Letos je prý získání průkazu ZTP snazší

Lidé se zdravotním postižením mají od nového roku větší šanci získat průkaz OZP. Podmínky pro jeho získání se totiž zjednodušily. Tento krok oceňují hlavně ti, kterým loni úřady průkaz zamítli.

 

reportáž Prima FTV

I přesto, že je pan Vlastimil odkázaný na invalidní vozík, neměl podle úřadu nárok na průkaz ZTP.

Vlastimil SÁDLÍK v reportáži zde dne 16. října 2013,
Hlavní důvod byl v tom, že já prostě se obejdu bez pomoci druhé osoby, že stačí, že jsem orientovanej místem a zvládám lékaře.

Po odvysílání reportáže se pan Vlastimil k příslušným úřadům odvolal a průkazku získal.

Vlastimil SÁDLÍK, :
Po 8 měsících marnýho boje s úřadama až vaše televize teda zapracovala a najednou to šlo a úřady se hnuly, doktoři taky a průkazku ZTP jsem dostal.

Už 10 dní ale platí nové posuzování žádostí. A tak i ti, kdo loni nárok na průkazku neměli, dnes už možná nárok mají.

Petr SULEK, mluvčí MPSV:
Samotné vydání průkazu pro OZP již není samo o sobě vázáno na uznaný stupeň závislosti v oblasti funkčních poruch pohyblivosti nebo orientace. Tyto změny zajistí přístup k průkazům pro OZP v podstatě širšímu okruhu osob.

V případě, že s vaší žádostí neuspějete ani letos, a to ani poté, co ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo legislativu posuzování, neváhejte se na nás obrátit.

Prima FTV

3 komentáře

 1. Dobrý den.
  Jsem důchodkyně-starobní ,nar.1942.Od roku 1983 jsem pobírala částečný důchod a v r.1999mi byl přiznám starobní důchod.S potížemi mi byl vydán průkaz PT.Po ukončeníí platnosti jsem opět vše doložila,ale vydáni karty mi bylo zamítnuto.Prcovnice(Pálová),Hned u podání žádosti mi zdělila :vy nikdy žáden průkaz nedostanete o to se postarám.Nikdy jsem se s tou osobou nesetkalaa neznala jsem důvod.Od 25let se léčím s páteří,často jsem byla hospitalizováná.Jsem po operaci žlučníku.opakovaně prasklé žaludeční vředy,operace slepého střeva,pravého kolena,Srdce-baypasy,při vyšetření žlučovodu mi byl propíchutá žluč,na nátlak příbuzných byla provedena operace-revize břicha.Byla jsem ochrnutá,nevidomá,4 dny v komatu .nastoupila jsem 8.9.1996do nemocnice a propuštěna 13.12.1996.Po celou dobu v umělém spánku.
  Je mi odmitáno léčení,masáře,lázeňnská léčba a procedůry.Jsem nucena si hradit léčbu soukromou a léky si většinou hradím.
  Čípky,které jsem hradila v plné výši,dnes mám bez doplatku,po dotazu -bylo mi sděleno Jsou hrazené v plné výši.
  Přes námahavou léčbu a trpělivost ,jsem opět začala chodít a dokonce bez berli.Ty jsem si musela zakoupit,bylo mi odmitnuto předepsáni.Jde o šikanu některých lékařů a pracovnic.
  Příbuzni zakoupili starší vůz,který je uveden na mé jméno ,ale není moje.Bolesti jsou nesnesitelné ,jsem unavená ,hodně spím .Na to mi odpověděl lékař:buďte ráda že celé dny prospíte zadarmo.Jiní ve vašem věku musí hradit léky a ještě nespi.
  Byla jsem si podat žádost o příspěvek v hmotné nouzi a o průkaz TP.Pracovnice Pálová začala se rozčilovat :že se postará a nic nedostanu.Nato telefonem přivolala svého Konkubína -policistu se záměrem mne zastrašit.Druhá pracovnice byla vstřícná a předala mi k vyplnění tiskopisy a rychle jsem kancelář opustila.
  Pobírám malou část doplatku na bydlení.Vše jsem doložila a byla mi částka zamítnutá.Dostavila jsem se za vedoucí paní Dzikovou.Dle právidel je vše v pořádku.Nedala jsem se odbyt a vše vysvětlila.Po prozkoumání mi paní Dziková předala Tiskopis s doporučením doplatku.Kdo se postarál,aby mi opět bylo zamítnuto.
  Odpracovala jsem 40let,dvacet v chem.čistírně,zdr. potíže už začaly v práci v čistírně.
  žila jsem a žiji spořádaně ,nepila jsem alkoholické nápoje a nikdy nekouřila.Od roku 1983 jsem DIA ll stupně.
  Jen pro vysvětlenou :v domě bydlí kosovský Albánec -recidivista,který má velmi dobré vztahy s polici a lékaři.před léty jsem se nechtěně stala svědkem zločinu a začala šikana některých lékařů a policistů.Opakovaně zatčen pro obchod s drogi.
  Jak mohu docílit ,aby mi bylo přiznáno jen to na co mám nárok.
  Omlouvám se ,popisují jen to nejdůležitější.
  Prosím o radu a odpověď. Děkuji. T.Rusňoková

  • Jsem po operaci rakoviny prostaty již 4 roky. Je mi 72 let. Stav je takový že mám neustále únik moči. Používám pleny, které jsou hrazeny ZP. Čsto jezdím autem. Chtěl jsem se zeptat,zda mám nárok na průkaz ZPP. Děkuji za odpověď. Hezký den.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.