Unikátní operace u dětské obrny

Omezuje pohyb i řeč, ročně jí v Česku lékaři odhalí u dvou stovek dětí. Dětská mozková obrna. Podle reportáže TV Barrandov ale pomůže unikátní operace, jež umožní kvalitnější život.

Budoucnost takových dětí je nejistá, často později končí v sociálních ústavech. Změnu slibuje unikátní operace, díky které mají nemocní šanci na kvalitnější život.

Tři a půl letý David téměř od narození bojuje s postižením, kvůli kterému dodnes nechodí, nemluví a nehraje si s hračkami jako děti jeho věku. Měsíc po porodu lékaři rodičům oznámili šokující diagnózu – Davídek má dětskou mozkovou obrnu.

Hana ROSŮLKOVÁ, matka Davídka:“Davídek jenom leží – zatím komunikujeme stylem, že klademe otázky na odpověď ano – ne, kdy je schopen nám říct jo a ukázat ne.“

Lumír ROSŮLEK, otec Davídka:“Cokoliv, co s ním děláte, musíte ho mít na rukách. Neudělá vlastně vůbec nic sám, pořád jen leží, takže je to velice náročné, hlavně pro manželku.“

Teď ale Davidovi svitla naděje na normální život a to díky takzvané baclofenové pumpě.

Michal TICHÝ, přednosta neurochirurgie FN Motol: „Je to zařízení, které dávkováním velmi malého množství léku do páteřního kanálu, do mozkomíšního moku, snižuje napětí svalů na končetinách.“

Malý David je osmým dětským pacientem, kterému lékaři v pražské motolské nemocnici baclofenovou pumpu voperovali. Je ale první, který operaci podstoupil v takto nízkém věku. Pumpa se totiž nehodí pro každého, navíc je poměrně velká a u malých pacientů je tak zákrok komplikovanější.

Michal TICHÝ „Hodí se pro ty pacienty, kde jsou ve velkém rozsahu postiženy horní a dolní končetiny a jak jsem říkal i to mluvení.“

Hana ROSŮLKOVÁ:“Já doufám, že tedy bude chodit a snad začne fungovat normálně i ručičkama a hlavně doufám, že konečně s námi začne mluvit, a řekne nám, to co ty tři roky od něho čekáme, aspoň to máma a táta.

Lumír ROSŮLEK,:“Až bude běhat, na to se těším.“

Jak pumpa u Davida zafunguje, se pro jeví až časem, ještě před sebou má dlouhou rehabilitaci. Lékaři v pražské nemocnici v Motole se už teď stejným způsobem chystají pomoci dalším sedmi dětem.

Vlastní operaci předchází test, kdy lékaři nejprve na zkoušku podávají malé dávky léků do páteřního kanálku a zkoumají jeho efekt. Pokud je tento test pozitivní, může se přistoupit k operaci. Samozřejmě postižené dítě už předtím muselo ale absolvovat určité testy.

Životnost baclofenové pumpy je zhruba pět až sedm let, záleží na baterii, pak se musí pumpa vyměnit, operaci plně hradí pojišťovna.

Baclofenová pumpa pomáhá i dospělým pacientům, třeba při roztroušené skleróze, po úrazu mozku, nebo lidem trpícím mrtvicí.

podle TV Barrandov zaznamenala invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.