Prevence onkologických nemocí. Díky ní přibývá těch, kteří zákeřnou nemoc porazili 

foto: Flickr.com

ČT 1 – Události

Zhruba každému třináctému obyvateli u nás lékaři diagnostikovali rakovinu. Jenom v roce 2023 nádorové onemocnění odhalily u víc než statisíc lidí a v příštích 10 letech se kvůli stárnutí populace tato čísla podle statistiků ještě o čtvrtinu zvýší. Stále více pacientů se z této nemoci vyléčí, hlavně díky rostoucímu zájmu o preventivní programy.

Monika Zemanová, lektorka a bývalá pacientka
——————–
Začnete v podpaží a děláte kroužky třema prstama.

redaktorka ČT
——————–
Ideálně, jak se správně vyšetřit prsa a včas odhalit rakovinu? Monika Zemanová to ženy učí od chvíle, co se sama z této nemoci vyléčila. Nádor u ní lékaři našli v 31 letech. Potíže neměla. Na prohlídku si zašla náhodou.

Monika Zemanová, lektorka a bývalá pacientka
——————–
Říkala jsem si, chodíme k zubaři, chodíme na gynekologii, tak proč si nehlídat ty prsa? Asi možná nějakej instinkt zapracoval nebo nevím, ale každopádně v mém případě to opravdu jako mělo smysl.

redaktorka ČT
——————–
Ženy do 45 let za vyšetření platí zhruba 500–1 000 Kč. Takzvaně na pojišťovnu ho mohou podstoupit starší pacientky jednou za dva roky.Mamografické vyšetření je nejstarším plošným screeningem v Česku a aktuálně ho nabízí 73 pracovišť v celé zemi. Přesto na některých místech musejí ženy na prohlídku čekat i několik měsíců. Dlouhé objednací doby jsou podle resortu třeba na Zlínsku, Bruntálsku, Jesenicku nebo Chebsku. Ženy tak mnohdy dojíždějí i stovky kilometrů, třeba sem do pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Martina Zimomvjanová, primářka, Onkologická klinika VFN v Praze
——————–
Problematičtější je situace právě západní a severní Čechy, takže máme tady poměrně dost pacientek mimorajónních, z Karlovarska a z Ústecka, Chomutovska.

Vlastimil Válek, vicepremiér, ministr zdravotnictví, místopředseda strany /TOP 09/, 20. 11. 23
——————–
Jsme schválili v přístrojové komisi nákup přístroje do Zlína chceme schválit takhle Jeseník. To se teď realizuje a debatujeme i o dalších místech.

redaktorka ČT
——————–
Kromě karcinomu prsu fungují v Česku screeningy taky na rakovinu děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, plic a prostaty. A ze všech vyplývá jediné, čím dřívější diagnóza, tím vyšší šance na uzdravení. Monika Zemanová díky prevenci překonala agresivní nádor.

Martina Zimomvjanová, primářka, Onkologická klinika VFN v Praze
——————–
Mně to dalo to setkání s tím konečným. Vy si najednou uvědomujete, že opravdu ten život, který žijete, je teď a tady to zní jako klišé z Instagramu, ale ono to tak opravdu je.

redaktorka ČT
——————–
Během boje s nemocí navíc získala nové přátele, se kterými na důležitost prevence plánuje dál upozorňovat.

Prevence rakoviny  

NOVA – Televizní noviny

U příležitosti Světového dne boje proti rakovině hlásí lékaři dobré zprávy. I když počet objevených případů rakoviny stále roste, přibývá těch, kteří zákeřnou nemoc porazili.

Díky screeningům, které proplácí zdravotní pojišťovny, a vysoké kvalitě onkologické léčby, se vyléčí až 75 % nemocných.

Imunoterapie, biologická léčba nebo radioterapie. To jsou nejnovější trendy v léčbě rakoviny. Šetrnější metody pomalu nahrazují klasickou chemoterapií a dokážou prý porazit rakovinu i v pokročilém stadiu.

A mílovými kroky jdou dopředu i možnosti diagnostiky. Už za pár let nejspíš lékaři dokážou rakovinu objevit i z kapky krve.

Paní Jana Srbová učí na gymnáziu v Praze. Rakovinu jí diagnostikovali ve 32 letech.

Jana Srbová, pacientka
——————–
Když jsem si našla nádor, tak to bylo úplně náhodou. To, že mám tedy nějaký problém, že se jedná o rakovinu, jsem se dozvěděla po telefonu. A byl to teda hrozný šok.

, redaktorka
——————–
Následovalo CT, mamograf a biopsie. Po pár týdnech už čekala paní Janu operace. Dnes je vyléčená, vychovává s manželem dceru a pomáhá ženám, které potkal stejný osud.

Jana Srbová, pacientka
——————–
Jsem si urovnala priority. Zjistila jsem, že mnohem důležitější pro mě je rodina.

redaktorka
——————–
Zatímco v roce 2020 zemřelo na rakovinu 28 716 lidí, v roce 2022 to bylo o 546 lidí méně. A to i přesto, že počet pozitivních diagnóz výrazně stoupl.

Jana Srbová, pacientka
——————–
Už když jsem vlastně po chemoterapii přišla o vlasy, tak jsem hned se studenty začala mluvit. Bylo to pro mě velmi slzavé období a musím říct, že je doteď.

redaktorka
——————–
V České republice funguje několik organizací, které se věnují prevenci.

osoba
——————–
My se zaměřujeme na konkrétní pomoc přímo ženám, které onemocní v produktivním věku. Řada žen, která si tím projde, cítí takovou potřebu pomáhat druhým.

Jana Srbová, pacientka
——————–
Bellisky zprostředkovávají program, Nejde jen o prsa. Jedná se o program, který je zaměřen na třetí a čtvrté ročníky středních škol. Během 45 minutové přednášky předáme jim vlastně takové know-how.

Tereza Zdobinská, redaktorka
——————–
Na problematiku zdraví upozorňuje i nadační fond Muži proti rakovině. Onemocnění prostaty se týká mužů kolem 50 let, v případě dědičnosti už kolem čtyřicítky. Rakovina varlat se pak může objevit mezi dvacátým a čtyřicátým rokem.

lékař
——————–
Existuje samovyšetření. Každé dva měsíce prsty obou rukou si ten šourek a varlata prohmatat, zda tam není přítomná nová bulka nebo něco nového, co by je pak vedlo k urologickému vyšetření.

redaktorka
——————–
Ke včasnému objevení rakoviny pomáhá i umělá inteligence.

osoba
——————–
Na popisy rentgenových snímků, magnetické rezonance v oblasti karcinomu rekta a do budoucna se určitě bude využívat i při hodnocení těch koloskopických vyšetření.

redaktorka
——————–
Nejdůležitější je objevit onemocnění včas a nezapomínat proto na prevenci.

Imunoterapie, biologická léčba nebo radioterapie – to jsou nejnovější trendy v léčbě rakoviny. Šetrnější metody pomalu nahrazují klasickou chemoterapii a dokážou prý porazit rakovinu i v pokročilém stadiu. A mílovými kroky jdou dopředu i možnosti diagnostiky. Už za pár let nejspíš lékaři dokážou rakovinu objevit i z kapky krve.

Nastartuje imunitní systém, aby v těle odhalil nádorové buňky a zničil je. Imunoterapie je prý účinná i v pokročilých stadiích rakoviny.

Radek Špíšek, imunolog, CEO SOTIO Biotech
——————–
Stejně jako například máme imunitní reakci proti bakteriím, proti virům, funguje u celé řady klasických nádorových onemocnění, například u karcinomu plic.

redaktorka
——————–
Naději na vyléčení mají díky novému přípravku i muži s pokročilou rakovinou prostaty. Lékaři jim do těla aplikují radioaktivní látku, která dokáže najít, ozářit a zničit pouze zhoubné buňky. Pro pacienty s leukémií zase vědci vyvinuli lék přímo na míru. Dokážou prý naprogramovat bílé krvinky na zabíjení nádorových buněk.

Jan Vydra, Ústav hematologie a krevní transfuze
——————–
Umožní nám to v podstatě v tuto chvíli léčit některé pacienty, pro které do té doby léčba nebyla. Funguje to tak, že se pacientovi bílé krvinky odeberou, jsou přímo pro něj upraveny tak, aby byly schopné rozpoznat ty nádorové buňky.

redaktorka
——————–
K nejzákeřnějším onemocněním patří rakovina slinivky. Tu se ve většině případů nepodaří včas diagnostikovat. Změnit by to mohl nový objev českých vědců. Na odhalení karcinomu má stačit jen pár mililitrů krve.

Karolína Kašparová, ředitelka laboratoře Lipidica
——————–
Ta metoda v současnosti není ještě v klinické praxi, ale probíhá tzv. studie klinické funkce.

Tomáš Hucl, předseda kliniky, hepatogastroenterologie IKEM
——————–
Pro nás důležité je odhalit, pokud už mají velký nádor, eventuálně nádory v jiných částech těla, ale právě na tom počátku, kdy ten nádor je ještě léčitelný.

redaktorka
——————–
Přelomové léčbě jsou na stopě také britští vědci. Pacientům s melanomem by mělo v boji s nádorem pomáhat LED světlo. Justýna Stoklasová, televize Nova.

Prevence rakoviny v Česku  

ČT 24 


Skoro 28 000 pacientů ročně v Česku zemře na rakovinu. Číslo by přitom mohlo být až o 100 000 vyšší, kdyby neexistovaly programy prevence, které tuto nemoc odhalí před jejím propuknutím nebo rozvinutím. Podle ministerstva zdravotnictví je při včasném záchytu šance na vyléčení téměř stoprocentní. Mezi nejrozšířenější typy v Česku patří rakovina prsu, prostaty, tlustého střeva nebo plic.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky
——————–
Screening karcinomu prsu za posledních pět let, sečtěte si to se mnou, 25 000 zachráněných životů. To lze takto říct. A obrovské množství utrpení maminek od dětí, to nejsou jenom ženy ve velice seniorním věku. Druhý takový příklad, screening nádoru tlustého střeva a konečníku za posledních pět let téměř 90 000 nebo přes 90 000 záchytů.

moderátor
——————–
Do 10 let podle Duška vzroste počet onkologických pacientů o čtvrtinu. Čísla budou výrazně stoupat v celé Evropě z důvodu stárnutí populace. V posledním roce se výrazně navýšila proočkovanost dětí do 15 let proti HPV viru, který může způsobit řadu nádorů. K prevenci patří ale také správná životospráva nebo dostatek pohybu.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky
——————–
Primární prevence, to, co pro sebe můžete udělat sami. Je to zdravá životospráva, máme Suchý únor, to znamená minimalizovat konzumaci alkoholu, nekouřit a hýbat se, sportovat, a proto jsem velmi rád, že se podařilo spustit projekt prevence obezity u dětí. Ten program se jmenuje Buď fit ’24, kdy pomocí chytrých náramků a sledování programu budou děti sbírat hrdiny a bude sledováno to, jak se hýbou a jak se starají o svoji životosprávu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.