Na festivalu představila aktivity Aliance žen s rakovinou prsu

foto: marin-FreeDigitalPhotos

Na problematiku rakoviny prsu, její diagnostiky i léčby upozornila na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary akce Aliance žen s rakovinou prsu.

foto: marin-FreeDigitalPhotos

Ta je letošním neziskovým partnerem festivalu. Aliance, která zastřešuje pacientské organizace, tak chtěla upozornit na potřebnost prevence, která může zachránit život.

„Poslední dobou jsme se začali věnovat kampaním, protože se ukázalo, že pacientky jsou ochotné se o své zkušenosti podělit. A to je velký dar, který bychom rádi veřejnosti poskytli. Na festivalu tak rozjíždíme akci Ostře sledovaná prsa, kdy se snažíme ve spolupráci s pacientkami, a bylo nás dnes okolo 50, aby manifestovaly to, že prevence je důležitá. A pokud ji děláte, tak sice jde o život, ale můžete to vyhrát,“ řekla ředitelka aliance Eva Knappová.

Přímo v prsním dómu naproti karlovarské hlavní poště si mohou zájemci na figuríně, takzvaném prsním fantómu, vyzkoušet, jak správě vyšetřit prsa, kdy a proč. K dispozici jsou na místě odborníci, kteří mohou odpovědět i na konkrétní otázky. „Lidé tady dostanou maximum toho, co nám jednou může zachránit život,“ uvedla Knappová. Ke stánku láká prsní stěna, sestavená ze 160 odlitků ženských ňader.

Aliance uspořádala Pochod pro radost a život, kterého se účastnily samy ženy, které rakovinu prodělaly, i příznivci. Na podporu aliance v podvečer vystoupil hudebník Dan Bárta.

Podle Knappové lékaři v Česku ročně diagnostikují 7000 až 8000 nádorů prsou ročně. A ačkoli se nejčastěji vyskytují u žen ve věku 45 až 50 let, v poslední době přibývají i ženy mladší 40 let. Rakovina prsu ale může postihnout i muže.

Aliance zaštiťuje 45 pacientských organizací, jejím cílem je poskytovat jim metodickou pomoc, koordinovat projekty a kampaně ve prospěch prevence a léčby nádorového onemocnění prsu a zastupovat je vůči státu i na mezinárodním poli.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.