Popálky v Brně mají po 20 letech dobrovolnictví první pracovníky

ilustrační foto: PhotoRack

Brněnská organizace Popálky, která se zaměřuje na pomoc pacientům s popáleninami, přijme po 20 letech fungování na bázi dobrovolnictví první zaměstnance.  Důvodem je neúnosná organizační situace.

Důvodem je neúnosná organizační situace.

Kvůli tomu se Popálky přetransformovaly z neziskového občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost. Díky změně mohou čerpat peníze z grantů, nadací nebo sbírek a zaměstnat lidi, kteří se budou moci klientům věnovat naplno.

První dvě zaměstnankyně Popálky přijmou v srpnu, aby mohly v září naplno pracovat. „Jsou to bývalé pacientky Kliniky popálenin Fakultní nemocnice Brno. Jedna osobně prožila úraz popálením a druhá je matka dítěte po úraze. Obě mají vystudované sociální obory,“ uvedla ředitelka organizace Jana Lacinová.

Cílem organizace je poskytovat poradenství popáleným a jejich rodině, informovat je o poúrazové léčbě a o vhodných kosmetických přípravcích, zprostředkovat setkání lidí se stejným osudem formou skupinového sezení, zajistit rehabilitační pobyty pro děti s rodiči nebo mladé lidi a také vymýšlet projekty prevence pro veřejnost a školáky.

Popálky vznikly v roce 1994 a od té doby fungují jen díky dobrovolníkům z řad lékařů a veřejnosti. „Postupem času ale začal zájem rodin o léčebné pobyty upadat z důvodu peněz, na druhé straně rodiče vyžadovali mnohem více odbornějších informací, což bylo pro dobrovolníky stále více náročnější,“ řekla Lacinová. To bylo důvodem ke změně na obecně prospěšnou společnost, což umožní zaměstnant pracovníky na plný úvazek. „Zprofesionalizovali jsme organizaci, která má za úkol pokrýt chybějící odbornou pomoc v České republice tak, aby pomohla popáleným k návratu do běžného života,“ dodala Lacinová.

Případy popálených dětí nejsou ojedinělé. Například v červenci skončila v brněnské nemocnici teprve roční dívka s popáleninami na 30 procentech těla. Rodiče ji ihned po úrazu naložili do auta a chtěli ji odvézt do nemocnice. „Konali tak v dobré víře, aby situaci co nejrychleji vyřešili. Opak je ale pravdou. Kdyby ihned zavolali záchrannou službu, dítě mohlo dostat léky od bolesti. Popáleniny jsou totiž extrémně bolestivé,“ upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Podle ní je nutné, aby zdravotníci ošetřili každou popáleninu, která je na jednom procentu těla. „Pro představu jedno procento tvoří velikost dlaně ruky dotyčného,“ dodala Zuchová.

ilustrační foto: PhotoRack

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.