Rodičovská pro uprchlíky?  

ilustrační foto

Prima – Hlavní zprávy

Ukrajinské ženy, které uprchly do Česka před válkou, by mohly mít od roku 2026 nárok na rodičovský příspěvek.

Navrhuje to organizace Člověk v tísni a tvrdí, že má příslib od Ministerstva práce a sociálních věcí, že na změně začne pracovat. Takové opatření by prý mohlo Česku pomoci s klesající porodností.

Česko drtí klesající porodnost. Největší nezisková organizace přišla s návrhem, který by podle ní mohl propad porodů výrazně zpomalit.

Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhového poradenství Člověka v tísni
——————–
Ukrajinky, které přicházejí, utíkají před válkou na Ukrajině, tak nemají nárok na rodičovský příspěvek. Nejde o to, aby dostávaly Ukrajinky něco navíc oproti tomu, co dostávají Češi, ale aby Ukrajinci dostávali tu samou dávku, rodičovský příspěvek.

redaktorka
——————–
Do Česka utekly před válkou desítky tisíc mladých ukrajinských žen. A pokud by tyto ženy získaly rodičovský příspěvek, šlo by o opatření, které by prý daleko účinněji dokázalo bojovat s klesající porodností než například výstavba školek.

Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhového poradenství Člověka v tísni
——————–
Teď máme příslib od Ministerstva práce a sociálních věcí, že po reformě té superdávky by měli řádově někdy s účinností od ledna 2026 být začleněni uprchlíci s dočasnou ochranou do toho českého dávkového systému, což obnáší právě i ten rodičovský příspěvek.

redaktorka
——————–
Náklady na miminko jenom v prvním roce jeho života mohou dosahovat desítek tisíc korun. Další desítky tisíc pak může spolknout vybavení, které se kupuje ještě před jeho narozením.

Plánujete, aby byli nějací uprchlíci zařazeni do dávkového systému?

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Pokud lidé standardně pracují, vstoupí do pojistného systému, mají nárok na pojistné sociální dávky, takže tady je za mě ta otázka trošku ne úplně smysluplná, protože takhle to je stavěno úplně stejně i vůči českým občanům.

Daniel Prokop, sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research
——————–
Oni jsou vyřazeni z dávkového systému běžného, takže já myslím, že ti uprchlíci z Ukrajiny by mnohem dřív měli být vpuštěni do normálního dávkového systému.

redaktorka
——————–
Vyhýbavou odpověď ministra si autoři návrhu vysvětlují následovně:

Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhového poradenství Člověka v tísni
——————–
Žádná strana by nevyhrála volby s programem „zapojme uprchlíky do dávkového systému“ a pan ministr je politik a musí jakoby nějakým způsobem soupeřit o tu přízeň voličů. Racionálně to ale jednoznačně dává smysl, protože je to dlouhodobě udržitelnější systém a pro Českou republiku jako takovou jednoznačně ekonomicky výhodnější.

redaktorka
——————–
Podle expertů ale samotný návrh může skrývat rizika.

Daniel Prokop, sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research
——————–
Jediný problém s tím rodičovským příspěvkem je nějaká duplicita s analogickou podporou z Ukrajiny.

CNN Prima News.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.