K léčbě depresí se budou brzy využívat halucinogeny z houbiček. Lékaři hovoří o průlomu

Prima – Hlavní zprávy

Psilocybin k léčbě depresí? Deprese a úzkosti by mohly vyřešit magické houbičky. Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, který umožní používat psilocybin při terapiích.

Podle psychiatrů by použití psilocybinu mohlo znamenat velký průlom v léčbě duševních onemocnění. Nicméně zdůrazňují, že tato terapie je vhodná pouze pro malou skupinu pacientů a musí probíhat pod přísným lékařským dohledem.

Psilocybin je obsažený v různých druzích hub, přičemž nejznámější jsou lysohlávky. Ty jsou pak veřejnosti široce známé jako halucinogenní drogy. Pro pacienty s těžkou depresí však tato látka užívaná pod odborným dohledem může mít léčivé účinky.

Dagmar Stoszková, lékařka, Psychiatrická nemocnice Bohnice
——————–
Mění to myšlení, vnímání, mění náladu, mění emoce a způsobuje opravdu neuroplasticitu v tom mozku, takže vidíme i dobrou reakci při léčbě těch rezistentních depresí, který třeba nereagují na normální antidepresiva.

redaktorka
——————–
Působení halucinogenů a antidepresiv se liší zejména v rychlosti nástupu účinku. Plné působení antidepresiv se dostaví zhruba za šest týdnů, zatímco účinek psilocybinu už za půl hodiny.

Jiří Horáček, vedoucí výzkumného centra, Národní ústav duševního zdraví v Klecanech
——————–
Ten antidepresivní efekt v případě psilocybinu trvá 2 až 3 měsíce.

redaktorka
——————–
Po jeho požití stráví pacient zhruba šest hodin ve změněném stavu vědomí. Bude-li jeho terapeutické použití schváleno, tento zážitek by vždy probíhal pod přísným lékařským dohledem.

Tomáš Páleníček, vedoucí výzkumného centra, Národní ústav duševního zdraví v Klecanech
——————–
Mohou zažívat prožitky, které jsou skutečně těžko popsatelné, mohou znít bizarně, jako je prožitek bezčasí nebo pochopení vesmíru. Někdy se popisují prožitky blízké smrti. Ale jsou-li v tom terapeutickém kontextu, tak se s nimi dá dobře pracovat.

redaktorka
——————–
Psilocybin není toxický, takže nezpůsobuje poškození žádného orgánu a ani nenavozuje závislost. Přesto je v nelékařském užití velmi nebezpečný.

Dagmar Stoszková, lékařka, Psychiatrická nemocnice Bohnice
——————–
Z toho může být nějaký trauma, což tomu říkáme bad trip, když to lidi třeba užívají doma na párty, tak opravdu ten mozek se může dostat do nějakých špatných duševních stavů.

redaktorka
——————–
Aby zákon vstoupil v platnost, musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident. Pokud se tak stane, Česko se připojí k hrstce států, jako je Austrálie, Kanada, americké státy Oregon nebo Colorado, kde terapeutické využití psilocybinu je povolené.

CNN Prima News

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.