
ČT 1 – Události
Výrazné zlepšení kvality života pro pacienty s cukrovkou prvního typu. Závažným onemocněním, kterým v této zemi trpí zhruba 60 000 lidí. Právě to už v Česku 20 let nabízí transplantace Langerhansových ostrůvků – drobných útvarů v slinivce břišní zodpovědných za produkci inzulinu.
Události, 4. 2. 2005
——————–
Lékaři v pražské nemocnici IKEM dnes poprvé v České republice transplantovali izolované Langerhansovy ostrůvky.
Martin Chalupa, tehdejší pacient po transplantaci
——————–
Doufám, že se to povede a že jako člověk nebude prožívat takový stavy, co to jako ten diabetes přináší.
redaktor ČT
——————–
Dnes už transplantace nabízí kvalitnější život i lidem, kteří sice cukrovku nemají, lékaři jim ale musí odstranit slinivku.
Jan Kříž, zástupce přednosty pro experimentální výzkum
——————–
Těmto lidem můžeme jejich vlastní slinivku zpracovat, vyndat z ní ostrůvky, odstranit tu nemocnou exokrinní tkáň a jejich vlastní ostrůvky jim vrátit.
redaktor ČT
——————–
Tuto transplantaci má za sebou i Antonín Pospíchal. O slinivku přišel před téměř pěti lety kvůli nezhoubnému nádoru.
Antonín Pospíchal, pacient
——————–
Dneska jsem bez inzulínu v podstatě a funguju normální život, mám samozřejmě omezení, že jo, nemůžu si, nemůžu si dovolit řízek a takovýhle věci, jo.
redaktor ČT
——————–
Počet transplantací Langerhansových ostrůvků je v jednotkách ročně, jen za loňský rok to bylo sedm transplantací od mrtvých dárců. Institut klinické a experimentální medicíny ale nepomáhá jen Čechům. Spolupracuje totiž i s nemocnicemi v okolních státech, konkrétně na Slovensku a v Rakousku.
Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie, IKEM
——————–
V zahraničí jsme provedli teď dvě autonomní transplantace v Rakousku a myslím, že dvě na Slovensku v loňském roce.
redaktor ČT
——————–
I tam tak expertiza českých odborníků pomáhá, stejně jako panu Antonínovi zlepšovat život.
Transplantace Langerhansových ostrůvku
NOVA – Televizní noviny
Řada pacientů s cukrovkou prvního typu má naději na úplné vyléčení. Díky transplantaci buněk slinivky břišní dokáže jejich tělo inzulin opět samo produkovat. Cukrovkou prvního typu trpí zhruba 70 000 Čechů. Unikátní transplantace ale pomáhá i lidem, kteří například kvůli nemoci slinivku úplně ztratili.
Měří jen 0,3 milimetru, a přesto zachraňují životy. Před pěti lety podstoupil unikátní zákrok i sedmdesátiletý Antonín. Kvůli nádoru přišel o slinivku a hrozilo, že skončí závislý na injekcích inzulinu. Díky transplantaci ale začalo jeho tělo inzulin samo produkovat.
Antonín Pospíchal, pacient po transplantaci
——————–
Kdybych to nepodstoupil, tak bych tady asi nebyl. Všecko funguje tak, jak má. V podstatě dva roky jsem byl úplně bez inzulinu.
Jan Kříž, zástupce přednosty pro experimentální výzkum, Centrum diabetologie IKEM
——————–
Odstraníme tu nemocnou exokrinní tkáň, čili tu tkáň, co vyrábí trávicí šťávy, zachráníme ostrůvky a vrátíme je pacientovi tak, že se u něj většinou vůbec diabetes nemusí vyvinout.
redaktorka
——————–
Transplantace dokáže zhruba ve třetině případů vyléčit i rozvinutou cukrovku.
František Saudek, vedoucí Laboratoře Langerhansových ostrůvků IKEM
——————–
Když pacient nedokáže být dostatečně léčen dostupnými současnými prostředky, nepozná příznaky hypoglykemie může snadno upadnout až do bezvědomí a může být i životně ohrožen.
redaktorka
——————–
Během 6–8 hodin dlouhé operace lékaři vypreparují ze slinivky zhruba 300 000 ostrůvků, poté je injekcí aplikují pacientovi do jater, kde začnou produkovat inzulin. Oproti transplantaci celého orgánu je to šetrný zákrok.
Petr Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM
——————–
Celý ten výkon trvá půl hodinu až hodinu. Víc ne. Ten pacient je celou dobu při vědomí, může s náma komunikovat, je to bezbolestný a pacient druhý den vstane z postele a může chodit.
redaktorka
——————–
Zákrok v pražském IKEMu v posledních letech podstupuje 5–10 pacientů ročně.
Přidejte odpověď