Kraj řekl ne škole tlumočníků pro neslyšící

ilustrační foto: Photoxpress

V Hradci by mohla vzniknout unikátní vyšší odborná škola vzdělávající tlumočníky do českého znakového jazyka, kterých je nedostatek. Kraj je ale proti.

Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2007 v České republice kolem 74 tisíc lidí se sluchovým postižením.

Aby mohli vést plnohodnotný život a co nejvíce se zapojit do společenského života, je potřeba, aby jim v některých případech asistoval kvalifikovaný tlumočník perfektně ovládající český znakový jazyk. Například v Hradci Králové jsou ale jen tři lidé, kteří požadavek splňují.
Rozšířit jejich počty by mohla nová vyšší odborná škola, která by každé dva roky vychovala 28 nových tlumočníků ze znakového jazyka. Vzniknout měla od příštího školního roku při hradecké Mateřské, základní a střední škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici. Krajští zastupitelé ale včera snahu nepodpořili.

„Vzdělávání tlumočníků do českého znakového jazyka řešíme dlouhodobě, protože jich je nedostatek. Ten následně neslyšícím znemožňuje přístup ke vzdělání,“ uvedl Petr Vysuček, prezident Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel. Tato organizace se zasazovala o to, aby specializovaná škola, která by kromě tlumočníků vzdělávala i pedagogické asistenty z řad neslyšících, vznikla právě v Hradci Králové.

Školský výbor, který vznik projednával, ho nedoporučil.“Ne všechny skutečnosti uvedené v důvodové zprávě výboru ale byly tak, jak nám předložili. Měli bychom proto podpořit, aby škola od prvního září začala fungovat,“ uvedla členka výboru a zastupitelka Anna Maclová.

Na podporu nové školy včera vystoupila i krajská zastupitelka a poslankyně Martina Berdychová, která se pokusila své kolegy přesvědčit, aby zřízení unikátní školy odhlasovali. „Kraj vše odůvodňoval tím, že by musel ministerstvu navrhnout utlumení jiné školy. Není to pravda. Od ministerstva je možná podpora škol, které vyučují nový obor, jehož absolventi se dobře uplatní,“ upozornila Berdychová

Zřízení školy by krajský rozpočet přišlo na 250 tisíc korun ročně. Vyšší odborná škola, která by vzdělávala tlumočníky, by měla být první svého druhu a její absolventi by našli uplatnění v různých odvětvích, od úřadů přes nemocnice až po školy. „Tlumočnictví českého znakového jazyka bylo nabídnuto formou celoživotního vzdělávání dospělých,“ argumentovala radní pro školství Táňa Šormová.

Podle Vysučka to ale nestačí. „Znaková řeč je plnohodnotný jazyk, k jehož perfektnímu zvládnutí nestačí jen tak nějaký kurz. K jeho studiu je potřeba několik let. Hradecká škola rovněž už má kvalifikované vyučující, kterých je jinak nedostatek,“ vysvětlil Vysuček.

Zastupitelé návrh nakonec nepodpořili a odsouhlasili pouze další prověření dostupnosti oboru tlumočník z českého znakového jazyka.

Mladá fronta DNES           http://www.idnes.cz/

 

1 komentář

  1. Můj názor je takový. Tlumočení pro neslyšící je pro tlumočníky dobrý kšeft. Starší generace neslyšících uměla víc číst než ta mladá generace. A ti mladí pokud se nenaučí trochu číst tak je to pro ně cesta do pekla.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.