Pět let od požáru ve Vejprtech jsou domy pro klienty opravené a zabezpečené

Domov pro osoby se zdravotním postižením Vejprty

Městská správa sociálních služeb ve Vejprtech na Chomutovsku má 15 domů s více než 300 klienty a 200 zaměstnanci. Klienti jsou ve většině případů duševně nemocní a převažují mezi nimi muži. Po pěti letech od tragického požáru v jednom z domů pobytové sociální služby jsou všechny budovy opravené a mají moderní protipožární zabezpečení. Ředitel městské organizace Viktor Koláček ČTK řekl, že riziko požáru ale existuje vždy. Požár v domě s názvem Kavkaz si v roce 2020 vyžádal devět obětí.

Výročí požáru si ve Vejprtech nepřipomínají. „Je to poučení, že to riziko není virtuální realita,“ uvedl Koláček. Po vypuknutí požáru se stala protipožární opatření v sociálních zařízeních velkým tématem. „Zase to dostalo víc kvality do celého segmentu v celé republice,“ řekl k dění po tragické události ředitel. Také budovy ve Vejprtech jsou od té doby opravené a vybavené tak, aby riziko podobného požáru bylo co možná nejnižší.

Opravy objektů tak, aby byly zkolaudované s veškerou potřebnou dokumentací, stály několik desítek milionů korun. Koláček náklady odhadl na 20 až 30 milionů. Podotkl, že se budovy neopravovaly několik desítek let.

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová ČTK řekla, že zhruba třítisícové město investovalo do svého majetku před požárem postupně podle finančních možností. „Situace před požárem a situace dnes je nebe a dudy. Dneska máme všechny budovy zabezpečené nejmodernější technikou,“ uvedla starostka. Podotkla, že protipožární opatření dokázalo město po požáru zajistit zhruba do tří let. „Budovu jsme měli pojištěnou, takže veškeré opravy jsme udělali z pojistky, ale dostali jsme od státu pět milionů korun dotaci a od kraje přes milion korun. Ještě samo město založilo sbírku, kde se vybraly přes tři miliony korun,“ řekla Gavdunová. Deset milionů korun nad rámec rozpočtu bylo podle ní pro modernizaci zásadních.

Požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku patří k nejtragičtějším událostem svého druhu v novodobé české historii. Jedovatými zplodinami se nad ránem 19. ledna 2020 udusilo osm lidí v ústavu, devátý jeho klient zemřel později. Tři desítky lidí se podařilo hasičům i zaměstnancům zachránit. Podle vyšetřovatelů založil požár jeden z klientů, je ale nepříčetný, policie proto případ odložila.

V případu obžaloval státní zástupce Koláčka, kterému za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí tři až deset let vězení. Rozsudek by mohl soud vynést 28. ledna. Koláček podle žalobce neměl řádně zpracovanou dokumentaci k požární ochraně. Obžalovaný u soudu řekl, že s obviněním nesouhlasí. Koláček, který nastoupil do pozice ředitele v roce 2014, u soudu popsal špatný stav objektů před tragickým požárem.

ČTK

Chomutovský deník

https://chomutovsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.