Meditace zmírňují úzkosti a deprese

Půlhodina meditace denně snižuje příznaky úzkosti a deprese, jakými jsou například nespavost či chronické bolesti svalů. Dokonce dokáže nahradit i antidepresiva. To je výsledek desítek klinických testů, které provedli američtí vědci.

foto: Anita Patterson / MorgueFile

Informaci přinesla agentura AFP. Závěry studie publikovalo American Medical Association.

„Hodně lidí využívá meditace, ale nepovažuje se to za součást nějaké léčebné terapie. Podle našeho výzkumu však meditace zmírňuje úzkost a depresi stejně, jako to podle jiných studií dokážou antidepresiva,“ citovala AFP hlavního autora nového výzkumu Madhava Goyala z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru ve státě Maryland.

Vědci zaznamenali zlepšení stavu lidí trpících úzkostí či depresí zpravidla poté, co lidé meditovali 30 minut denně po dobu osmi týdnů. Zvlášť účinná se podle nich ukázala tzv. meditace plného vědomí, což označili za formu buddhistické techniky spočívající v tom, že člověk zaměří svou pozornost na současnou chvíli.

Výzkumníci podle AFP také dospěli k závěru, že příznivé účinky meditace u úzkosti a deprese přetrvávají i po jejím zastavení. Zaznamenali ale malé zlepšení stavu pomocí meditace u lidí, kteří trpí stresem.

Analýzy se prováděly v rámci 47 klinických testů na celkem 3515 lidech, kteří se věnovali nějaké z forem meditace a trpěli různými duševními a tělesnými neduhy. A to toxikomanií, cukrovkou, srdečními problémy, rakovinou a chronickou bolestí, ale také depresí, úzkostí, stresem a nespavostí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.