
Kdo plánuje vyjet do ciziny o letních prázdninách, má nejvyšší čas podstoupit potřebná očkování, řekl dnes Maďar novinářům. Cestovatelským základem je vakcína proti žloutence A a B, může se doplnit o další očkování a léky podle cíle cesty a plánovaných aktivit.
„Nehledě na to, jak daleká je prázdninová cesta, měli byste navštívit specializovanou ambulanci, kde vám se zdravotní prevencí poradí,“ vzkázal cestovatelům a dodal, že i když je člověk chráněn očkováním či preventivními léky, neměl by se o dovolené zbytečně chovat rizikově.
Žloutenkou A se člověk může nakazit z držadla v dopravním prostředku, madla nákupního vozíku či bankovek, kterých se dotkl nakažený člověk. Virus na povrchu přežívá až dva týdny. Žloutenka B se přenáší krví například při tetování, piercinku, ale i při zubním ošetření a lékařských zákrocích v zemích s nižší úrovní hygieny.
Maďar uvedl, že ve Středomoří, kam nejčastěji Češi na dovolenou směřují, se běžně vyskytují nemoci způsobené viry, jako žloutenka, i bakteriemi, jako jsou meningokok či pneumokok. Proti nim chrání očkování. „Zaznamenáváme tam však i méně známé nemoci, proti kterým vakcína není, jako různé typy horeček, od středomořské přes západonilskou po krymsko-konžskou,“ uvedl.
Průběh těchto nemocí může být mírný i vážný, přenáší je hmyz a není proti nim očkování. Základní preventivní opatření je používání repelentu. „To platí hlavně pro děti, starší a chronicky nemocné lidi, cestovatele s oslabenou imunitou a těhotné ženy. Dovolenou však mohou zkomplikovat komukoli, kdo nemyslí na prevenci,“ upozornil docent.
V jižní Evropě se vyskytuje klíšťová encefalitida, hrozí tam i smrtelná vzteklina. Proti oběma nemocem je očkování. Maďar rovněž doporučil, aby se cestovatelé ve Středomoří vyhýbali syrovému masu, tepelně neupraveným mléčným výrobkům a plodům moře. Důležité je to zejména u těhotných žen.
Do zemí méně rozvinutých radí Maďar očkování proti žloutence A a B, do chudších oblastí navíc dávku vakcíny proti břišnímu tyfu. Žloutenkou či tyfem se může cestovatel nakazit i třeba na konci pobytu a v době, kdy ještě příznaky nemá, může nakazit rodinu, přátele či kolegy v práci. Pro cestování po Asii je podle Maďara výhodné očkovat se proti japonské encefalitidě, u ostatních nákaz šířených hmyzem vakcína není, je tedy nutno využít ochrany repelentem.
ilustrační foto: Flickr.com
Přidejte odpověď