Vedra v posledních dnech zaměstnala zdravotníky ve Zlínském kraji. Více pacientů ošetřila například zlínská krajská nemocnice.
Jen za prodloužený víkend prošlo ambulancí interního příjmu 82 pacientů, z toho zhruba 20 s neurologickými potížemi – cévní mozkovou příhodou, brněním nohou či závratěmi.
Další pacienti skončili v ambulanci například s kolapsy z horka, bolestmi hrudníku, dušností a dehydratací, řekla dnes ČTK mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.
„Mnozí z ošetřených museli být hospitalizováni, například pacienti s cévní mozkovou příhodou, dušností a také několik hlavně starších lidí, kteří byli dehydrovaní. Většina dehydrovaných pacientů dostala infuzi k zavodnění, někdy také léky proti zvracení, a po několika hodinách mohli jít domů,“ uvedla mluvčí.
Někteří pacienti by však podle jejích slov měli právě kvůli vedru zvážit, zda je nutné, aby chodili k vyšetření. „Někdy skutečně přicházejí s banalitami, a mnohdy pak v ambulancích při čekání v horku kolabují,“ poznamenala Havlíková.
U hospitalizovaných pacientů, zejména starších lidí, sledují v těchto dnech zdravotníci více než jindy příjem tekutin. „V pokojích větrají hlavně brzy ráno a pozdě večer, kdy není venku už takové horko, přes den se spíše nárazově otvírá do průvanu. Většina budov v nemocnici je už zateplena a opatřena okny s venkovními žaluziemi. Ty dostatečně brání průniku tepla,“ uvedla Havlíková.
Pacienty s kolapsy z vedra přijala o prodlouženém víkendu i Uherskohradišťská nemocnice. Jednu dehydrovanou pacientku přivezli zdravotníci z nedalekého Velehradu, kde se konaly Dny lidí dobré vůle. Nemocnice se kvůli vedru musí postarat i o své zaměstnance. „Ti, kteří pracují venku a nemají přístup ke kohoutkové vodě, dostávají denně příděl dvou a více litrů balené vody podle potřeby. Jedná se zejména o zahradníky, údržbáře, šoféry a pracovníky spalovny,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
V loni otevřeném centrálním pavilonu je zavedena klimatizace. „Jinak imobilní pacienti na lůžkových odděleních dostávají zvýšený příjem tekutin, ostatní jsou vyzýváni k tomu, aby více pili – pokud jim to umožňuje jejich zdravotní stav – a personál je kontroluje. V čekárnách u ambulancí máme umístěny barely s pitnou vodou,“ řekla Lipovská.
Několik pacientů s dehydratací či kolapsovým stavem ošetřili i lékaři Kroměřížské nemocnice. Kromě toho ale museli podle mluvčí nemocnice Veroniky Klímové pomoci třeba i člověku, který se při čištění bazénu nadýchal chlorových chemikálií. Více práce v posledních dnech měli také záchranáři v kraji, nárůst výjezdů byl oproti průměru asi desetiprocentní.
Teploty v kraji by dnes podle meteorologů měly vystoupat až k 36 stupňům Celsia. Ve středu by však mělo být oblačno až zataženo, místy bouřky, teploty by se měly pohybovat mezi 25 až 29 stupni.
Přidejte odpověď