
Novoroční projev prezidenta republiky Petra Pavla v roce 2025
1. ledna 2025
Vážení spoluobčané, v tuto dobu, a při této příležitosti, bývá zvykem rekapitulovat uplynulý rok. Já se však nechci příliš vracet. Podstatné je to, co je před námi a zejména to, co dokážeme ovlivnit. A o tom bych k vám rád promluvil.
V novém roce si přejeme, abychom jej prožili klidně. Abychom byli zdraví a šťastní. Abychom měli co nejvíce důvodů k radosti i hrdosti. Dnes tato přání zaznívají s ještě větším pocitem naléhavosti.
Při pohledu na dny a události, které nás čekají, totiž mnozí z nás cítí obavy. A já tomu rozumím. Jsme vyčerpaní ze strachu, který šíří probíhající války. Jsme unavení z krizí. Zklamaní z nenaplněných očekávání. Plní starostí ze životních nákladů, které v předcházejících letech prudce rostly. Jsou zpochybňovány hodnoty, které jsme považovali za neměnné. Jsme pod tlakem, abychom si vytvářeli vyhraněné názory k celé řadě společenských otázek, podstatných i nepodstatných. Jsme pod tlakem velkých emocí.
O to větší mám potřebu s vámi sdílet svoji zkušenost z posledních dvou let, stejně jako své přesvědčení o tom, že skutečný stav naší země není ani zdaleka tak špatný, jak si někdy myslíme na základě záměrně šířených negativních nálad.
Česká republika má na rozdíl od mnoha míst tohoto světa štěstí, že není přímým dějištěm války ani rozsáhlého lidského utrpení. Naopak je zajištěna silnou bezpečnostní sítí Severoatlantické aliance a řadou dalších mezinárodních záruk. Našim názorům a postojům se v zahraničí dostává prostoru i respektu. Mnoho lidí je spokojeno se životy, které žijí.
A přesto, že nepochybně jsou oblasti, ve kterých hospodářsky dlouhodobě zaostáváme a že naše reálné mzdy rostou spíše pomalu, celková ekonomická situace našeho státu není špatná. A i kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně.
Ano, jsem přesvědčený o tom, že pro další roky si můžeme sebevědomě vytvářet optimistické plány, nikoli ustrašené scénáře.
Utvrzuji se v tom znovu a znovu ve chvílích, kdy se setkáváme tváří v tvář. Kdy s vámi mluvím o věcech, které považujete za důležité. Kdy říkáte, s jakými potížemi se vypořádáváte a jak. Kdy mohu na vlastní oči vidět výsledky vaší práce, vašeho úsilí. A kdy jsem přímým svědkem toho, že solidarita, vzájemná pomoc a přátelství jsou nepřehlédnutelnými vlastnostmi našeho společenství.
Vnímám přirozeně i to, že ne všem se daří dobře. Jsou domácnosti, které s námahou ze dne na den překonávají životní překážky. Čtvrtina z nás žije v hospodářsky a sociálně ohrožených územích. A i když to neznamená, že každý čtvrtý čelí vyloučení nebo chudobě, znamená to, že velké části naší společnosti se přímo dotýká špatný stav těchto území.
Zmírnění nerovností mezi regiony je přitom jednou z nejdůležitějších výzev, se kterými se musíme vypořádat. Protože pokud máme uspět jako celek, jako celá země, nemůže nám být jedno, jak si vedou její nejslabší části. A podle toho také musíme v politice konat.
Chci proto dnes vám, kteří dobré podmínky k životu nemáte, vám, kteří nemáte tolik možností najít dobré bydlení, dobrou práci, lékaře nebo školu pro své děti, chci říct, že budu nadále usilovat o to, aby váš hlas byl slyšet. Budu nadále využívat všechny ústavou mi dané nástroje, aby při řešení vaší situace převládala vstřícnost a ochota politických stran hledat rozumnou shodu. Ta je pro dlouhodobá strukturální řešení nezbytná.
I proto pro mě jsou a nadále budou tak důležité cesty i do těch nejvzdálenějších regionů, i do těch nejmenších obcí a vesnic.
Tato doba příliš nefandí lidem ochotným domluvit se, ustoupit z vykolíkovaných pozic a hledat kompromisy. Mrzí mě to. Pomalu se ztrácí schopnost spolu mluvit, naslouchat si a přemýšlet o argumentech toho druhého. Tomu jistě přispívá i to, že řeč politiků se stále častěji redukuje na marketingová hesla, která s podstatou věci mají už jen málo společného.
Dokonce i tak ryzí slovo jako mír se stalo předmětem takového marketingového deformování. Jako člověk, který válkami prošel, si hodnotu míru i cenu za něj uvědomuji velmi silně. Jsem si jistý, že všichni soudní lidé chtějí žít v míru a že rozhodně není tím, co by nás mělo rozdělovat. Nenechme si to vnutit.
V tomto roce nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Můžeme očekávat, že fakta a argumenty, podle kterých bychom se měli orientovat, budou zakryty ještě silnější vrstvou odtažitých hesel a emocí. Budeme ještě více než jindy čelit překrucování pravdy, nebo přímo lžím.
Volby budou důležité. Rozhodnou o tom, jestli a jak budou řešeny ty nejpodstatnější nedostatky, které naši zemi trápí. A jestli budou řešeny s pokorou, poctivě a dlouhodobě, nebo jen tak, aby přinesly krátkodobou popularitu. Zásadní je, abychom měli vládu, která zaručí, že bude Česká republika nadále bezpečným státem, kde je zachována svoboda, kde fungují zákony, vymahatelnost práva, kde je férové prostředí pro život i podnikání.
Přál bych si, aby si každý z nás uvědomil jakou váhu bude mít ve volbách jeho hlas. Přál bych si, abychom se dokázali dívat pod nálepky se slovy liberální, národní nebo konzervativní. Protože daleko podstatnější jsou skutečná politická řešení a rozhodnutí.
Je zjevné, že občané nejen u nás poptávají politiky, které charakterizuje rozhodnost. To je určitě dobrá a důležitá vlastnost. Pokud ale není doplněna uvážlivostí, rozumem a slušností, může to dopadnout špatně.
Ze všeho nejvíc si přeji, abychom případné pocity skepse a zklamání z toho, jaký je život dnes, nespojovali s hodnotami demokracie. Důstojný život ve svobodě má výrazně větší hodnotu a přináší větší spokojenost, než život závislý na vůli jakýchkoli autoritářů. S tím už svoji zkušenost máme.
Ve volebním roce mám v úmyslu více připomínat podstatná témata, která mají skutečný potenciál měnit naše životy k lepšímu. Budu při tom spolupracovat s odborníky a respektovanými osobnostmi a využiji také zkušenosti a poznatky z cest do regionů. Cílem bude vytvořit prostor pro poctivou a věcnou debatu politických stran, založenou na argumentech a faktech. A na druhé straně věcným charakterem takové debaty omezit vliv polopravd, záměrných dezinformací a planého osočování protivníků.
Tento rok bude mimořádně důležitý i proto, že ukáže budoucí směřování dvou největších států Evropské unie, Francie a Německa. Uvidíme také první kroky nové americké administrativy a její ekonomická opatření vůči nám, tedy Evropě. Odehrají se posuny na Blízkém východě. Přímo pocítíme, jak bude vypadat případný mír na Ukrajině, nebo to, zda Německo unikne ekonomické stagnaci.
My sami budeme muset být daleko aktivnější. Jako země a jako Evropa. Zároveň s náročnými výzvami a tlakem na přijímání zásadních rozhodnutí, dostáváme i šanci prosadit velké změny. Nesmíme takovou příležitost promarnit. I když to bude znamenat mnoho práce, i když si to vyžádá mnoho sil.
Vážení spoluobčané,
Přeji vám, aby to pro vás osobně byl rok hezký, plný štěstí, zdraví a spokojených dní.
Dovolte mi, abych svoji novoroční řeč zakončil velmi osobně. V loňském roce se nám narodilo páté vnouče. Rodina je pro mě důležitým zázemím a zdrojem radosti a přál bych každému z vás, abyste měli ve svém blízkém okolí lidi, o které se můžete opřít. Právě rodina je prostředím, které nám dává takřka neomezené možnosti pro projev vlastní odpovědnosti, lásky a soudržnosti.
Jako rodičům, prarodičům a celým rodinám nám pak přeji i to, abychom svým dětem dokázali zajistit co nejlepší vzdělání, co nejbezpečnější prostor pro jejich rozvoj, abychom vychovali sebevědomou, zdravě přemýšlející a šťastnou generaci.
I vám, milí školáci, pokud se ještě koukáte, přeji veselý rok. A to, aby vás sezení ve školních lavicích nejen bavilo, ale aby vám také otevíralo dveře k novým nápadům, dobrodružstvím a odvaze zlepšovat svět kolem sebe. Vždyť právě vy jste těmi, kdo budou jednou tvořit příběhy této země.
Děkuji za pozornost a přeji vám všem hezký nový rok.
Petr Pavel, prezident republiky, Pražský hrad 1. 1. 2025
Komentáře k novoročnímu projevu
ČT 1 – Události
Tradiční novoroční poselství hlavy státu. Letos víc než bilance toho, co bylo, spíš výhled na rok, který právě začal. Stav České republiky není podle prezidenta zdaleka tak špatný, jak si lidé někdy myslí. Petr Pavel v novoročním projevu zdůraznil, že Česko je bezpečnou zemí bez války a utrpení.
Zároveň ale upozornil, že zhruba čtvrtina Čechů žije v sociálně a hospodářsky ohrožených regionech. Na jejich podporu by se podle Petra Pavla měli politici zaměřit.
Prezident mluvil taky o nebezpečí poopravd a dezinformací varoval před autoritáři. A stejně jako před rokem podpořil zavedení eura.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Přestože nepochybně jsou oblasti, ve kterých hospodářsky dlouhodobě, zaostáváme, a že naše reálné mzdy rostou spíše pomalu, celková ekonomická situace našeho státu není špatná. A i kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně.
moderátor ČT
——————–
Prezident taky v projevu připomněl, že se na podzim budou konat volby do sněmovny. Pokládá za důležité, aby z nich vzešla vláda garantující bezpečnost, svobodu, vymahatelnost práva i dobré podmínky pro podnikání.
Prezident tentokrát přemístil svůj novoroční projev na první nádvoří Pražského hradu. Čechy ujišťoval, že žijí v bezpečné zemi, ve které se nemusí o svou budoucnost obávat.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Skutečný stav naší země není ani zdaleka tak špatný, jak si někdy myslíme na základě záměrně šířených negativních nálad.
redaktorka ČT
——————–
Kritika regionálních rozdílů.
Petr Pavel ale vzápětí upozornil, že hodně lidí se dnes dobře nemá. Zvlášť v krajích, kde jsou nižší mzdy a vyšší nezaměstnanost.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Čtvrtina z nás žije v hospodářsky a sociálně ohrožených územích. A i když to neznamená, že každý čtvrtý čelí vyloučení nebo chudobě, znamená to, že velké části naší společnosti se přímo dotýká špatný stav těchto území.
redaktor ČT
——————–
Politiky pak hlava státu vyzvala, aby začaly hospodářské rozdíly mezi bohatšími a chudšími kraji snižovat.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Chci proto dnes vám, kteří dobré podmínky k životu nemáte, vám, kteří nemáte tolik možností najít dobré bydlení, dobrou práci, lékaře nebo školu pro své děti, chci říct, že budu nadále usilovat o to, aby váš hlas byl slyšet.
redaktorka ČT
——————–
Volby do Poslanecké sněmovny.
Velký prostor věnoval prezident ve druhé části svého projevu podzimním volbám do sněmovny. Ty určí, kdo v Česku bude vládnout, a lidé by se jich podle prezidenta měly zúčastnit.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Volby budou důležité. Rozhodnou o tom, jestli a jak budou řešeny ty nejpodstatnější nedostatky, které trápí naši zemi, a jestli budou řešeny s pokorou, poctivě a dlouhodobě, nebo jen tak, aby přinesly krátkodobou popularitu.
redaktorka ČT
——————–
Politický vývoj v důležitých zemích.
Pavel také připomněl, že Česko v tomto roce ovlivní i očekávané politické změny v Německu, ve Francii a také nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Uvidíme také první kroky nové americké administrativy a její ekonomická opatření vůči nám, tedy Evropě.
redaktor ČT
——————–
Na konci svého projevu pak prezident lidem popřál zdraví a štěstí a také, aby si udržovali co nejlepší vztahy s blízkými.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
V loňském roce se nám narodilo páté vnouče.Rodina je pro mě důležitým zázemím a zdrojem radosti a přál bych každému z vás, abyste měli ve svém blízkém okolí lidi, o které se můžete opřít.
redaktor ČT
——————–
Petr Pavel před rokem přesunul poselství prezidenta republiky z 26. prosince na Nový rok. Před ním pronášeli své projevy 1. ledna i prezidenti Václav Klaus a Václav Havel.
Politici z koalice Spolu hodnotí prezidentův novoroční projev jako spojující a realistický. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvítala apel na účast ve volbách a ocenila optimistický obsah projevu. Stejně tak premiér.
Petr Fiala, premiér, předseda strany /ODS/
——————–
Projev hlavy státu má být důstojný, státnický a spojující – a přesně takový ho měl prezident Petr Pavel. Oceňuji také, že se shodujeme na pozitivní vizi do budoucna. Nesmíme se nechat zastrašit těmi, co jen šíří negativní náladu.
moderátorka ČT
——————–
Zájem o osudy lidí a respekt. To shodně ocenili předseda Senátu Miloš Vystrčil a vicepremiér Vít Rakušan. Oba také považují za zásadní vyrovnávat rozdíly mezi regiony.
Vít rakušan, 1. vicepremiér, ministr vnitra, předseda hnutí /STAN/
——————–
Jsem rád, že v jeho projevu zazněl důraz na funkční řešení problémů. Ne plané sliby a zavírání očí před realitou, jak jsme toho bohužel často svědky. Sdílím i pohled na přijetí eura jako cestu k prosperitě.
moderátor ČT
——————–
Pozitivně slova hlavy státu zhodnotili i Piráti. Další opoziční strany byly kritické. Zástupci hnutí ANO označili prezidentovu řeč za provládní.
Karel Havlíček, místopředseda sněmovny, 1. místopředseda hnutí /ANO/
——————–
Pan prezident začíná přebírat rétoriku Petra Fialy stran třeba hospodářské kondice České republiky. Toto podle mého názoru nepřísluší panu prezidentovi.
moderátorka ČT
——————–
A řadu výhrad měli i politici SPD, uvedli třeba, že projev psal člověk odtržený od reálného světa.
Radim Fiala, předseda poslanecjkého klubu hnutí /SPD/
——————–
Projevy těch předcházejících prezidentů měly aspoň nějakou kritiku vlády, toho, co se nám nedaří, pohled do budoucna, ale tento projev, v podstatě žádná kritika vlády tam nebyla.
moderátor ČT
——————–
Loňský rok byl pro Petra Pavla druhým v roli prezidenta. Poprvé vetoval zákon, udělil první čtyři milosti, jmenoval čtyři ústavní soudce a tři ministry. Vedle českých regionů navštívil třeba Švýcarsko, Lucembursko, Izrael, Katar, Austrálii nebo Nový Zéland.
V pondělí 9. prosince. Na Pražský hrad přijeli Petr Fiala a Zbyněk Stanjura. Během hodinové schůzky se snažili Petra Pavla přesvědčit, aby podepsal státní rozpočet na rok 2025. Právě kvůli Pavlově kritice rozpočtových položek za 40 miliard propukl mezi prezidentem a vládou zřejmě největší politický spor. Prezident ale nakonec vládě vyhověl a za svým rozhodnutím si stojí i teď.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Pokud jde o rozpočet, tak tam jsem veto považoval právě jenom za politické gesto, které by mělo dát podle hodnocení některých vládě přes prsty za to, že ne všechny vstupy do rozpočtu byly úplně přesné. Na druhou stranu to, co jsem považoval za mnohem důležitější, bylo to, aby nebyl překročen deficit.
Zbyněk Stanjura, ministr financí, poslanec, 1. místopředseda strany /ODS/
——————–
Pokud se ukáže, že ta rizika se naplní, tak pak budou škrtnuté jiné výdaje.
redaktor ČT
——————–
Už loni na jaře se prezident pokusil zprostředkovat dohodu mezi vládou a opozičním hnutím ANO na důchodové reformě. Jeho snaha ale ztroskotala hned po prvním společném setkání, které tady na Pražském hradě uspořádal.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Vnímám, že ta atmosféra, se kterou do jednání vstupujeme, není úplně jednoduchá.
redaktor ČT
——————–
Po hodinu a půl dlouhém jednání bylo jasné, že prezident s ministrem Marianem Jurečkou na straně jedné a hnutí ANO na straně druhé vnímají výsledky schůzky úplně jinak.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Shodli jsme se i na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnosti prodlužovat.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Bavíme se o tom, že vlastně nějakým způsobem principiálně toto řešit musíme.
Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředseda hnutí /ANO/
——————–
Rozhodně je předčasné říkat, že bychom se na něčem shodli, to určitě ne.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Nebude-li opozice s vládou schopna najít alespoň v něčem společnou řeč, pak vlastně žádný kompromis v politice ani není možný, a to popírá celý princip politiky.
redaktor ČT
——————–
Na začátku září Pavel vetoval první zákon, novelu, podle které by o části soudních sporů už nespolurozhodovali přísedící. Sněmovna pak prezidenta přehlasovala. Jiné veto zákona zatím Pavel za víc než rok a tři čtvrtě ve funkci nepoužil.
Petr Pavel, prezident republiky
Já vnímám veto jako mimořádný nástroj a rozhodně ho nevnímám jako nástroj, kterým by měl prezident ukázat svoji moc ve vztahu k vládě nebo parlamentu.
redaktor ČT
——————–
12. prosince jmenoval Petr Pavel ústavní soudkyní Ditu Řepkovou, před ní pak v lednu v Senátu prosadil do Ústavního soudu Milana Hulmáka a v červnu Tomáše Langáška a Jiřího Přibáně.
Petr Pavel, prezident republiky
——————–
Bych byl rád, abyste si za každou cenu zachovali nezávislost, odstup, ale zároveň, abyste také zůstali v kontaktu s lidmi, protože pro ně vaše judikatura musí být srozumitelná.
redaktor ČT
——————–
V kontaktu s lidmi byl letos Petr Pavel hlavně na cestách do regionů. V červnu například postupně zavítal do Ústeckého a Karlovarského kraje. V listopadu pak navštívil pomezí Jihočeského a Jihomoravského kraje a také Vysočinu.
Přidejte odpověď