Migréna ho trápí i deset dní v měsíci

Roman s manželkou a dětmi

Změnit to může moderní léčba, na tu ale zatím nedosáhl

Bolesti hlavy se u Romana (41) z Brna poprvé objevily v deseti letech. Nebyly ale časté a vždy se mu ulevilo, když si odpočinul a vyspal se. „Hlava mě občas bolela na základní i střední škole. Vše se však zhoršilo, když jsem studoval na vysoké. Pomáhaly mi akutní léky proti bolesti, které jsem v té době užíval asi pětkrát měsíčně,“ popisuje Roman. Hlavním spouštěčem bolestí byl podle něj stres, ostré světlo a také alkohol. „Stačilo dát si jedno pivo. Alkoholu jsem se proto vyhýbal a dodnes ho téměř nepiju,“ vysvětluje.

Po ukončení studia na vysoké škole začal Roman pracovat jako projektant. S bolestmi hlavy se potýkal dál, byly navíc stále silnější. Obrátil se proto na praktického lékaře, který ho poslal k neurologovi. „Pan doktor si myslel, že potíže souvisí s páteří. Chodil jsem na rehabilitace – kvůli uvolnění a protažení páteřních svalů – hlava mě však bolela stále. Podstoupil jsem také vyšetření magnetickou rezonancí a CT. Výsledky ale nic závažného neodhalily,“ říká Roman. Že by se mohlo jednat o migrénu, lékaře sice napadlo, diagnózu ale jednoznačně nepotvrdil.

Intenzivní bolesti hlavy v té době Romana už sužovaly i desetkrát měsíčně. Rozhodl se proto zkusit vyhledat pomoc jinde a sám se objednal do centra léčby bolesti. „Čekací doba byla tři měsíce. Poté co mě v centru vyšetřili, mi lékaři sdělili, že se skutečně jedná o migrénu, a nasadili mi jinou terapii,“ popisuje Roman, který při obtížích začal brát triptany. Počet záchvatů migrény však neklesal, a tak Romanovi předepisovali i preventivní léky. „Během tří let jsem postupně vyzkoušel tři druhy léčivých přípravků. Užíval jsem je vždy několik měsíců, bohužel ale nezabíraly a měly nepříjemné vedlejší účinky, například nechutenství. Padaly mi po nich také vlasy,“ popisuje Roman. V té době navíc bral i antidepresiva. „Měl jsem velké úzkosti. Bál jsem se, že kvůli migréně nebudu moci fungovat,“ vysvětluje.

Časté ataky migrény má Roman dodnes. Dál dochází do centra léčby bolesti na pravidelné kontroly a při záchvatech užívá triptany. V říjnu loňského roku se lékařů zeptal, zda by nebyla možnost zkusit biologickou léčbu. „Hodně jsem si o ní zjišťoval. Paní doktorka mi ale řekla, že jí došly prostředky na předepsání biologické léčby už v červenci a je problém předepisovat další,“ popisuje Roman a dodává, že by ho nikdy nenapadlo, že kvůli vyčerpanému rozpočtu nebude moci podstoupit terapii, která by mu mohla pomoci a na kterou má nárok. „Věřím ale, že na biologickou léčbu brzy dosáhnu a největších bolestí hlavy se snad díky ní zbavím,“ doplňuje.

I přes velký počet atak Roman zvládá chodit do práce. Doma se navíc s manželkou stará o dvě malé děti. „Spouštěčem je nejenom stres, ale i nedostatek spánku. S malými dětmi se to bohužel stává často. Když mě ale začne bolet hlava, manželka doma vše zastane. Je mi velkou oporou,“ uzavírá Roman.

Aby pacienti věděli, čeho by se jim v cestě za úlevou od nemoci mělo správně dostat, zpracovala pacientská organizace Migréna-help společně s Českou společností pro bolest hlavy dokument Cesta pacienta s migrénou. Ten popisuje, jak by měla ideální cesta pacienta systémem vypadat, a mapuje i překážky, které tomu brání.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.