Za jak dlouho mohu jít znovu na nemocenskou, když mi vypršela podpůrčí doba?

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Dotaz:
Po uplynutí podpůrčí doby za jak dlouho můžu jít na nemocenskou? Je tam stanovena lhůta v měsících, nebo musím třeba po půl roce žádat posudkového lékaře.

Odpověď:

Pokud Vám vypršela podpůrčí doba, po kterou Vám bylo vypláceno nemocenské, můžete si zažádat o její prodloužení. Prodloužená podpůrčí doba může trvat maximálně dalších 350 dní a musí být předpoklad, že během této doby dojde k Vašemu uzdravení alespoň do té míry, že budete schopen vykonávat nějakou výdělečnou činnost, která může být i lehčí než ta stávající.

O prodloužení podpůrčí doby rozhodne posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení.

Pokud po skončení podpůrčí doby nastoupíte do zaměstnání a chcete mít nárok na celou běžnou podpůrčí dobu (tj. 380 dní), musíte pracovat minimálně 190 dní.

V případě, že nastoupíte do zaměstnání a například po 30 dnech budete uznán dočasně práce neschopným, bude Vám nemocenské vypláceno pouze po třicet dní.

Pokud máte takto dlouhodobé zdravotní potíže, lze rozhodně doporučit, abyste si zažádal o invalidní důchod a to na své pobočce ČSSZ. Pokud by Vám byl ID přiznán, získáte alespoň nějaké finanční prostředky, které Vám mohou pomoci překlenout období Vaší léčby, popřípadě mohou dorovnat finance když byste začal vykonávat méně náročnou výdělečnou činnost.

Jiří Marek
invArena

9 komentářů

  1. Dobrý den mám taky ten samy dotaz podpurcni doma mi konci 19.11 a v lednu 2020 mam jit na operaci muj dotaz zni tech 190dni se tyka i doby kdy nebudu zamestnana ? a nebo se mi ta doba tech 190 dnu bude pocitat kdyz nastopim do prace ? prosim o informaci.

  2. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám po operaci kolene, do práce jsem nastoupila 13.kvetna t.r.ted jsem dostala do kolene zánět. Bude mi zaplacena nemocenska? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den bylsem na nemocenské amuj obvodní lékař mi ukončil nemocenskou 8.11 2019 neboť sem nedošel na kontrolu přeposlal mě na vyšetření na urologii atam bylo vcekarne plno lidí auz se se knemu nemoh dostavit jelikož měl ord hodiny do 11 aja odcházel z nemocnice 14h dnes sem dosel k obvodní u lékaři slekarskou správou kde sem objednán na další úkon v nemocnici na vyšetření mám jít 7.1.2020 obvodní lékař mi řekl že v pátek mi ukončil neschopenku a včera ji odeslal azdelil mi zeuz štěstím nedá nic dělat zetoje odesláno jak mám dále postupovat kdys v nemocnici mi říkali že nesmím prochladnout děkuji za brzkou odpověď s pozdravem martinak

  3. Dobrý večer,23.4.2019 mi končí podpurči doba,19.4.mi bude ukončena pn, nemůžu nadále vykonávat současné zaměstnání,není možnost lehčí práce u stávajícího zaměstnavatele,mám jít na operaci,posudkovy lékař mi pn ukončí,za jak dlouhou dobu můžu opět na nemocenskou?

  4. Dobrý den.
    5prisince 2018 mi skončila nemocenska po roce. Další den jsem začal pracovat a 14.unora 2019 stim samým začal marodit .. vím že budu zase delší čas marodit. Ale bez podpory to nezvládnu. Kdy mohu počítat s pomocí nemocenské od státu. Děkuji za odpověď

  5. Dobrý den,chtela bych se zeptat, jsem na nemocenske 360dnu ,pujdu na pracovni urad,predtim jsem pracovala 27roku,z čeho se bude vyplácet podpora, z prace,nebo z nemocenské a jestli se mi nebude krátit .

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.