Francouzští vědci na základě několikaletého výzkumu popírají dosud prosazované tvrzení, že deprese má u lidí značný vliv na vznik rakoviny. Platí ale, že deprese může zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí.
Stojí to ve zprávě, kterou vědci zveřejnili a z které citoval server francouzské televize TF1.
„Utkvělé představy mají někdy tuhý kořínek. Hned od počátků medicíny se spojovala melancholie s růstem zhoubných nádorů. Názor přetrval dodnes, přestože ho dosud nepodpořila žádná větší studie,“ řekl psychiatr Cédric Lemogne z pařížské nemocnice Georges Pompidou.
Prokázáno podle něj není ani to, že by pacientům s rakovinou zvlášť přitížily deprese, jimiž kvůli onemocnění trpí asi čtvrtina z nich. Tyto deprese se musejí léčit současně s rakovinou.
Existuje naopak silná vazba mezi depresí či stresem a kardiovaskulárními chorobami, dodal Lemogne, který výzkum koordinoval.
Lékařský výzkum trval od roku 1994 do roku 2009 a sledoval 14.203 lidí. Neodhalil přitom žádnou zvláštní souvislost mezi projevy deprese v životě člověka a pozdějším vznikem několika druhů rakoviny, zejména prostaty, prsu, tlustého střeva a krve.
Přidejte odpověď