Ministerstvo chce rozšířit preventivní prohlídky o nová vyšetření na nebezpečné onemocnění srdce a cév  

ČT 1 – Události

Nejčastější příčina úmrtí v Česku, onemocnění srdce a cév. Každý rok jim podlehne 40 000 lidí. Řadě potíží se přitom podle lékařů dá zabránit a ministerstvo chce teď proto rozšířit preventivní prohlídky o nová vyšetření.

Výměna staré za novou v případě srdeční chlopně dnes už docela běžná záležitost. Ventil, který reguluje tok krve, je upevněný na tzv. balonku, lékaři ho skrze tepny dostanou na správné místo a vypustí.

Aleš Linhart, přednosta Kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze
——————–
Chlopenní vady jsou jednou z příčin srdečního selhání a samozřejmě je to příčina, která přibývá, protože je spojená se stárnutím populace a s věkem. Nedá se jí úplně zabránit, protože degenerace chlopní prostě a jednoduše nastává.

redaktorka ČT
——————–
Předcházet se ale dá tomu, aby se potíže nerozvinuly až v závažné srdeční selhání. Třeba včasnou návštěvu ordinace. Že srdce špatně čerpá krev, lékaři odhalili už u víc než 350 000 lidí. Do roku 2040 by se ale tohle číslo mohlo zdvojnásobit. Zabránit takto velkému nárůstu počtu nemocných by podle lékařů měl národní kardiovaskulární plán, ten počítá hlavně s větší i dřívější prevencí onemocnění srdce a cév. Změnit by se měly třeba pravidelné kontroly u praktiků. Lékaři je budou moci upravit pacientům na míru, včetně toho, kdy na ně mají chodit. Teď mají lidé nárok na prevenci jednou za dva roky. Po změně vyhlášky by ale praktik mohl u rizikového pacienta stanovit častější návštěvy.

Vlastimil Válek, vicepremiér, ministr zdravotnictví, místopředseda strany /TOP 09/
——————–
Moje ambice je, abysme ten materiál připravili k vydání do vyhlášky do konce června letošního roku.

redaktorka ČT
——————–
To znamená, že by to pak fungovalo od Nového roku, že by se…

Vlastimil Válek, vicepremiér, ministr zdravotnictví, místopředseda strany /TOP 09/
——————–
Bych chtěl, aby to takhle fungovalo od Nového roku.

redaktorka ČT
——————–
Prohlídky by se taky měly rozšířit o nová vyšetření, zejména u lidí nad 50 let.

Miloš Táborský, přednosta České asociace preventivní kardiologie, přednosta Kardiologické kliniky FN Olomouc
——————–
Třeba obecně biochemický marker srdečního selhání, to je taková novinka posledních let, takže to bude screening pro všechny.

redaktorka ČT
——————–
Některé vady srdce a cév se totiž zpočátku projevují jen nenápadně, třeba zadýcháváním. Pokud je lékaři neodhalí včas, končí často tragicky. Kardiovaskulárním nemocem podlehne každý rok víc lidí než rakovině. Podle zdravotníků mnohdy zbytečně brzy.

Aleš Linhart, přednosta Kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze
——————–
Většina z toho je preventabilních tím, že se staráme o to, abychom byli fyzicky aktivní, nepřibývali na váze, pokud máme vysoký krevní tlak nebo cukrovku, abychom je včas a dobře léčili úplně.

redaktorka ČT
——————–
Zabránit úmrtí na tato onemocnění podle kardiologů nelze zdravý životní styl a včasná návštěva ordinace nebo třeba operačního sálu ale může pacientům prodloužit život ve zdraví.


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.