Unikátní hlasovou terapii pro lidi trpící Parkinsonovou chorobou zavedla jako první v Česku Fakultní nemocnice v Ostravě. Nemoc totiž provází tuhnutí svalstva a pacienti tak často ztrácejí mimiku i hlas. Neschopnost komunikovat je vyřazuje ze společenského života. V nové logopedické poradně už pomohli desítce pacientů.
Česká televize
Pomalu se rozvíjející onemocnění mozku. To je Parkinsonova choroba. Projevuje se třesem, svalovou ztuhlostí a také depresemi.
Marta TOMÁNKOVÁ, hlasová terapeutka, Fakultní nemocnice Ostrava: Pacienti, kteří přijdou, vlastně skoro nehovoří, nemají žádnou mimiku, jsou do sebe zavřeni, dá se říct. Takže většinou za ně hovoří druzí a oni mlčí.
Fakultní nemocnice v Ostravě umí takto postiženým lidem pomoci. Učí je artikulovat a zvyšovat intenzitu hlasu.
Petra BÁRTOVÁ, neuroložka, Fakultní nemocnice Ostrava: Tato metoda se úspěšně aplikuje u pacientů v zahraničí již několik let a jsou s tím velice dobré výsledky.
Marta TOMÁNKOVÁ: Je to jediný možný prostředek, kterým se hlas dá navrátit. Žádnými léky to bohužel nejde.
Podle odhadů postihuje tato choroba v České republice asi 15 tisíc lidí. Každý rok lékaři diagnostikují tisíc i více nových pacientů. Čtyřtýdenní kurz, který hradí pojišťovna, není určen výhradně parkinsonikům. Ztrátou řeči mohou lidé trpět třeba i po cévní mozkové příhodě.
ilustrační foto: Flickr.com
Přidejte odpověď