Kudy povede další cesta opavského Čtyřlístku?

ilustrační foto: C\'est moi! Flickr

Čtyřlístek nelikvidujeme, jen stěhujeme, vzkazuje rodičům město Opava. Informace o likvidaci Dětského centra Čtyřlístek pronikly na veřejnost a vzbudily mezi Opavany nevůli i kritické ohlasy.

Azylový dům pro matky s dětmi, který byl ve Čtyřlístku zřízený jako pomoc matkám s dětmi z Ukrajiny, už není využívaný. Největším problémem je řešení ohledně pokračováním odlehčovací služby v pobytové formě pro děti a dětského rehabilitačního stacionáře pro děti ve věku 2 až 7 let, poskytující denní rehabilitační cvičení a odborné ambulance.

„Přímo v Opavě a okolí je sice reálná kapacita mateřských škol pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami naplněna, ale ve spolupráci krajských odborů školství, mládeže a sportu a odboru zdravotnictví byly zpracovány studie pro rozšíření prostor ve dvou jiných krajských organizacích s kapacitou 24 až 40 dětí v závislosti na závažnosti jejich postižení,“ vysvětluje náměstek primátora Michal Kokošek s tím, že je počítáno s rozšířením odborných ambulancí v organizaci MŠ Eliška. V ní dojde k rozšíření o dvě třídy pro předškolní vzdělávání včetně zázemí a též k vybudování jedné třídy speciální mateřské školy i zázemí v Základní škole Praskova, specializující se na vzdělávání žáků se zrakovým postižením a vadami řeči.

Než se však povede zajistit potřebné stavební a další úpravy, budou všechny uvedené služby Čtyřlístku pokračovat ve stávajících prostorách minimálně do konce školního roku 2026/2027. „Nicméně odhaduji, že potřebné projektové a stavební práce zaberou následující tři roky, než bude možné stávající objekt úplně opustit,” dodává Michal Kokošek. V rámci stávající služeb bude také i nadále probíhat příjem dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Důvodů k postupnému přenesení služeb jinam je víc, hlavním je špatný stav budovy a její dispozice. Objekt není bezbariérový, má úzké chodby a neumožňuje transport uživatelů na lůžku ani na standardním vozíku. Svým členěním je uzpůsobený potřebám z minulosti, kdy byl ještě dětským domovem. Jde o energeticky náročný objekt se zastaralými rozvody technologií vytápění, vody, elektřiny a plynu a u této z části památkově chráněné budovy je navíc nutná oprava střechy a fasády. Podle odborníků by ani nákladná rekonstrukce nezajistila jeho transformaci na plně vyhovující provoz, určený specializované péči a rozvoji dětských klientů. Proto dojde k postupnému uvolnění zařízení a jeho převodu do jiných prostor.

Jitka Hrušková

Opavský deník

https://opavsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.