Úklidem proti alergii

Bojovat proti alergiím se podle primářky Ústavu klinické imunologie a alergologie královéhradecké fakultní nemocnice Ireny Krčmové dá nejen léky, ale také důkladným úklidem.

Život alergikům usnadňuje i řada dalších opatření, například časté praní prostěradla. V ČR je 2,5 milionu alergiků, hlavně na pyl a roztoče.

Podle Krčmové jsou ohroženy zejména děti, které tráví většinu času v interiéru, proto se u nich ve stále větší míře objevuje citlivost na alergeny z domácího prostředí. „Roztoči trápí naše děti mnohem více než pyly, a pokud mají v rodině psa nebo kočku, často se přidružuje i alergická vazba na živočišné alergeny,“ řekla Krčmová novinářům.

Alergeny interiéru jsou podle ní pro člověka nebezpečnější.

Nejčastějším příznakem alergie na roztoče jsou dušnost, kýchání, obtížné dýchání, trvalá rýma a kašel. Léky uleví, a pokud se roztoči z prostředí pravidelně odstraňují, dávky léků se mohou snížit.

Zvýšenou prevenci doporučila lékařka zejména těhotným, protože alergické protilátky vznikají už v 17. až 18. týdnu těhotenství, a pak rizikovým kojencům, tedy dětem, jejichž oba rodiče jsou alergici.

Prvopočátek alergie na roztoče je v matracích a péřových dekách, kde se jim daří nejlépe. Roztoč je drobný, asi třetinu milimetru dlouhý, pouhým okem neviditelný. V postelích je pro něj vhodná teplota, vlhkost i dostatek obživy. Živí se malými kousky kůže, lupů a vlasů, které se zachytí v matracích a lůžkovinách. Žije dva až čtyři měsíce, za tu dobu vytvoří dvěstěkrát více odpadu, než váží. Po uschnutí víří výkaly jako nepatrné částice vzduchem. V jednom gramu prachu z matrace je až 15.000 roztočů.

„Právě na tyto oblasti je potřeba se při úklidu zaměřit. Vysavače by měly být vybaveny HEPA filtrem, protože vysavače bez filtru hrnou alergeny zpět do prostředí. A pokud je z tkaniny HEPA filtru zhotoven sběrný sáček, je ochrana proti kontaktu s alergeny mnohonásobně vyšší,“ shrnula lékařka.

Rady pro ochranu před roztoči:
– matrace mějte ve snímatelném nepropustném obalu
– kupte povlečení z látky, která se pere alespoň při 60 stupních Celsia
– prostěradlo perte každých 14 dní
– věnujte úklidu dostatečnou pozornost
– vysávejte nejméně jednou až dvakrát týdně
– po ránu vyvětrejte postel, nezastýlejte hned
– omezte v bytě koberce, čalouněný nábytek, závěsy
– vyvarujte se lůžkovin s obsahem peří
– často větrejte

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.