Bartošek (KDU-ČSL): Někdo musí škody zaplatit. Já, plátce daně, to ale odmítám

Stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSL, Jan Bartošek, (foto) se zamýšlí nad tím kdo by měl zaplatit škody, způsobené sKartami. Podle něj Jaromír drábek a Vladimír Šiška nesou za celý projekt hmotnou odpovědnost.

„Nevnímáme tento krok jako výhru, ale jako selhání této vlády a především TOP 09 a jejích čelních představitelů,“ říká místopředseda KDU-ČSL a stínový ministr sociálních věcí Jan Bartošek.

“ Jsem přesvědčen, že především místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek a jeho první náměstek Šiška nesou finanční zodpovědnost za tento zpackaný projekt. Vyzýváme je, aby z celé situace vyvodili osobní zodpovědnost. Vzhledem k vzniklým škodám je na místě i odpovědnost hmotná, protože byli hlavními architekty a realizátory tohoto projektu. Vše dělali s plným vědomím rizik i přes to, že již na samém počátku byl projekt hlasitě kritizován Českou bankovní asociací. Z jejich strany tedy nešlo o nějaký omyl nebo omluvitelnou neznalost.“

V současné legislativě České republiky je dostatečně upravena odpovědnost všech osob a to i zvolených zástupců. Každý politik – jako každá jiná fyzická osoba – nese odpovědnost za své jednání či opomenutí, v jehož důsledku vznikla jinému majetková újma. Ani „politická odpovědnost“ osoby vykonávající veřejnou funkci nezakládá důvod ke zproštění odpovědnosti za způsobenou škodu.

„Souběžně s rozhodnutím Vlády České republiky o případném zrušením projektu sKaret je její povinností podat orgánům činným v trestním řízení podnět s cílem nalezení zodpovědné osoby a současně spolu s prokázáním škod tyto škody neprodleně vymáhat,“ sdělil Leo Steiner, člen KDU-ČSL a iniciátor občanských aktivit prosazujících hmotnou odpovědnost politiků a náhradu škod jimi způsobených.

Odpovědnost konkrétních chybujících úředníků je v legislativě rovněž dobře upravena a v konkrétních případech byla i mnohokrát aplikována.

„Na závěr si dovoluji upozornit, že pokud vláda tento podnět k prošetření sama nedá, tak plně převezme odpovědnost za celý projekt včetně škod, které s největší pravděpodobností vzniknou,“ doplnil Leo Steiner. Tuto odpovědnost nemusí nést dle KDU-ČSL plátci daní, dokonce naopak.

„Nevím, proč bych měl ze svých daní platit škodu, kterou svým jednáním způsobili našemu státu neschopní představitelé vrcholného vedení TOP 09,“ uzavírá Jan Bartošek.

Parlamentnilisty.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.