Voda v Dejvicích a Bubenči není pitná, lidé mají použít cisterny

Kohoutková voda v pražských Dejvicích a Bubenči není pitná. Lidé by ji neměli používat ani na vaření, ústní hygienu či omývání nádobí. Byli o tom informováni mimo jiné z amplionů a letáky, které dostali do svých domovů.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zásobují oblast vodou z cisteren v reakci na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v oblasti a zahájily kontrolu kvality pitné vody. Výsledky mají být v pondělí.

ČTK to sdělili mluvčí PVK Tomáš Mrázek a zástupkyně starosty Prahy 6 Petra Kolínská.
Podle zástupce mluvčího Prahy 6 Petra Vybírala by opatrní měli být všichni obyvatelé městské části. Na radnici se během dne začali obracet i lidé z Vokovic a dalších částí.

Výsledky kontroly budou prvním bodem pondělního jednání vedení Prahy 6. Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel Dejvic jsou pravděpodobně koliformní bakterie. Odbornou pomoc zatím vyhledalo asi 130 lidí, dodala. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné. Třeba na střešovickou nemocnici se obrátily desítky lidí se zažívacími problémy, pacienti ale nemuseli být hospitalizování.

Koliformní bakterie se běžně vyskytují v zažívacím traktu člověka, pokud je jejich množství ve vodě nebo v potravinách zvýšeno, mohou vyvolat zažívací potíže. Lidé by si při průjmech a zvracení měli vzít běžné protiprůjmové léky a dbát, aby byli řádně zavodněni. Pokud problémy neustoupí, měli by vyhledat nejbližšího lékaře. Jágrová lidem doporučuje pít balenou vodu a nepoužívat vodu z kohoutku.

Radnice o problému informovala také všechny ředitele škol, školek a zařízení pro seniory a dlouhodobě nemocné. „Určitě zítra ráno bude režim ve školách a školkách upraven tak, aby děti nebyly v ohrožení,“ uvedla Kolínská. S uzavřením těchto zařízení ale se zatím podle ní nepočítá. Školy mají doporučeno udělat studenou stravu. Vodu nemají používat ani po převaření, řekl ČTK ředitel jedné ze základních škol.

Opatrní by měli být především rodiče s malými dětmi, senioři, alergici a provozovatelé restaurací. Například hosté Hotelu International Prague dnes dostali na pokoje balenou vodu, pokrmy a nápoje hotel připravuje výhradně z vody dovezené cisternou.

Aktuální informace o problému s vodou je možné získat na webu společnosti PVK, která také do domů a na veřejná prostranství v lokalitě rozvezla několik tisíc letáků. Lidé na místě informuje i hygienická služba a městští strážníci. Registrovaní odběratelé dostali podle Mrázka informace esemeskou. Vodovodní trubky v postižené oblasti jsou podle mluvčí proplachovány vodou s větším množstvím chloru.

Opatření související se špatnou kvalitou vody v Dejvicích a Bubenči se týká 32.000 lidí. Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, GoetHeho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.