O podporu v nezaměstnanosti si mohou lidé od začátku roku žádat po internetu  

ilustrační foto: Flickr.com

NOVA – Televizní noviny

O podporu v nezaměstnanosti si mohou lidé ode dneška žádat po internetu a on-line se můžou také zaregistrovat na Úřadu práce. Díky digitalizaci a propojení státní správy si spoustu informací systém sám dohledá a doplní.

Po rodičovském příspěvku, přídavků na dítě a příspěvku na bydlení si ode dneška můžete on-line vyřídit i podporu v nezaměstnanosti a zaregistrovat se do evidence uchazečů o zaměstnání.

Daniel Krištof, ředitel Úřadu práce ČR
——————–
Každý rok je největší nápor na Úřadu práce na začátku roku. Je to kvůli tomu, že vlastně nejvíc lidí končí zaměstnání právě ke konci roku. Letos ty fronty být nemusí, protože lidi můžou podat digitálně.

osoba
——————–
Já to vnímám určitě pozitivně. Myslím si, že by to mohlo spoustu věcí urychlit.

osoba
——————–
Já si myslím, že je to super věc, že se tím všechno urychlí a zjednoduší.

osoba
——————–
Pro ty lidi, kteří si rádi aktivně hledají sami tu práci, tak nemusí trávit čas na pracáku a můžou ten čas využít už přímo pro, dejme tomu, pohovory.

redaktorka
——————–
Do klientské zóny Jenda se můžete přihlásit elektronickou identitou občana. Podat online žádost můžete prakticky odkudkoliv. Zabrat by nám to prý mělo pár minut, tak to jdeme zkusit. Podání on-line žádosti nám nakonec zabralo necelé tři minuty. Pokud si ale nevíte rady, stále máte možnost přijít osobně na pobočku Úřadu práce.

Eva Adamčíková, klientská poradkyně
——————–
Pokud mají klienti chytrý mobil, mohou si naskenovat QR kód, mohou to dělat i z domu a dostanou se do aplikace Jenda.

Miroslava Šmejkalová, pracovnice Úřadu práce
——————–
První je nutný podat žádost o zprostředkování zaměstnání. Mám tam nějaký pracovní poměr, který se mi načetl z České správy sociálního zabezpečení.

redaktorka
——————–
Pak už stačí vyplnit, na co se vás systém zeptá a doložit potřebné dokumenty, například doklad o ukončení zaměstnání, doklad o ukončení vzdělání nebo zdravotním omezení.

Miroslava Šmejkalová, pracovnice Úřadu práce
——————–
Pokud nám něco chybí k tomu, abysme mohli rozhodnout třeba potom o podpoře nebo něco, tak vlastně přes ten kanál Jenda. Nebo můžeme datovou schránkou nebo samozřejmě poštou.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Žádosti jsou koncipovány jako co nejjednodušší, abychom lidem opravdu ušetřili čas. Toto rozšíření nabídky klientské zóny Jenda je tedy skutečně důležité.

Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ANO/
——————–
Digitalizovat můžeme skutečně celou řadu agend, a to i na Úřadu práce, ale tu samotnou sociální práci nikdy nezdigitalizujeme a je tam potřeba osobní přístup. Takže něco ano, jako například rodičovský příspěvek, ale něco ne, jako například žádost u nezaměstnanosti.

redaktorka
——————–
Jen za dnešek bylo on-line podáno přes 7000 žádostí o zprostředkování zaměstnání.

televize Nova.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.