Lidé se dál mohou koupat v převážné většině přírodních koupališť

ilustrační foto: Photoxpress

Lidé se mohou nadále bez obav koupat ve většině přírodních koupališť v ČR, kvalita vody zůstává i přes současné tropické teploty převážně dobrá. Kam se o víkendu zajít vykoupat? Přinášíme informace…

Se zvýšeným počtem sinic se však stále potýká například Máchovo jezero a na několika místech i Orlická přehrada. Stav vody se naopak zlepšil na koupališti Michal v Sokolově, které odstranilo problémy s cerkáliemi, tedy larvami motolice.

Na Orlíku se sinice vyskytují již několik týdnů. Hygienici zatím neočekávají zásadní zlepšení kvality vody, vyhnout by se jí měli malé děti, těhotné ženy či alergici. Obsah sinic je vysoký na všech čtyřech koupacích místech Středočeského kraje či u tábořiště Vojníkov v Jihočeském kraji. Naopak Podolsko ale nabízí jedny z nejlepších koupacích podmínek.

Ve středních Čechách hlásí zvýšené množství sinic také písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, ne však v takové míře jako na Orlíku. V jižních Čechách by se pak zájemci o koupání měli vyhnout ještě Staňkovskému rybníku na Jindřichohradecku. V Praze se lze koupat bez obav, méně průhledná je voda pouze v Hostivaři a na Džbánu. Nejlepší kvalitu vykazují Motol, Divoká Šárka a Radotín.

Se sinicemi se již od počátku sezony potýká Máchovo jezero. Zvýšený počet toxických sinic se tam zatím nemění, v posledních letech ale není ničím výjimečným. V Libereckém kraji hygienici také nadále nedoporučují koupání na koupalištích v Zákupech na Českolipsku a Chrastavě na Liberecku. V Chrastavě mají problém s výskytem bakterií, které naznačují fekální znečištění. V Zákupech ukázaly na počátku června laboratorní rozbory výskyt nebezpečných cerkárií, které se zavrtávají lidem do kůže.

Z dobrých zpráv se naopak mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Sokolova. Koupaliště Michal má po problémech s výskytem cerkárií znovu otevřeno. Nebezpečí cerkáriové dermatitidy ale ještě není zcela odvráceno, do 3. července tak nabízí návštěvníkům koupání zdarma na vlastní nebezpečí. Po kompletní rekonstrukci 1. července otevřelo také sokolovské městské koupaliště. Lidé si mohou zaplavat i na ostatních místech Karlovarského kraje.
Ve Zlínském kraji by měli být opatrnější návštěvníci Luhačovické přehrady, kde se objevilo vyšší množství sinic a chlorofylu. Voda je však stále ke koupání vhodná. Zbytek kraje nemá s kvalitou vody problémy. Koupat se lze bez obav také v přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji, horší kvalita je pouze na Vranovské přehradě v oblasti Bítov.

Příchod tropických teplot se neprojevil ani na kvalitě sledovaných vodních ploch v Olomouckém kraji. Podle hygieniků je voda v jezerech Poděbrady u Olomouce i v Plumlovské nádrži u Prostějova i nadále vhodná ke koupání. Podobně jsou na tom i rekreační rybníky a přehrady na Vysočině s výjimkou rybníku Černý na Jihlavsku. Je částečně vypuštěný a v jeho vodě se začínají objevovat sinice. Ve větší části rybníků na Žďársku bylo zjištěno mírně zvýšené množství barviva chlorofyl, voda v těchto rybnících ale není zdravotně závadná

Koupat se lze také ve všech přírodních nádržích v Pardubickém kraji. Kvalita vody se mírně zhoršila jen v přehradě Seč na Chrudimsku. V Královéhradeckém kraji je zhoršená kvalita vody u autokempu vedle nádrže Rozkoš na Náchodsku a ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové. V obou případech rozbory prokázaly zvýšený výskyt sinic a snížení průhlednosti, u citlivých jedinců by se tak mohly objevit zdravotní potíže. Hygienici v tomto týdnu také zaznamenali mírně zhoršenou kvalitu vody pro koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku.

Většinou dobrá je kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji. Problémy jsou jen na dvou místech na Chomutovsku, kde už od počátku sezony hygienici koupání nedoporučují. V Plzeňském kraji zůstává ke koupání nevhodná voda v rybníku Hnačov na Klatovsku, kde se již značně rozšířily sinice. Zhoršená jakost vody je kvůli sinicím také na Valše na Klatovsku. Ostatní sledované vodní plochy v kraji mají dobrou kvalitu vody.

Voda v moravskoslezských nádržích je stále vhodná ke koupání
Voda ve všech kontrolovaných nádržích v Moravskoslezském kraji je nadále vhodná ke koupání. ČTK o tom dnes informovala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.
Hygienici tentokrát kontrolovali koupací místa v okresech Opava, Bruntál a Karviná. Na devíti místech, a to v Budišově nad Budišovkou, Stříbrném jezeře v Opavě, rybníku Tvrdkov, třech místech na Slezské Hartě a třech místech na Těrlické přehradě, je voda vhodná ke koupání bez možných zdravotních rizik. Totéž platí i pro rybníky Bohušov a Edrovice na Bruntálsku, avšak kvůli zeleným řasám je tam zhoršená průhlednost vody.
Šebáková uvedla, že kontrolu kvality vody zajistili i provozovatelé u štěrkovny v Hlučíně na Opavsku, areálu Heipark v Odrách-Tošovicích na Novojičínsku a letním koupališti v Ostravě-Porubě. Také u nich laboratorní analýzy prokázaly vyhovující kvalitu.
Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě najdou zájemci na internetových stránkách www.khsova.cz.

Otevřeno už má Michal i sokolovské městské koupaliště
Koupaliště Michal má po problémech s výskytem cerkárií znovu otevřeno. Nebezpečí cerkáriové dermatitidy ale ještě není zcela odvráceno, do 3. července tak nabízí návštěvníkům koupání zdarma na vlastní nebezpečí. Po kompletní rekonstrukci 1. července otevřelo také sokolovské městské koupaliště, zjistila ČTK.
„Ve středu 1. července bylo na Michalu 538 návštěvníků. Do současné doby jsme neobdrželi jedinou zmínku z tohoto dne o tom, že by některý z koupajících se lidí měl nějaké kožní problémy z vody. Uvidíme, co s vodou udělají avizovaná vedra. Návštěvníky proto vyzýváme, aby každý, kdo zjistí příznaky cerkáriové dermatitidy z vody z Michalu, nám dal vědět prostřednictvím personálu koupaliště, e-mailem nebo zprávou na sociální sítě,“ uvádí provozovatelé Michalu na webu.
Opětovnému otevření koupaliště poté, co byl ve vodě zaznamenán výskyt cerkárií, předcházela řada laboratorních testů. K laboratornímu bádání bylo předloženo 1000 vodních šneků, kteří cerkárie mohou vylučovat, počet nakažených plžů byl ale minimální. Kvůli tomu dosud Michal uvádí na svých webových stránkách kvalitu vody za nevhodnou ke koupání a koupání návštěvníkům umožňuje pouze na vlastní nebezpečí. Vstupné a parkovné bude až do 3. července zdarma. Testy Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje (KHS) z 29. června shledaly kvalitu vodu za vhodnou ke koupání.
Stovky lidí už přišly vyzkoušet také nově zrekonstruované městské koupaliště v Sokolově. Proměna za 50 milionů korun vybavila areál nerezovými vodními nádržemi s mostem, odpočinkovými rošty přímo na hladině nebo novým sociálním zázemím. Koupaliště má otevřeno denně od 9 do 19 hodin.
Nejlepší možné hodnocení získala v rozborech z 29. června také vodní nádrž Tatrovice. O stupeň horší kvalita vody je na koupališti Rolava v Karlových Varech, naopak vodu nevhodnou ke koupání odhalily rozbory na Velkém Rybníce u Hroznětína.
Podle posledních výsledků je výborná kvalita vody také v nádrži Jesenice na Chebsku nebo v areálu Lido Hamrníky u Mariánských Lázní. Mírně zhoršená kvalita vody byla zjištěna v nádrži Skalka na Chebsku.

Hygienici stále nedoporučují koupání v Zákupech a Chrastavě
Hygienici v Libereckém kraji stále nedoporučují koupání na koupalištích v Zákupech na Českolipsku a Chrastavě na Liberecku. Zhoršená je voda v Máchově jezeře, kde odběry vody na všech plážích ukázaly zvýšený výskyt toxických sinic. Citliví jedinci, jako jsou malé děti, těhotné ženy nebo alergici, by se proto měli po koupání osprchovat. ČTK to dnes sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Zlepšila se kvalita vody na koupališti v Nedamově u Dubé na Českolipsku.
V Chrastavě mají problém s výskytem bakterií, které naznačují fekální znečištění. Aktuální rozbory jsou sice dobré, hygienici ale vycházejí z toho, že problém s bakteriemi E.coli a enterokoky je dlouhodobý. Chrastavské koupaliště patří mezi ta, u nichž se kvalita vody stanovuje z rozborů za poslední čtyři roky.
V Zákupech ukázaly na počátku června laboratorní rozbory výskyt nebezpečných cerkárií, které se zavrtávají lidem do kůže. Vyvolávají svědivé vyrážky a při opakovaných infekcích i bouřlivější alergické reakce. Situace se tam zatím nezlepšila.
Také zvýšený výskyt sinic v Máchově jezeře se zatím nemění, v posledních letech ale není ničím výjimečným. Odborníci předpokládali, že jezeru pomůže loňské vypouštění. Vody v jezeře je ale zatím málo a rychleji se ohřívá, což sinicím svědčí.
„Voda přibývá, jde to ale pomalu, protože tady vůbec neprší, voda má aktuálně 24,2 stupně,“ řekl ČTK Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero, která provozuje zdejší pláže a také lodní dopravu. Kvůli nedostatku vody zatím podle něj nebylo možné pustit lodě na vodu. „Přicházíme o peníze, budeme rádi, když vyplujeme kolem 15. července,“ dodal.
V Libereckém kraji sledují hygienici kvalitu vody na 34 vodních plochách. Na většině míst je voda dobrá, ještě přehrada Harcov v Liberci má mírně zhoršenou kvalitu vody, ta je ale jen zakalená a žádné nebezpečí podle hygieniků nehrozí.

V Plzeňském kraji je nevhodná voda ke koupání na Hnačově

V Plzeňském kraji zůstává ke koupání nevhodná voda na rybníku Hnačov na Klatovsku, kde se již značně rozšířily sinice. Zhoršená jakost vody je kvůli sinicím také na Valše na Klatovsku. Ostatní sledované vodní plochy v kraji mají dobrou kvalitu vody. Největší přehrada Hracholusky má u hráze vodu průhlednou do více než čtyř metrů, stejně jako nejoblíbenější plzeňský rybník – Velký bolevecký, zjistila dnes ČTK.
V celé bolevecké rybniční soustavě jsou podmínky ke koupání obecně velmi dobré, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras. Ve většině rybníků je podle něj průhlednost asi metr a půl a sinice se zatím nikde nerozvinuly. „Nejlepší podmínky jsou na Velkém boleveckém rybníce, kde průhlednost dosahuje 4,6 metru, což je výborná zpráva i pro šnorchlaře a potápěče, protože pod vodou dobře uvidí,“ řekl Duras. Teplota vody byla ve středu 22 stupňů Celsia, o víkendu se dá podle něj očekávat, že se ohřeje až na 26 stupňů.
Na začátek července má neobvykle dobrou vodu s průhledností 2,4 metru také plzeňské Košutecké jezírko. „Voda je sice lehce zakalena zeleným vegetačním zákalem, který způsobují mikroskopické řasy, ale sinice přítomny nejsou,“ uvedl Duras.
Naopak na přehradě České údolí u Plzně se kvalita vody zřetelně zhoršila – průhlednost zůstává kolem půl metru, ale začaly se objevovat sinice. Velmi dobrou kvalitu má u hráze voda v přehradě Hracholusky, průhledná je do více než čtyř metrů. „Sinice se pomalu objevují v horní části nádrže, jako je Butov a železniční most, od železničního mostu ke hrázi je situace stále velmi dobrá,“ dodal Duras. Rybářům vzkázal, že v hloubce pod sedm metrů už není kyslík, a tedy ani ryby. Je tedy zbytečné pokoušet se v takových hloubkách lovit.

Kvalita vod přírodních nádrží v Ústeckém kraji je většinou dobrá
Většinou dobrá je kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji. Problémy jsou jen na dvou místech na Chomutovsku, kde už od počátku sezony hygienici koupání nedoporučují. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků měření Krajské hygienické stanice. Oproti poslednímu měření před dvěma týdny se tak situace nezměnila. Hygienici letos sledují kvalitu vody na 17 místech, sezona byla zahájena už na 15 z nich.
Snížená průhlednost vody je už od začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví. S horší kvalitou vody musejí počítat také lidé, kteří zamíří do Varvažova na Ústecku. Na hladině se může objevovat fytoplankton, tedy například řasy.
Voda nevhodná ke koupání je v Přírodním koupališti v Prunéřově. Obdobná situace je i ve Vysoké Peci na Chomutovsku.
Naopak kvalitní voda je v zatopené jámě v Chlumci na Ústecku, Kamencovém jezeře v Chomutově, v nádrži Barbora na Teplicku, v Matyldě u Mostu, Jetřichovicích na Děčínsku nebo na Nechranické přehradě. Sezona ještě nezačala v Chabařovicích na Ústecku, kde probíhají stavební úpravy. Kvalitu vody hygienici zatím nehodnotili v jedné ze dvou nádrží ve Velkém Šenově na Děčínsku.
Letos ještě nebudou hygienici kontrolovat kvalitu vody v největším jezeře v Ústeckém kraji, Miladě na Ústecku. Vodní plochu, která vznikla na rekultivovaném území, úřady zatím do seznamu kontrolovaných míst nezařadily. Milada by se v následujících letech měla stát turistickým lákadlem kraje. Zatím tam ale není infrastruktura ani zázemí pro rekreaci.
Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Laboratorní vyšetření stojí kolem 2500 korun. Platí ho provozovatel nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Koupací sezona je letos stanovena od 30. května do 1. září.

V Luhačovické přehradě na Zlínsku se objevily sinice a chlorofyl
V Luhačovické přehradě na Zlínsku se objevilo vyšší množství sinic a chlorofylu. Hygienici to zjistili v úseku u hráze, u kempu je kvalita vody lepší. Voda je však stále ke koupání vhodná. Citlivější lidé jako alergici, těhotné ženy, malé děti nebo osoby se sníženou imunitou by se však po koupání měli osprchovat pitnou vodou, řekla dnes ČTK Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.
„Ještě to není dramatického,“ komentovala výsledky z tohoto týdne Javoříková. Sinice a chlorofyl jsou i ve vodě slepého ramene Pahrbek u Napajedel na Zlínsku, kde však hygienici vodu stejně jako v oblasti kempu u Luhačovické přehrady vyhodnotili stále jako nezávadnou s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. „Zatím jsou všechny vody ke koupání vhodné. Uvidíme, co udělá horko,“ dodala Javoříková.
Zbylých šest sledovaných vodních ploch je zcela bez závad, voda je zde ke koupání vhodná bez jakýchkoliv problémů. Platí to pro přehrady Bystřička a Horní Bečva a štěrkoviště v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, vodní nádrž Všemina a Štěrkáč v Otrokovicích na Zlínsku a také pro přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.
Hygienici letos v regionu kontrolují vodní plochy každé dva týdny. Poslední vzorky odeberou na konci srpna. Informace o kvalitě vody naleznou návštěvníci také ve vitrínách u jednotlivých přírodních koupališť.

Ideální podmínky pro koupání na jihu Čech jsou v Černé a Podolsku
Nejlepší podmínky pro koupání v Jihočeském kraji nabízejí některá místa u velkých přehrad. Jedná se především o Podolsko na Orlíku a Černou v Pošumaví na Lipně. V těchto dvou místech má voda nejvyšší kvalitu. ČTK to dnes řekl Vratislav Heinige z českobudějovické krajské hygienické stanice.
Na pláži u Černé v Pošumaví a v tábořišti Podolsko aktuální výsledky rozborů ukazují vodu vhodnou na koupání. Na pětistupňové škále hygienici ocenili obě místa jedničkou.
Na rybníku Hejtman na Jindřichohradecku a v Horní Plané u lipenské přehrady má voda mírně zhoršenou kvalitu. Třetím stupněm hygienici ohodnotili podmínky v Lipně nad Vltavou a v kempu Radava u orlické nádrže. Voda nevhodná ke koupání stále zůstává u tábořiště Vojníkov na Orlíku a ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku.
Na některých místech se nepatrně začíná objevovat vodní květ a horší průhlednost. Je to dáno teplým počasím, které momentálně panuje. Podle Heinigeho by se však situace neměla vyvíjet nijak dramaticky, neboť meteorologové očekávají v příštím týdnu ochlazení a bouřky.

Voda ve středočeských koupalištích je dobrá, kromě Orlíku
Kvalita vody ve středočeských koupalištích je dobrá, kromě vody v Orlické přehradě, která není vhodná ke koupání. Vyhnout by se jí měli hlavně oslabení lidé. Zda se stav na přehradě zlepší, se podle Luboše Mandíka z příbramské pobočky krajské hygienické stanice nedá odhadnout, ale razantní snížení množství sinic nepředpokládá.
Vodě s vysokým výskytem sinic se mají vyhnout především malé děti, těhotné ženy, alergici, ale i další lidé se zdravotními problémy. Ostatní lidé by se měli alespoň osprchovat. Obsah sinic je vysoký na všech čtyřech koupacích místech na Orlíku. „Zatím tam nepřevažují rody sinic, které vytvářejí takzvaný vodní květ, tedy u hladiny by z nich byla hustá zelená ‚kaše‘. Jinak bychom možná museli přistoupit k vyhlášení zákazu koupání,“ uvedl Mandík.
Zvýšené množství sinic hlásí také písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, ale ne v takové míře jako na Orlíku.
Sinice mohou způsobit zdravotní problémy, například vyrážku, zánět spojivek i nevolnost. Jejich množství zůstává stále vysoké na Orlické přehradě v Trhovkách, Podskalí i Lavičkách a také v oblasti Popelíky. Mírně zhoršené vlastnosti vody, jako je například zakalení, má jezero Ostrá na Nymbursku. Koupání v něm ale omezeno není.
Výskyt toxických sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jde o sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené v celém objemu vody, jde o netoxické řasy.

Po koupání na Rozkoši a Stříbrném rybníku je doporučená sprcha
Kvůli zhoršené kvalitě vody u autokempu vedle nádrže Rozkoš na Náchodsku a ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové doporučují hygienici po koupání osprchovat se čistou vodou. V obou případech rozbory prokázaly zvýšený výskyt sinic a snížení průhlednosti, u citlivých jedinců by se tak mohly objevit zdravotní potíže. ČTK to dnes zjistila na webu Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.
Hygienici v tomto týdnu také zaznamenali mírně zhoršenou kvalitu vody pro koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku. V ostatních nádržích a na koupalištích v Královéhradeckém kraji je voda podle provedených rozborů vhodná ke koupání.
Hygienici upozorňují na to, že jakost vody sledují jen na vodních plochách uvedených na svém webu. Na ostatních místech kvalitu vody nikdo nemonitoruje a koupání je na vlastní nebezpečí.


Jihomoravská přírodní koupaliště mají vodu vhodnou ke koupání

Přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji nabízejí vhodnou vodu ke koupání, vyplývá z výsledků měření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Sleduje okolo 20 přírodních koupališť. Horší kvalita vody je pouze na Vranovské přehradě v oblasti Bítov, koupat se v ní ale lze.
Hygienici monitorují vodu každý měsíc. „Pokud máme informace od veřejnosti nebo pochybnosti, že by se stav mohl zhoršit, provádíme měření vícekrát do měsíce. Například na Vranovské přehradě v Kopaninkách máme z minula zkušenosti, že bývala voda horší a koupání jsme museli zakazovat. Proto provádíme kontrolu častěji,“ uvedl ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk.
Zatím však podle něj hygienici nemají žádné informace o tom, že by se v některém přírodním koupališti nedalo koupat. Vranovská přehrada má také vhodnou vodu, avšak může být kalnější nebo mít zápach. Podle Staňka bývá voda na počátku koupací sezóny dobrá. Její kvalita se však zhoršuje vlivem počasí, tepla a jiných faktorů. Zdrojem kontaminace je většinou přívalová voda po vydatných deštích. Poté se přemnožují sinice, které kvalitu zhoršují.
Voda v koupalištích má okolo 20 stupňů i více. Vhodnou vodu nabízí Brněnská přehrada na Kozí horce, v Rokli, Rakovci i na Sokolském koupališti, nový přírodní biotop v městské části Brno-jih i přírodní jezírko Wellnes Infinit Maximus v Brně a Kovalovice na Brněnsku.
Voda je bez problémů také v nádržích Nové Mlýny na Břeclavsku, Výrovice, Vémyslice a Bantice na Znojemsku i ve Vranovské přehradě na pláži Vranov. Kvalitní vodu má i Lučina a Bohuslavice na Hodonínsku, vodní nádrže Letovice a Pálava i s rybníkem Suchý na Blanensku a Luleč na Vyškovsku.


Voda na Plumlově i Poděbradech je podle hygieniků stále čistá

Příchod tropických teplot se na kvalitě sledovaných vodních ploch v Olomouckém kraji dosud nijak neprojevil. Podle hygieniků je voda v jezerech Poděbrady u Olomouce i v Plumlovské nádrži u Prostějova i nadále vhodná ke koupání. Poděbrady si loni udržely čistotu po celé léto, na Plumlově se však během sezony vyskytly sinice. Návrat letního počasí zaplnil již také koupaliště v regionu, vysokou návštěvnost očekávají provozovatelé především při nadcházejícím prodlouženém víkendu.
„Zatím se počasí na kvalitě vod neodráží. Jak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady, tak ve vodní nádrž Plumlov je stav vodních ploch velmi dobrý. Voda je zde jakostí vhodná k vodní rekreaci. Smyslově postižitelné vlastnosti vody jsou také vyhovující,“ řekl dnes ČTK Karel Freudmann z olomoucké krajské hygienické stanice. „Existuje jen velmi nízká pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží po koupání,“ doplnil hygienik.
Příchod teplého počasí plní nejen pláže u vodních ploch, ale i prostranství na koupalištích v regionu, která v uplynulých dnech zela prázdnotou. „Od rána to vypadá velice dobře. V minulých dnech to bylo velmi špatné, ve středu už tady bylo 123 lidí a během dneška očekáváme už tak kolem 300, před námi je navíc prodloužený víkend,“ řekl dnes ČTK správce koupaliště ve Šternberku Zdeněk Jurča. Předpokládá, že koupaliště od pátku zahájí večerní koupání mezi 18:00 a 21:00.

Rybníky na Vysočině jsou vhodné ke koupání, horší je jen Černý
Rekreační rybníky a přehrady na Vysočině mají počátkem letních prázdnin vodu vhodnou ke koupání. Výjimkou mezi 16 vodními plochami, které kontroluje krajská hygienická stanice, je rybník Černý na Jihlavsku. Je částečně vypuštěný a v jeho vodě se začínají objevovat sinice. Ke zvýšené opatrnosti v tomto případě hygienici nabádají lidi, kteří mají problémy s imunitou a rodiče, kteří by se v rybníku Černý chtěli koupat s malými dětmi. Výsledky poslední kontroly dnes hygienická stanice zveřejnila na svém webu.
Ve větší části rybníků na Žďársku bylo zjištěno mírně zvýšené množství barviva chlorofyl. Týká se to rybníků Domanínský, Medlov, Velké Dářko a nádrže Pilská ve Žďáru nad Sázavou. Voda v těchto rybnících ale není zdravotně závadná, řekla ČTK Martina Fišarová z krajské hygienické stanice. „V podstatě to vypovídá o tom, že rybník je maličko oživen řasami,“ uvedla. Bez výtek prošly tento týden na Žďársku prověrkou rybník Sykovec a přírodní biotop v Šiklově mlýně.
Na Havlíčkobrodsku mají čistou vodu oba kontrolované rybníky – Ředkovec a Řeka. Rybník Kachlička je vypuštěn. Na Jihlavsku se mohou lidé bez obav koupat v rybnících Velký Pařezitý a Malý Pařezitý. V pořádku jsou také všechny tři vodní plochy v okrese Pelhřimov: lom u Horní Cerekve a nádrže Sedlice a Trnávka.
Čistou vodu nabízí rekreantům rovněž přehrada Dalešice na Třebíčsku, vzorky vody tam hygienici odebírali na pláži u Koněšína. Rouchovanské koupaliště Stejskal nebylo hodnoceno, protože tam ještě sezona nezačala.
V příštím týdnu hygienici znovu zkontrolují rybník Černý. Vzorky vody z ostatních vodních ploch budou odebírat za 14 dní.

V přírodních nádržích v Pardubickém kraji se lze bez obav koupat
Ve všech přírodních nádržích v Pardubickém kraji se lze bez obav koupat. Kvalita vody se mírně zhoršila jen v přehradě Seč na Chrudimsku. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Krajská hygienická stanice Pardubického kraje.
Podle posledních odběrů byl na Seči v lokalitách Ústupky, Hoješín a Semtín zaznamenán zvýšený výskyt sinic. Hygienici doporučují se po koupání osprchovat, voda není vhodná pro citlivé jedince. Sečská přehrada trpí rozšířením sinic a dalších organismů v létě často. V roce 2012 bylo koupání zakázáno koncem srpna, v roce 2011 již před polovinou prázdnin.
Lidé mohou v regionu zamířit také k oblíbeným písníkům u Mělic a Březhradu na Pardubicku. Slunce je však zatím příliš neohřálo. „Teplota vody v nádržích je na tuto dobu nejnižší za posledních 15 let,“ informoval ČTK ekolog Jiří Klicpera, který se sledování čistoty vody na Pardubicku dlouhodobě dobrovolně věnuje.
Čisté jsou rovněž vodní nádrž Březina na Svitavsku, přehrada Pastviny na Orlickoústecku a rybník Dlouhý v témže okrese. Připomínky mají hygienici jen ke dvěma lokalitám. Zakalená je voda v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku, což je ale obvyklý jev už na začátku sezony.


Voda v pražských koupalištích je podle hygieniků v pořádku

Voda v pražských koupalištích je vhodná ke koupání. Méně průhledná, ale pořád vhodná ke koupání, je v Hostivaři a na Džbánu, v ostatních koupalištích vodu hygienici označili nejvyšší známkou. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili pražští hygienici na svých internetových stránkách.
Podle měření hygieniků je nejlepší voda v Motole, Divoké Šárce a loni otevřeném koupališti v Radotíně, kde se na čištění vody podílí speciální vodní rostliny. Na Džbánu v Praze 6 je voda méně průhledná už od začátku sezóny. V Hostivaři ukázaly zhoršenou kvalitu výsledky posledního měření.
Mimo provoz jsou koupaliště Lhotka a rybník Šeberák. Lhotka je uzavřena nejspíš do příští sezóny, Šeberák jeho majitel pro letošní sezonu vypustil.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.