Otěhotnět a donosit zdravé dítě mohou při správně vedené léčbě také ženy s roztroušenou sklerózou. Dříve byly pacientky od těhotenství odrazovány, že zhorší průběh jejich nemoci.
„V průběhu let jsme sledovali 55 maminek s roztroušenou sklerózou, pouze pět mělo v těhotenství lehkou ataku nemoci,“ řekla lékařka Eva Meluzínová z Fakultní nemocnice Motol s tím, že vážnější komplikace nehrozí, pokud žena naplánuje těhotenství v souladu s průběhem nemoci a je po celé těhotenství v péči gynekologa i neurologa.
Podle nejnovějších doporučení může pacientka otěhotnět, když rok před početím neměla záchvat nemoci, výsledky vyšetření na magnetické rezonanci se nezhoršily a nebere léky, které mohou poškodit plod. Většina pacientek bere vitamin D, případně kortikoidy v dávce, která neohrozí vývoj plodu. V těhotenství si tělo tvoří hormony chránící matku i dítě. Hormonální výkyvy jsou jen v první třetině, pak se stav srovná.
Rodiče se podle lékařky často ptají, zda nemoc bude mít i dítě. „Studie říkají, že pokud má jeden z rodičů roztroušenou sklerózu, tak je tříprocentní pravděpodobnost, že onemocní i potomek. To znamená, že 97 ze 100 dětí se narodí zdravých. Pokud mají roztroušenou sklerózu oba rodiče, stoupne riziko na 30 procent,“ upřesnila lékařka.
Také riziko potratu není podle ní u žen s roztroušenou sklerózou větší než u žen zdravých, vývoj plodu totiž není ovlivňován nemocí samotnou. Po porodu stoupá vlivem poklesu hormonů riziko zhoršení nemoci. Některé ženy proto dostávají do žíly imunoglobulin, aby se riziko zmírnilo. Pokud se přesto jejich stav zhorší, musejí přestat kojit a začnou brát léky, které užívaly před těhotenstvím. Více na www.rskompas.cz.
Tímto vážným neurologickým onemocněním mozku a míchy trpí v ČR 19.000 lidí, bez léčby končí na vozíku. Častěji postihuje ženy, většinou se objeví mezi 20. a 40. rokem věku.
Přidejte odpověď