Jakubovi už je sice přes 20 let, stále za něj ale zodpovídají rodiče. Je totiž autistický a nesvéprávný. Přesto uzavřel smlouvu s telefonním operátorem.
televize Barrandov – reportáž
Jenže i přesto nedávno uzavřel smlouvu s telefonním operátorem. A ten chce za své služby samozřejmě zaplatit.
Říkáte si, jak je možné, že nesvéprávný člověk uzavřel smlouvu? Jednoduše.
Do občanky se o tom žádné záznamy nepíšou a obchodník tak nemá šanci nic poznat.
Třiadvacetiletý Jakub z Prahy trpí autismem už od narození. Kvůli vážné poruše mentálního vývoje ho soud v 18 letech zbavil svéprávnosti. Vše za něj tak musí řešit a podepisovat jeho otec.
Jiří ŘEZÁČ, otec:
Přišel nám domů dopis od operátora, že máme zaplatit 8900 a nějaký drobný za zřízení nějaký přípojky, kterou si zřídil můj syn.
redaktor:
Dluh za smlouvu na přípojku pevné linky ale otec platit nechce. Tvrdí, že se synem neměl obchodník právo smlouvu uzavřít.
otec:
Je invalidní a je zbaven svéprávnosti, takže on si nemůže nic zřizovat.
redaktor:
Přestože je na první pohled vidět, že Jakub zdravý není, v občance nic takového uvedeno nemá. Ani jiní lidé s omezenou svéprávností od ledna 2012 nikde podobný záznam nemají. Obchodník tak nemohl vědět, že smlouvu podepisuje nesvéprávný.
Lucie JUNGMANNOVÁ, tiskové centrum společnosti O2 Czech Republic:
My při uzavírání smlouvy bohužel nemáme možnost zjistit, že zákazník, se kterým smlouvu podepisujeme, je nesvéprávný.
Jan FULÍN, advokát:
Byl-li muž omezen ve své svéprávnosti rozsudkem, pak není možné, aby platně smlouvu uzavřel. Nicméně to ho nezbavuje povinnosti zaplatit určité služby, které opravdu od operátora čerpal.
redaktor:
Na otci Jakuba teď bude, aby operátorovi dokázal, že smlouva je neplatná. Že by mu ale čerpané služby společnost odpustila úplně, je nepravděpodobné.
JUNGMANNOVÁ, tiskové centrum O2:
Jako vstřícný krok případně nabízíme možnost odstoupit od smlouvy bez sankcí.
redaktor:
Podle odborníků si autisté následky svého jednání nejsou schopni plně uvědomovat.
Kateřina THOROVÁ, klinická psycholožka:
Ti lidé mají velké obtíže v sociálním kontaktu a v komunikaci a velmi často, asi v 50 procentech případů, se s tím pojí i mentální retardace.
redaktor:
Celosvětově trpí autismem jedno procento lidí. Jen v Česku se s touto poruchou ročně narodí každé sté dítě.
ilustrační foto: jppi MorgueFile
Stát tady jednoznačně pochybil. Na jednu stranu stanoví, že smlouvy s nesvéprávným jsou neplatné, na druhou stranu ale odmítá identifikaci nesvéprávných osob. Má tedy každý, kdo chce s někým uzavírat smlouvu, se ptát budoucího smluvního partnera, zda náhodou není nesvéprávný? Problém s tím mohou mít nejen firmy, ale i lidé. Například majitel bytu, jenž mu byt smluvně pronajme. Nebo půjčí peníze apod. Pokud by byl v občance údaj o nesvéprávnosti, chránilo by to nakonec i toho nesvéprávného a jeho blízké například před vymáháním nerozumně nasekaných dluhů. Vždyť se v textu naznačuje, že přece jen ten nesvéprávný bude muset telefonnímu operátorovi aspoň část z těch dlužných 8 tisíc zaplatit.
Je velice podivné, že takový důležitý údaj není uveden v občance, co kdyby ten kluk uzavřel smlouvu na nějaký úvěr apod.? Je sice pěkné, že smlouva je neplatná, ale je naprosto logické, že O2 chce zaplatit služby, které se se smlouvou pojily. Tohle podle mě je chyba státu. Neustále se mluví o tom, že má být ochrana osobních údajů, že dnes na občance nemusí být ani uvedeno to, zda je člověk svobodný nebo ne a paradoxně se to pak takto může vymstít.