Platí parkovací průkaz i v jiných členských zemích EU?

Náš čtenář se ptá, zda je možné využívat parkovací průkaz i v jiných členských zemích EU. A zda musí mít na Slovensku a v Chorvatsku dálniční známku. Ve článku se dozvíte odpověď…

Dotaz:
máme rok 2014. Už několik let se řeší sjednocení výhod parkovacích znaků ZTP v rámci EU. Co pro to dělají naši zástupci v EU?
To neustálé tvrzení, že v ostatních státech EU mohou, ale nemusí respektovat toto zvýhodnění pro zdravotně postižené je již velice trapné. Prosím Vás o odpověď, zda na Slovensku a v Chorvatsku potřebuji při průjezdu dálniční známku a zda parkovací průkaz mne opravňuje parkovat na místech vyznačených i nevyznačených bezplatně.

Je důležité odlišit dva různé dokumenty. Je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P) podle druhu dokladu se také liší výhody s ním spojené.

Lidé si často myslí, že jejich parkovací průkaz slouží jako doklad k tomu, že nemusí mít dálniční známku. Tak tomu ale nikdy nebylo. Osvobození od dálniční známky mají právě držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, ale ne držitel parkovacího průkazu. Prakticky řečeno: Pokud sice máte průkaz OZP, ale s sebou v autě máte pouze parkovací průkaz, můžete od případné policejní kontroly obdržet pokutu.

Ale zpět k Vašemu dotazu. Žádná jednání na úrovni EU v současné době neexistují. Oslovili jsme s dotazem Ministerstvo zahraničních věcí, kde však informace o parkovacích průkazech a nějakých jednáních na mezinárodní úrovni nemají.

Jasné informace nám poskytl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása:

„Evropský parkovací průkaz je univerzálním dokladem, který umožňuje osobám se zdravotním postižením v členských zemích EU parkovat na vyhrazených parkovištích pro osoby se zdravotním postižením v celé EU. Každá země však upravuje další předpisy, které se k tomuto průkazu vztahují a tyto předpisy jsou zcela rozdílné. Pokud handicapovaný pojede za hranice, tak všude musí občan ČR zaplatit dálniční poplatky, i když je držitelem parkovacího průkazu. Ostatní země mají také úlevu od dálničních poplatků pro OZP, ale tyto úlevy nejsou vázány na Evropský parkovací průkaz a každá země má specifickou legislativní úpravu, která je nepřenosná do ostatních zemí. Obdobně je tomu také v úpravě předpisů upravujících silniční provoz. V ČR umožňuje držitelům parkovacího průkazu vjíždět do míst, kam je zákaz vjezdu, pokud je zde dodatková tabule „obsluze vjezd povolen“. Zároveň mu umožňuje stát na místě, kde je značka „zákaz stání“. Každá členská země má obdobné úpravy předpisů v silniční dopravě. Tyto úpravy jsou nepřenosné do jiných zemí. NRZP ČR se již několikrát snažila apelovat na představitele EU, aby tato pravidla byla sjednocena.“

Z uvedeného vyplývá, že Evropský parkovací průkaz Vám po EU slouží pouze k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Zároveň Vám můžeme sdělit, že i na Slovensku a v Chorvatsku budete muset za využití dálniční sítě platit.

Jiří Marek
invArena

4 komentáře

  1. Dobrý den. Pokud je občan držitelem průkazu ZTP a parkovací karty v České republice a cestuje na Slovensko s přívěsem. Musí zaplatit zvlášť dálniční známku na auto a zvlášť na přívěs, nebo na přívěs se dálniční známka nevztahuje? Děkuji za odpověď.

  2. Prosim jak je to s placenim parkovneho v Chorvatsku když vlastním průkaz ZTP a parkovací průkaz na parkovacích mistech s hodinami , musím za parkování platit nebo ne děkuji za odpověď Vernerova

  3. Jaké budou uznány výhody pro držitele průkazu ZTP a Evropské
    parkovaci karty v okolních státech od 1.1.2016, zůstáva jen
    parkování, nebo bude v platit i na dálniční známky.

  4. Jaké budou uznané výhody v okolních státech,pro držitele průkazu ZTP a Evropských parkovacích průkazu,od 1.1.2016,
    jedná se zejména o dalniční poplatky.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.