Každý druhý nemocný kvůli penězům chodí do práce a má pochopení pro kolegy, kteří ač nemocní jsou také v práci. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou provedl pracovní portál Profesia.cz. Jen šest procent zaměstnavatelů nedovolí nemocným pracovat.
Vyplývá to z výsledků ankety, kterou provedl pracovní portál Profesia.cz. Ta také ukázala, že jen šest procent zaměstnavatelů nemocným nedovolí se zdržovat na pracovišti.
Šest procent respondentů se obává, že nemá zástupce a práci je třeba odvést. Každý pátý uznává, že pokud nemocní chtějí pracovat, ať to činí aspoň z domova, ne všichni však tuto možnost mají. Pětina návštěvníků portálu vyjádřila svůj nesouhlas s přítomností nemocných na pracovišti, protože většinou nakazí kolegy.
„Chození nemocných do práce spatřuji jako závažný problém, se kterým se společnosti těžko vyrovnávají. Kromě skutečnosti, že podle České správy sociálního zabezpečení lidé za první tři kvartály roku 2013 prostonali celkem 44,1 milionu dní, což představuje obrovské ztráty, ohrožuje toto chování dobré vztahy na pracovišti i zdraví kolegů,“ uvedla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.
Podle údajů za tři čtvrtletí loňského roku trvala pracovní neschopnost v průměru 43,7 dne. V roce 1993 strávili zaměstnanci na nemocenské v průměru 23,2 dne a postupně se tato doba prodlužovala. Po zavedení karenční doby v roce 2008, od kdy se za první tři dny nemoci nemocenská neplatila, počet prostonaných dnů začal klesat.
Opatření platilo ale jen půl roku. Ústavní soud ho zrušil s tím, že pokud si lidé platí nemocenské pojištění, měli by mít v nemoci zajištění. Od ledna 2009 se karenční doba zavedla znovu. Kabinet ale současně prosadil snížení odvodů pro zaměstnance. Vyplácení nemocenské v prvních dvou týdnech choroby převzaly od státu podniky.
Přidejte odpověď