Rodiče, kteří nedávali dítěti lék, vinu za jeho smrt necítí

Matka šestiletého chlapce a její druh, kteří jsou obžalovaní z těžkého ublížení na zdraví a týrání, dnes u hradeckého soudu řekli, že vinu za jeho smrt necítí. Podle obžaloby chlapci trpícímu cukrovkou v rozporu s pokyny lékařů snižovali a poté vysadili dávky inzulínu. Chlapec zemřel v dubnu 2013 v Trutnově.

Druh matky dítěte dnes u soudu řekl, že chlapec byl ve špatném zdravotním stavu, trpěl několika chorobami a například nemluvil. „V nemocnicích mu nedokázali pomoci, proto jsme hledali pomoc jinde,“ řekl muž u soudu. Obžalovaný popsal, jak s chlapcem jezdili na kliniku do Mariánských Lázní, poté se začali zajímat o alternativní medicínu.

Chlapce nechali také vyšetřit takzvanou iris diagnostikou, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka. „Dali nám šanci, že za pět let odstraní 60 procent jeho problémů, slíbili, že by také mohl mluvit. Doporučili nám ale, abychom vysadili inzulín, sami bychom si to nedovolili,“ řekl obžalovaný, který u chlapce před smrtí nezaregistroval vážnější zdravotní problémy. „Byl takový slabší a polehával, ale nebylo na něm vidět, že by se něco dělo,“ řekl.

Podle obžaloby chlapec zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. „Nejméně v posledních dnech jeho života se u nezletilého poškozeného projevovaly zejména malátnost, únava, dehydratace, zvracení a kruté bolesti břicha, na něž obžalovanými nebylo ani jedenkrát reagováno přivoláním lékařské pomoci a které úmyslně před lékaři tajili a kontaktu s nimi se vyhýbali,“ stojí v obžalobě.

Státní zástupkyně Lucie Žabková dnes novinářům řekla, že poskytovatelé iris diagnostiky připustili, že je obžalovaní s chlapcem navštívili. „Zároveň řekli, že jim v žádném případě nedoporučili snižovat dávky inzulínu či ho vysazovat,“ řekla Žabková. Hlavní líčení je nařízené do 24. dubna, obžalovaným hrozí až šestnáctileté vězení.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.