Bionické nohy jsou v podstatě robotické pomůcky, které pomáhají lidem, kteří jsou na vozíku, opět chodit. Nyní jsou na počátku svého vývoje..
reportáž TV Barrandov
Na zkoušku už je měli i pacienti v Česku, jedna Britka v nich dokonce uběhla maratón.
Tyto stroje jsou podle vědců i lékařů teprve na počátku vývoje. Pro pacienty je stále mnohem bezpečnější kolečkové křeslo.
Na mladého Errola Samuelse spadl před dvěma lety strop na oslavě. Přerazil mu páteř a to ho odsoudilo na kolečkové křeslo. Teď ale opět chodí a dokonce i do schodů. Zatím ale jen v rámci tréninku v nemocnici.
Errol SAMUELS
Cítím se trochu jako Robocop. Je ale vždycky fajn se zvednout a trochu se projít. Taky to pomáhá zažívání.
Bionické nohy ale mají jeden háček. Je velice těžké naučit se na nich chodit. Pacienti ztrácí bez pomoci rovnováhu a ve Spojených státech je ani bez lékařského dozoru používat nesmí. Kolečková křesla proto asi jen tak nenahradí. Také batoh s baterií a počítačem Errolova modelu váží přes sedm kilo. Doktor Allan Kozlowski, který se o Errolův výcvik stará, si myslí, že je třeba zapracovat ještě na technologiích.
Allan KOZLOWSKI, rehabilitační centrum:
Možná se vytvoří kombinovaný stroj, kdy by tyto nohy mohly být součástí kolečkového křesla, takže se zvednete a necháte kolečka za sebou. Vše záleží na tom, jakým směrem inženýři tuto technologii budou dále vyvíjet.
Je zajímavé, že bionické nohy původně vůbec nevznikaly pro zdravotnické potřeby, ale pro vojáky, tedy pro silné, zdravé lidi, a až poslední dobou se přizpůsobují postiženým lidem. Errol by rád, aby je mohl používat i doma, třeba jen pár minut denně, i když je to zatím pekelná dřina.
TV Barrandov
Přidejte odpověď