Dráždivý tračník je často celoživotní onemocnění

ilustrační foto: alexsandro / sxc.hu

Občasné škrundání, nadýmání a bublání ve střevech zažil snad každý z nás. Tyto nepředvídatelné epizody je v mnoha případech dost náročné zvládnout. Existují však lidé, kteří se s těmito nepříjemnými projevy nepohodlí ve střevech potýkají častěji než jiní. Na otázky ohledně dráždivého tračníku odpovídai internista MUDr. Filip Závada.

– Popište nám, co je to dráždivý tračník a jakou část zažívacího traktu postihuje?

Dráždivý tračník patří mezi tzv. funkční onemocnění trávicí trubice, takže se nejedná o žádný zánět, infekci nebo nádor. Tračníkem rozumíme tlusté střevo, tzn. že postižena je tato část trávicí trubice. Jde o onemocnění, které je v našich podmínkách poměrně časté a udává se, že postihuje až 20 procent populace. Muži a ženy jsou postiženy stejně často a většinou jde o mladé nemocné do 45 let věku. Častěji jsou jím postižení lidé s vyšším vzděláním, kteří se v práci setkávají s vysokou mírou stresu, studenti náročných škol. To může být ale dáno i tím, že tito lidé věnují svému zdraví a nemocem větší pozornost. Mnoho pacientů s příznaky dráždivého tračníku ani lékařskou péči nevyhledá.

– Jaké jsou příčiny vzniku této nepříjemné nemoci?

Vznik tohoto onemocnění není bohužel přesně objasněn. Mezi vyvolávající faktory se udává stres, nepravidelná životospráva, ale i proběhlé infekční onemocnění. Střevo u dráždivého tračníku nepřiměřeně reaguje na různé podněty, což může vést k zrychlení průchodu stolice a průjmem, nebo může být naopak „líné“ a projevovat se zácpou a plynatostí.

– Podle jakých příznaků se pozná, že se jedná o dráždivý tračník?

Syndrom dráždivého tračníku se projevuje bolestmi břicha, pocity nadýmání, zácpou anebo průjmem. Příznaky se mohou různě kombinovat. Stejně tak se bohužel projevují i jiná závažnější onemocnění, takže laicky se dráždivý tračník třeba od infekce nebo nádoru spolehlivě odlišit nedá. Proto je vždy potřeba konzultovat lékaře. Pokud se objeví některý z varovných příznaků, kterými jsou příměs krve ve stolici, hubnutí, chudokrevnost, teploty nebo zvětšení mízních uzlin, je třeba se nechat okamžitě vyšetřit. Velmi záleží také na věku – pokud se obtíže poprvé projeví po 45 roce života, jde pravděpodobně o onemocnění jiného druhu a vyšetření lékařem musí být důkladné, vedené snahou o vyloučení nádoru.

– Pokud nás takto zlobí naše střeva, jakého lékaře máme navštívit a co nás u něj čeká za vyšetření?

Základní vyšetření může provést praktický lékař, ale definitivní diagnózu většinou stanoví specialista – gastroenterolog. Ten podle charakteru obtíží určí, zda provést kolonoskopické vyšetření, vyšetření stolice na různé parazity a mikroorganizmy a vždy by měl vyloučit celiakii – alergii na lepek. Nikomu bych nedoporučoval léčitelské metody, například očistné výplachy střeva bez předchozí konzultace s lékařem.

– Jaká bude následovat léčba a jsou nutné nějaké změny stravování?

Léčba dráždivého tračníku je velmi svízelná, protože příčiny onemocnění neznáme. Můžeme se proto snažit ovlivnit příznaky onemocnění, aby pacienti měli dobrou kvalitu života a choroba je obtěžovala co nejméně. Používají se různá dietní opatření a snažíme se o zavedení pravidelné životosprávy a spánkového režimu. Někdy stačí vyloučit stressové faktory a onemocnění se samo upraví, někomu stačí ujištění, že nejde o závažnou chorobu, ale často musíme podávat různé léky.

– Existují rizika, která v případě neléčené choroby hrozí našemu organismu?

Pokud je diagnóza stanovena přesně, dráždivý tračník nemůže přejít v nějaké život ohrožující onemocnění, třeba v nádor. Život nezkrátí, ale může jej velmi znepříjemnit. Největší nebezpečí tedy plyne z podcenění příznaku jiné, potenciálně vážné choroby. Dráždivý tračník je zpravidla dlouhodobé, velmi často celoživotní onemocnění, ale na rozdíl od ostatních chorob jeho intenzita s přibývajícím věkem spíše klesá.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.