Díky plošinám může Ondra chodit do školy

ilustrační foto: Honza Soukup / Flickr.com

Ondra, který se narodil s těžkým zdravotním handicapem a je odkázaný na invalidní vozík, totiž o své místo v běžné třídě musí bojovat.

ilustrašní foto: Honza Soukup / Flickr.com

Zatím skoro neovládá ruce ani nemluví, ale navzdory svému postižení je vnímaný a velmi učenlivý. Letos by měl nastoupit už do šesté třídy, ale učebny jsou bohužel v prvním a druhém patře. Díky nové schodišťové plošině by ale mohl chodit do líbeznické školy hned od září. Na začátku jara obec a škola proto požádaly o příspěvek 400 tisíc korun Nadaci ČEZ právě na pořízení plošin. Ty by totiž Ondrovi umožnily přístup do tříd ve zvýšeném přízemí a spolu s tím zároveň další vzdělávání se zdravými vrstevníky.

V podstatě normální kluk

Ondra se narodil v roce 2002 s těžkou vývojovou vadou mozku, která způsobila velký fyzický handicap. To, že neovládá ruce a nohy, ho odkázalo na vozíček, který ještě navíc pohyblivost v bezbariérových oblastech komplikuje. Navzdory svému postižení je vnímavý a učenlivý kluk. Už do jedné z pražských škol chodil spolu se zdravými dětmi a díky osobnímu asistentovi zvládnul napsat i písemku. Podle všech psychologických vyšetření je Ondra mentálně téměř na úrovni jiných dětí svého věku, jeho velký fyzický handicap mu však nedovoluje plně se zapojit do všech aktivit. Je rád ve společnosti spolužáků, zlobí stejně jako všichni kluci a učivo zvládá úměrně svému věku.
– pokračování na str. 2

Díky plošinám může Ondra chodit do školy

– pokračování ze str. 1

Stěhování do Hovorčovic
Nedílnou součástí jeho života je každodenní cvičení, díky kterému se svým handicapem bojuje a neustále své možnosti zlepšuje. Navíc se rodina přestěhovala z Prahy do Hovorčovic. „Kvůli stěhování jsme hledali novou školu a spádová škola v Líbeznicích nám vyšla velmi vstříc a paní ředitelka Pekárková zainteresovala na projektu Plošina pro Ondru doslova celou školu. Nicméně řekla, že bez podpory obce to nezvládne. Starosta Martin Kupka ihned na můj dotaz prohlásil, že si stejně vždy myslel, že líbeznická škola má nabídnout integraci, a tak se náš Ondra vlastně stal průkopníkem bezbariérovosti místní základky. Pan starosta oslovil Nadaci ČEZ, ta spustila aplikaci „Pomáhej pohybem“ a my všichni jsme rozjeli přes sociální sítě akci, abychom nashromáždili pro projekt Plošina pro Ondru stanovený počet bodů, asi 470 000,“ vysvětlila Našemu REGIONU Iveta Kameníková, manažerka měšického centra a zároveň Ondrova maminka.

Stačí stáhnout aplikaci

Nadace vyšla vstříc a zařadila plošinu pro Ondru a líbeznickou školu do nového projektu Pomáhej pohybem. Získání příspěvku tak mohl podpořit každý, stačilo si stáhnout stejnojmennou aplikaci do svého chytrého mobilního telefonu s operačním systémem iOS či Android. S každým krokem chůze, při běhu či při cestě na kole připisuje tato aplikace body. Ty se potom posílaly na podporu Ondrovy plošiny. „Je to vlastně pomoc na druhou. Každý udělá zároveň něco pro své zdraví. V případě úspěchu bude líbeznická škola připravená nejen na zářijový nástup Ondry, ale i na všechny další děti se zhoršenou pohyblivostí, které by se chtěly vzdělávat se svými zdravými vrstevníky,“ řekl k projektu starosta Líbeznic Martin Kupka.

Plošiny pro Ondru budou

Aby mohl Ondra trávit čas se svými novými spolužáky a lépe zapadnout do kolektivu, potřebuje škola vybudovat bezbariérový přístup do prvního i druhého patra. Pokud se to podaří, Ondra bude prvním těžce handicapovaným žákem, který se zapojí do výuky s ostatními dětmi a otevře tak cestu k integraci i dalším dětem. „Dnes už víme, že plošina bude a Nadace ČEZ v dohledné době předá starostovi obce šek na domluvenou částku, aby se v průběhu prázdnin plošina zrealizovala,“ dodala Ondrova maminka teprve před pár dny. Ondra už sice dosáhl svého cíle, ale aplikace „Pomáhej pohybem“ běží dál. Jsou tam i další ušlechtilé projekty, které můžete podpořit a na jejichž konta můžete zapsat body.

Barbora Walterová
Náš region

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.