Revoluční pomůcka pro vozíčkáře. Tak hodnotí nový terénní vozík po testovací jízdě sami tělesně postižení. Speciálně upravený prostředek si vyzkoušeli v Karlových Varech. Pro naprostou většinu z nich je ale příliš drahý.
Zdeněk Kirch je na vozíku už 6 let. Měl úraz na kole. Denně se potýká s překážkami ve městě. Nyní je už s novým dvoukolovým vozíkem.
Zdeněk KIRCH: Kola jsou terénní a velký, takže bez problémů já ten vozík hodím na ten obrubník.
Elektrický vozík funguje na bázi známého dvoukolového osobního transportéru Segway, upravil ho italský vozíčkář. Je vybaven kontrolním gravitačním modulem s vyhodnocováním vychýlení těžiště. Vozík si bez problémů poradí s prudkým kopcem i nezpevněnou cestou.
Zdeněk si od začátku pochvaluje jednoduché ovládání a řízení. KIRCH,: Když chci dopředu, tak se nahnu dopředu a řídítkem dělám jenom pravá, levá.
Jízda v písku a kamení. KIRCH:S mechanickým vozejkem v tomhle písku absolutně nemožný. S tímhle tím terénním vozíkem krásně jedu a vůbec se nezabořím.
Kola i blatníky terénního vozíku se dají vyměnit za menší. Lehčí a užší verze se lépe vejde do dveří nebo výtahu a na jedno nabití ujede víc kilometrů. 35 kilometrů,nebo kolem 20 kilometrů
Základní cena pomůcky je 15 900 eur, tedy necelých půl milionu korun. To mnohonásobně převyšuje i cenu běžně používaných vozíků. S příspěvkem od pojišťovny na tuhle novinku tak nikdo počítat nemůže.
Oldřich TICHÝ, mluvčí, VZP:To opravdu nepatří mezi prostředky hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Česká televize
Přidejte odpověď