Na léčebné konopí si počkáte asi až do konce roku

Na léčebné konopí si pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS počkají asi až do konce roku. Původní plán byl však konec září. Podle lékového ústavu se totiž čeká na vyhlášky, které upraví mj. fungování registru, kam lékaři budou hlásit předepsání léku a lékárníci výdej.

Novela zákona o užití marihuany k léčbě platí od dubna.

Povolení k dovozu léčebného konopí zatím žádná firma nemá. Konopí nabízejí konopné lékárny, podle lékárnické komory ale nejde o lék.

„Registr elektronických receptů s omezením se ověřuje do konce září, pak dva až tři měsíce potrvá, než ho firmy zapracují do softwaru lékařů, lékárníků i nemocnic,“ řekla ke zdržení mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková. Připomněla, že firmy potřebují povolení k distribuci od ústavu a povolení k nakládání s návykovými látkami od ministerstva. Teprve pak mohou začít dovážet.

Léčebné konopí bude jen pro dospělé a bude jen na elektronický recept, tedy předpis s omezením. Počítá se z dovozem z Nizozemska, od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy.

Legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek řekl, že o povolení k nakládání s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím požádalo pět firem. Dvě z nich požádaly o udělení licence na dovoz léčebného konopí ze zahraničí. Správní řízení bylo přerušeno, bude pokračovat v říjnu, uvedl.

Lékárnická komora se kvůli konopí dostala do sporu s konopnými lékárnami, prý zneužívají názvu „lékárna“ a jejich výrobky nespadají do kategorie léčiv. Zástupci konopné lékárny k tomu uvedli, že nevydávají přípravky z konopí za léky a při prodeji informují, že konopná mast má schválení jako zdravotnický prostředek. Zákon podle nich umožňuje užít název lékárna komukoli, což komora nezpochybnila.

Ke konopí upírá naděje řada pacientů. Také někteří lékaři podporují, aby pacienti užívali konopí na potlačení doprovodných příznaků nemoci, například na nechutenství, ztuhlost svalů, třas či bolest.

Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček je k léčebnému využití marihuany v onkologie skeptický. „Soudím, že nepotřebujeme marihuanu k léčení onkologických problémů a onkologické bolesti. Máme dost jiných prostředků,“ řekl.

Ví, že někteří pacienti vidí v léčebném konopí pro sebe výhodu. Pokud budou chtít konopí užívat, bránit jim nebude, musejí ale dodržovat léčbu předepsanou onkologem.

Vyhláška umožní předepsat nejvýše 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Pro děti tyto přípravky dostupné nebudou. Na jeden recept může lékař napsat pouze množství na jednoměsíční léčbu.

Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady. Vadí jim také to, že nizozemská firma nabízí gram za 200 korun, pacient za povolených 30 gramů tak měsíčně bude muset dát 6000 korun.

Indikace a specializovaná způsobilost předepisujícího lékaře

 

indikace specializovaná způsobilost lékaře
chronická neutěšitelná bolest, zejména v souvislosti s rakovinou, bolest spojená s neurodegenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunopatologickými stavy, neuropatická bolest klinická onkologie, radiační onkologie, neurologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství – pouze pro hospitalizované pacienty
spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy neurologie
nauzea, zvracení nebo podpora chuti v souvislosti s léčbou rakoviny nebo HIV klinická onkologie, radiační onkologie, infekční lékařství
Gilles de la Tourette syndrom psychiatrie

Zdroj: vyhláška

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.