
Lidé v českobudějovické diecézi darovali v Tříkrálové sbírce rekordních 13 549 358 korun. To je o téměř 900 tisíc korun víc než loni. Vybrané peníze podpoří předem schválené záměry jednotlivých Charit. Půjdou na přímou pomoc lidem nemocným, hendikepovaným nebo v těžké životní situaci, ale podpoří také rozvoj jednotlivých charitních služeb.
Letos bylo v diecézi zapečetěno 2759 kasiček. Na Strakonicku, Táborsku nebo Sušicku do nich lidé darovali rekordní částky peněz. Každým rokem také přibývají obce a města, kde se koledníci s prosbou o podporu lidí v nouzi objevují – letos to bylo třeba v Chrobolech, Opařanech nebo Nové Vsi. Rekordní je i sbírka v celorepublikovém pohledu. V tuto chvíli je sečteno 96 procent kasiček a na kontě je 178 milionů korun, o tři miliony víc než loni. Bezhotovostní platby je možné posílat do konce ledna, online kasička na webu Tříkrálové sbírky funguje celoročně.
Diecézní koordinátorka Tříkrálové sbírky Marie Vaňo připomíná, že míst, kde Tříkrálová sbírka pomáhá, je za 25 let její existence nespočet. „Do českobudějovické diecéze přinesla už téměř 130 milionů korun. Celorepublikově se pak jedná o víc než dvě miliardy korun. Za to se realizovalo deset tisíc projektů. Vše ze života Tříkrálové sbírky letos lidem v rámci jubilea přiblížila výstava v Jihočeském muzeu. A podařil se nám také zápis do České knihy rekordů, když se v Plané nad Lužnicí sešel dosud největší počet lidí s korunou na hlavě,” uvádí koordinátorka.
Příběhy, kde tyto peníze pomáhají, jsou rozmanité jako charitní služby samy. Ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout uvádí, že v Trhových Svinech pomáhá Charita několika rodinám v tíživé finanční situaci tím, že jim hradí školní obědy pro děti. Jinde se zase investují statisíce do vybavení pro mobilní hospicové služby. „Pomáháme v řádech desetitisíců s rehabilitacemi a zdravotními pomůckami pro děti nebo dospělé, kteří se perou se závažným onemocněním nebo hendikepem. Ve Strakonicích zase výnosem ze sbírky dofinancováváme stavbu Domova klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích, který zvýší jeho kapacitu i komfort. Investujeme do azylových domů pro matky s dětmi i muže a podporujeme děti v nízkoprahových službách. Dlouhodobou prioritou je rozvoj naší pečovatelské či zdravotní služby. Je těžké něco vyzdvihnout, ale pokud bych přece jen měl, je to nasazení našich koledníků a dárců. Velmi si vážíme a děkujeme lidem, kteří mají otevřená srdce, sami často nemají na rozdávání, a přesto se rozhodnou věnovat svůj čas nebo peníze na podporu lidí v nouzi,“ říká ředitel budějovické Diecézní charity.
Výtěžek sbírky je rozdělen podle předem daného klíče. Do míst, kde byly peníze vykoledovány, se vrací téměř dvě třetiny (65 %) výtěžku. Dalších 15 % jde na velké projekty regionálních (diecézních) Charit. Celkem 10 % putuje na rozvojovou pomoc v zahraničí a do krizového fondu, odkud jsou prostředky uvolněny při mimořádných událostech u nás i ve světě, 5 % se použije na celostátní projekty Charity Česká republika. Na organizaci sbírky je ze zákona určena režie ve výši 5 % vykoledované částky.
Pomoc chlapci s obrnou i ochrnutému muži
V místech, kde koledují koledníci Charity České Budějovice, lidé darovali přes tři miliony korun. Ivana Fenclová, ředitelka Charity České Budějovice, podotýká, že letošní ročník byl pro budějovickou Charitu speciální nejen z důvodu významného jubilea sbírky, ale také s ohledem na sloučení s vltavotýnskou Charitou od 1. ledna. „Z výtěžku letošní sbírky v rámci fondu přímé pomoci podpoříme třeba šestiletého chlapce se závažným zdravotním omezením v důsledku dětské obrny nebo muže, který zůstal ochrnutý po těžkém úrazu páteře,“ uvádí ředitelka Fenclová.
V rámci prostředků určených k rozvoji služeb by budějovická Charita chtěla financovat individuální psychoterapie pro klienty služby Domino, právní poradenství pro klienty občanské poradny nebo provoz Klubu seniorů v Týně nad Vltavou.
Zdroj: TZ Diecézní charita České Budějovice
Markéta Trubková
Českobudějovický deník
Přidejte odpověď