakým úrazu, když se stane výron a tak, tak to teplo naopak by bylo kontraproduktivní, tam je lepší naopak ta postižená místa chladit, ale pokud jde o chronickou bolest třeba právě spojenou s revmatoidní artritidou, tak tam to suché teplo, ať už ve formě těch nahřívacích polštářků, teplého oblečení, nahřívání zad u kamen atd. samozřejmě pomoci může.

moderátorka
——————–
Jaké přístupy by měli lidé zvolit pro to zmírnění bolestivosti kloubů, kromě polštářků atd. co ještě dalšího doporučit?

mluvčí 3,
——————–
Určitě nějaký přiměřený pohyb právě nejlépe nejdříve se prohřát, připravit to tělo, protože ve chvíli, kdy ho prohřejeme, tak i ty svaly a klouby budou ten pohyb snášet lépe a potom záleží, samozřejmě můžeme to podpořit nějakými bylinnými prostředky.

moderátorka
——————–
Pojďme dál, pojďme na ty bylinky, jaké má bylinková medicína výhody proti těm chemickým přípravkům a lékům.

mluvčí 3,
——————–
Tak já jenom bych to uvedla, já nemám úplně ráda tohle to dělení bylinky versus chemie, protože to, co bylinkám dává účinek, tak jsou právě chemické látky v nich obsažené, protože všechno kolem nás je chemie, ale když se zaměříme tedy na ty látky přírodního původu, při nějaké té mírnější bolesti nám můžou ulevit zejména při zevním podávání u těch léčivých rostlin, v tomhle případě často to zevní podání právě na to místo, kde nás to bolí a teprve, když ta bolest je intenzivnější, tak to třeba zkombinovat právě i s nějakými těmi klasickými léčivy.

moderátorka
——————–
Které byliny jsou v této oblasti nejpopulárnější.

mluvčí 3,
——————–
Tak opět záleží problém od problému, ale co budou posluchači jistě znát, tak jsou různé přípravky, třeba s kapsaicinem, vlastně na bázi extraktů z chilli papriček, které právě prohřívají, používají se často třeba při bolesti zad, při bolesti kloubů a tak, dále ale je potřeba při tom používání těchhle těch přípravků dát pozor na určité věci, ať už je kombinace s jinými přípravky, taky toho lokálního podání, protože ten kapsaicin funguje tak, že podráždí receptory na kůži, čímž ulevuje od bolesti, ale zároveň to místo velmi jako prohřeje, prokrví a ve chvíli, kdy třeba někdo právě použije nějakou mast s tím kapsaicinem nebo třeba známou kapsaicinovou náplast, tak minimálně dalších 12 hodin po té aplikaci nebo u té náplasti, po jejím sundání bychom na to místo neměli mazat či aplikovat nic dalšího.

moderátorka
——————–
Určitě dáme i další bylinné tipy, ale teď už nabízíme i náš telefonní kontakt 726 a třikrát 46, případně mailová adresa studio.hradec@rozhlas.cz.
A my jsme si v průběhu písničky povídali, že paní Kateřina byla v Nepálu, tak by mě zajímalo, jestli tam také mají byliny a využívají v Nepálu.

mluvčí 3,
——————–
Tak tam si myslím, že jim úplně nebo v řadě případů nic jiného nezbývá vzhledem k dostupnosti lékařské a farmaceutické péče v některých oblastech.

moderátorka
——————–
Zaujala vás tam nějaká bylina?

mluvčí 3,
——————–
Přiznám se, že do tajů místní byliné medicíny jsem za ty necelé tři týdny úplně nepronikla.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Nepronikla. No. Pojďme se zaměřit tedy na ty naše konkrétní byliny, které jsou na bolest kloubů a svalů a trochu je popsat, kterou máte nejraději, která je podle vás nejúčinnější, můžete vypíchnout. Jednou na nich bude víc. Samozřejmě.

mluvčí 3,
——————–
Tak úplně jednu asi nevypíchnu, ale máme celou řadu rostlin, které můžeme použít právě už jsem zmiňovala ten kapsaicin, ty chilli papričky a ten právě patří do skupiny tzv. mimo jiné derivancí, což jsou látky, které právě nám podráždí tu pokožku, čímž vlastně odvedou tu bolest a zároveň zvyšují právě prokrvení v tom místě. Do této skupiny bychom mohli zařadit ještě několik dalších látek nebo rostlin, patří tam třeba eukalyptus, i když ten má spíš v důsledku chladivý efekt, ale z těch prohřívacích bychom z těch přírodních látek mohli zmínit třeba KAFR, možná budou posluchači Znát nějaké kafrové mazání typu opodeldok atd. tak to se také používá právě při bolesti svalů, kloubů, protože ten KAFr zase zvyšuje to prokrvení, prohřeje to místo té aplikace.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jakým způsobem Byliny působí na zmírnění bolesti, jaké jsou ty jejich mechanismy.

mluvčí 3,
——————–
Ony ty mechanismy mohou být různé. Některé z nich dráždí nebo se váží přímo na receptory pro bolest, to je právě třeba u toho kapsaicinu nebo třeba u mentolu, který taky je často v těch přípravcích nebo je to součást mátové silice, to podráždí receptory na kůži a v důsledku potom taky může zvýšit, respektive snížit jejich citlivost vůči bolesti.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak se ty byliny zpracovávají. My už jsme hovořili o těch mastech, ale jsou tady možná jiné možnosti, jak je využít z té přírody, nějak povařit třeba do čajů atd.

mluvčí 3,
——————–
Olejíčky, tak co se týče toho vnitřního užití při těchto obtížích bolestí kloubů a svalů, tam to není úplně tak časté použití, ale mohou si posluchači třeba připravit čaj tužebníků, respektive tužebníkového květu. To je rostlina, která se mimo úlevy od bolesti používá třeba i při zmírnění příznaků nachlazení. Akorát je potřeba dát zase pozor na některé věci, protože tužebník obsahuje salicyláty, což jsou látky nebo příbuzné s kyselinou Salicylovou, pravděpodobně všichni posluchači znají její polysyntetický derivát a kyselinu acetylsalicylovou pravděpodobně pod názvem Aspirin, Acylpyrin, to jsou látky, které působí primárně proti bolesti, proti teplotě, ale je právě potřeba dát pozor u pacientů, kteří užívají nějaké léky na ředění krve. Ti by se tužebníku měli vyvarovat. Stejně tak bychom rostliny obsahující selycilaty, třeba Vrbovou kůru a i ten tužebník neměli podávat dětem a mladistvým do 18 let.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Je lepší ta přírodní forma, než si vzít ten acylpyrin. Podle vás záleží…

mluvčí 3,
——————–
Záleží na intenzitě obtíží u tužebníku, tam pokud je to třeba na to nachlazení, tak je to komplexnější, ale zase právě ten účinek proti bolesti bude silnější ve chvíli, kdy si vezmeme už tu tabletu.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Takže my si vezmeme pár rostlinek, které jsou pravděpodobně nasušené a povaříme, přelijeme nějakou horkou vodou.

mluvčí 3,
——————–
U toho tužebníku si můžeme připravit klasický nálev, to znamená, že zalijeme horkou vodou, necháme 10 minut louhovat a potom scedíme.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jaké jsou ty nežádoucí účinky, co může vzniknout, když takto v praxi byliny používáme, jak je případně minimalizovat.

mluvčí 3,
——————–
No, u toho tužebníku právě zejména u pacientů, kteří používají léky na ředění krve, může dojít až k přílišnému naředění, čili může to způsobit nějaké potíže s nadměrným krvácením, tvorbou modřin atd. u dětí, dospívajících do 18 let, jak jsem zmínila, je to kontraindikováno kvůli riziku Reyova syndromu, což je velmi vzácné, ale velmi závažné onemocnění, takže lepší se nejenom tomu, tužebníku, ale právě třeba i toho aspirinu, acylpyrinu u dětí úplně vyvarovat.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Možná konzultovat vždycky opravdu s těmi odborníky, jak dlouho trvá, než se účinky byly jen projeví. Je to okamžitá úleva, pomoc od bolesti.

mluvčí 3,
——————–
V případě toho tužebníku i právě třeba, když se nejenom používá při té bolesti kloubů, ale i při nachlazení, tak ten účinek se dostaví relativně brzy, samozřejmě u použití lokálních forem, tak záleží…

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Poprosím vás, vemte si sluchátka, máme tady dotaz, Po telefonu jste v Radio poradně, můžete se ptát, Dobrý den.

mluvčí 4,
——————–
Dobrý den. Je mně 84 roku. Každý den chodím přibližně 4 km, chodit můžu, ale strašně mě bolej nohy vleže, a to jako kdybych měla okový kolem kotníků a stála bych třeba, já nevím, na puku, co se s ním hraje hokej, nevím, to mám dělat, aby, protože jste říkala, že žádná bolest není úplně normální a já už jsem se s tím tak pomalu smířila, ale dá se v tom něco dělat.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Děkujeme za dotaz, opatrujte se, pokud možno bez bolesti. Na shledanou.

mluvčí 4,
——————–
Na shledanou. Děkuju.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Tak zkusíme nějak zareagovat.

PharmDr. Kateřina Hradiská Breiterová
——————–
Přiznám se, že v tomhle případě nedokážu odhadnout, čím ta bolest vleže může být způsobená, ale určitě bych doporučila to zkonzultovat s lékařem, protože pokud právě tam je pocit těch těžkých nohou, může tam být nějaký problém třeba s cirkulací krve ve chvíli, kdy se člověk nehýbe, je v té poloze vleže, takže si myslím, že by bylo lepší toto řešit s lékařem

moderátorka
——————–
máme tady písemný dotaz, ve kterém se píše Mám artrózu třetího stupně, hlavně v kyčlích, též mne spoustu let bolí břicho, dráždí tračník koloskopie, OK, poradíte bylinku jak na břicho, tak klouby? Protože to asi může souviset. Jsem sportovně založená seniorka 68 let z Trutnova. Děkuji za odpověď.

PharmDr. Kateřina Hradiská Breiterová
——————–
Tak co se týče tohoto dotazu, tak začnu u té osteoartrózy, té kyčle, tam máme několik možností. Jdou užívat, je to přírodního původu, ačkoliv to nejsou léčivé rostliny, tak je to třeba chondroitin nebo glukosamin, případně kyselina hyaluronová, ale to se potom už aplikuje přímo do kloubů, to je věc ortopedie, co se týče těch rostlin, z těch volně dostupných vyloženě na tu artrózu kyčle Nic dostatečně účinného nebo tak silného už ve chvíli, kdy je to v tom třetím stupni, doporučit asi nemůžu, ale co se týče přípravků, které jsou na recept a jsou právě toho přírodního původu, tak existuje přípravek, který obsahuje tzv. nezmýdelnitelné frakce avokádového a sójového oleje, je tedy na recept, musí ho předepsat lékař, ale je určený vyloženě právě na léčbu osteoartrózy, kyčle a kolene. Co se týče toho propojení k té bolesti břicha, může to souviset tak, že často, když je něco v nepořádku s tím kloubem, dojde třeba ke změně postavení pánve a tím to může způsobit i nějaké bolesti v té břišní oblasti, případně i nějaké potíže s trávením atd.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Tam taky pomůže ten olej avokádovo, něco avokádo S.

mluvčí 3,
——————–
Ne, ne, ten pomáhá s tou ostoartrózou, tam potom by šlo třeba to řešit možná nějakou fyzioterapií, narovnat to postavení.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Snad jsme trošku poradili další dotaz. Dobrý den. Do studia. Můžu střídat konopnou a kostivalovou mast nebo která je lepší. Přiznám se, že v nich velký rozdíl nevidím, ale nevím, jak to je z hlediska účinnosti. Děkuji za odpověď.Veronika

mluvčí 3,
——————–
děkuji za tento dotaz. Jsem ráda, že jsme zmínili kostival kostival je rostlina, která je, nebo kostivalová mast je hojně používaná, případně kostivalová tinktura, tady bych ráda zmínila, že Kostival se užívá pouze zevně, nikdy ne vnitřně, ačkoliv lidové použití často vnitřní použití zahrnuje, tak prosím, neužívejte kostival vnitřně, protože může poškodit vaše játra, takže, ale zevně působí velmi dobře, protože obsahuje látku zvanou Alantoin. Alantoin podporuje hojení, regeneraci, ať už třeba po nějakém výronu nebo třeba i u zlomenin Alantoin jako takový se i v čisté formě používá třeba i v kosmetologii nebo třeba i vnitřně, když jsou nějaké obtíže, třeba se žaludkem, nějaké žaludeční vředy jako doplňková léčba a je tou hlavní účinnou látkou v Kostivalu, co se týče konopí nebo té konopné masti, tam tou hlavní látkou, která nese ten účinek, je kanabidiol, neboli CBD, ačkoliv těch kanabinoidů je celá řada a ten jejich účinek je kumulativní a ten vlastně ovlivní tzv. endokanabinoidní systém v našem těle, čímž ulevují od té bolesti.

mluvčí 8,
——————–
Která je lepší.

mluvčí 3,
——————–
Tam každá funguje trochu jinak, ta konopná spíš ulevuje od té bolesti a Kostivalová zas podporuje spíš tu regeneraci, takže záleží, pokud je to chronické, tak bych doporučila spíš tu konopnou, protože taky ty kostivalové přípravky by se neměly používat déle než 10 dní v řadě.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Že už by to mohlo být fakt nebezpečné na ty kosti nebo.

PharmDr. Kateřina Hradiská Breiterová
——————–
Ne pro ty kosti nebo klouby Ne, ale právě kvůli obsahu těch látek toxických.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Další reakce přišla od paní Mirky, která píše Už rok. Mě trápí bolesti kloubů a svalů a také únava. Podle lékařů se jedná postcovidových syndrom. Doporučila byste mi nějaké byliny na zmírnění obtíží? Jsem ochotna zkusit cokoliv.

mluvčí 3,
——————–
Tak u těch postcovidových syndromů je to složité, protože to je komplexní reakce toho organismu, určitě bych se zaměřila třeba na podporu imunitního systému obecně a co se týče té úlevy od bolesti…

moderátorka
——————–
Ona někdy psychika hraje také velkou roli.

mluvčí 3,
——————–
Tak to samozřejmě, ale co se týče toho, tak co z toho dlouhodobějšího použití, co se třeba používá a je to takové relativně příjemné, bezpečné, je třeba použití rozmarýnu lékařského, buď se používá zevně Rozmarýnová silice zředěná, anebo můžeme doporučit třeba i koupele v rozmarýnu, tam se dává 50 g rozmarýnu na vanu.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Nadrtíme květinku nebo sušené…

mluvčí 9,
——————–
Tak většinou se používá sušená rostlina a buď si připravíte nálev zvlášť a nalije se do té vany, anebo vlastně můžete přímo do té vany, většinou potom člověk by v té vaně měl být nějakých 10, maximálně 20 minut, ne déle. Je možné to opakovat jednou zhruba za 2–3 dny a takto až měsíc se to může.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
A kolik toho Rozmarýnu potřebujeme?

mluvčí 3,
——————–
50 g se dává.

moderátorka
——————–
Tady poslední část povídání o bylinách na bolest kloubů s Dr. Kateřinou Hradiskou Braiterovou z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Rostou vůbec. Teď ještě nějaké byliny, které by byly vhodné ke zpracování nebo už vyhlížíme ty teplejší dny.

mluvčí 3,
——————–
Tak z těch rostlin, které jsme doteď zmínili, tak určitě je teďka vhodná doba proa sběr kostivalu, protože z kostivalu se sbírá kořen a kořenové drogy obecně se sbírají právě na podzim ve chvíli, kdy ta rostlina stáhne všechny ty účinné látky právě do toho kořene, aby přezimovala, anebo potom velmi brzy na jaře, než začne znovu rašit.

moderátorka
——————–
No, zní to tak, že by se doporučila každému, aby měl kostival raději ve svém záhonku.

mluvčí 3,
——————–
To úplně ne, zase právě, jak už jsem zmiňovala, Kostival obsahuje látky, které mohou mít nežádoucí účinky, takže je potřeba s ním zacházet opatrně a užívat vždy pouze zevně.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak myslíte, když si budou chtít posluchači koupit ty sušené bylinky, Poznáme Že je to kvalitní nebo že je to nějaká drť něčeho úplně jiného. Na první pohled.

mluvčí 3,
——————–
Na první pohled a posluchači pravděpodobně ani na druhý, určitě, co se týče obecně používání léčivých rostlin, doporučuji používat ty sypané před těmi sáčkovými, ačkoli ty jsou uživatelsky příjemnější, je lepší užívat spíše ty sypané.
A potom se zaměřit spíš na ty dodavatele ověřené nebo ty známé firmy, které se tou produkcí léčivých rostlin zabývají.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Dohledat ověřené firmy. Jak jste říkala. No, my jsme ještě navazovali na tu rozmarýnovou koupel, kdy jste říkala, že vylezeme z vany opravdu i navonění, viďte? Protože je to velká dávka 50 g, což jsou skoro dvě hrsti toho Rozmarýnu, takže přinese nám to i relaxaci, možná můžeme doporučit i těm, kteří žádné problémy nemají.

mluvčí 3,
——————–
To tak co se týče té relaxace, tak určitě, akorát je potřeba dát pozor u pacientů, kteří mají nějaké potíže s krevním oběhem nebo třeba špatně kompenzovaný vysoký krevní tlak, tak tam s těmi koupelemi opatrně.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jsou nějaké byliny, které byste doporučila jako první pomoc a které bychom měli mít doma vždycky.

mluvčí 3,
——————–
A teď myslíte první pomoc obecně nebo první pomoc na ty klouby.

moderátorka
——————–
Na ty klouby si ale můžeme to vzít i všeobecně.

mluvčí 3,
——————–
Tak pokud někdo těmi bolestmi trpí dlouhodobě, je to nějaká ta chronická bolest, třeba ta revmatoidní artritida, tak na to vnitřní použití dobře zabírá, jak už jsem zmiňovala, ten tužebník, ale je potřeba tedy dát pozor na kombinaci s léky na ředění krve. Co se týče toho zevního použití, často jsou ty masti kombinované, ony obsahují většinou směs těch bylin nebo obecně známé koňské masti, není to, protože ta mast by byla pro koně, ale protože obsahuje extrakt z koňského kaštanu, z našeho klasického jírovce maďalu, který obsahuje ještě látku aescin, která pomáhá ulevit od otoků.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Mnozí lidé si stěžují na bolestivost kloubů, protože jsou také obézní a ty klouby jsou přetěžované. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká bylinková dieta.

mluvčí 3,
——————–
Bylinková dieta. Žádná specifická bylinková dieta nebo nevím o ní, tam jde spíš o kombinaci více faktorů životního stylu, hlavně vyváženě všeho s mírou.

moderátorka
——————–
No, ale bylo by to hezké, že sním bylinu a budeme tak akorát.

mluvčí 3,
——————–
Bohužel taková zázračná bylina ještě nebyla objevena.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Ale co není třeba do budoucna? Protože lidé jsou zvědaví a zvědaví. No, život bez bolesti si samozřejmě přejeme úplně všichni, ale asi každý si musí umět sáhnout do svědomí, jestli dělá maximum pro to, aby svůj stav zlepšil. Taky nějaká závěrečná rada, vzkaz od vás, jaký by byl.

mluvčí 11,
——————–
Závěrečná rada.
Tak co se týče těch kloubů, tak určitě jde právě o tu kombinaci, žádná bylinka není samospásná. Důležité je kombinovat to právě i třeba s přiměřeným pohybem, abychom ty klouby a svaly udržovali v chodu.

Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Doporučuje PharmDr. Kateřina Hradiská Breiterová z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Děkuju, že jste si našla čas na naše posluchače, i vám krásné zimní nadcházející měsíce bez bolesti. Na shledanou.


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.