Martin Kukla má stříbro z mistrovství světa do 23 let

Tělesně postižený oštěpař z českobudějovického Centra zdravotně postižených JČ vybojoval cenný kov v holandském Stadskanaalu

České Budějovice – Handicapovaný oštěpař 1. Centra zdravotně postižených JČ v Českých Budějovicích Martin Kukla přivezl ze světového šampionátu do 23 let stříbrnou medaili. Odchovanec klubu tak zúročil tvrdou přípravu v prostorách Centra na Lannově loděnici, kde pod vedením trenéra Jiřího Smékala poctivě trénuje již od svého dětství.

Za patnáct let už má Kukla doma pěknou sbírku medailí a ta poslední z mistrovství světa v holandském Stadskanaalu patří mezi ty nejcennější. „Vyráželi jsme z Olomouce, kde jsme měli před mistrovstvím světa závěrečné soustředění. Naše osmičlenná výprava cestovala do Holandska zhruba devět hodin,“ popisuje Kukla strastiplnou cestou do dějiště mistrovství.

V tréninku házel za hranici čtyřiceti metrů a do země tulipánů tak odjížděl v perfektním fyzickém i psychickém rozpoložení. Výkon přes čtyřicet metrů by znamenal jeho osobní rekord.

Začátkem července bylo lidem v Čechách pořádné horko, ani v severněji ležícím Holandsku se však atleti příliš neochladili. „Vedro bylo po našem příjezdu velké. Oštěp byl podle původního harmonogramu naplánován na polovinu týdne, kvůli horku byl ale posunutý až na úplný závěr šampionátu,“ říká českobudějovický atlet.

Zpočátku pobytu se sportovci v Stadskanaalu potili, dva dny před dnem D však přišlo náhlé ochlazení. „Najednou bylo venku o deset stupňů méně. Byl to velký skok a mě zatuhla krční páteř. Tyhle problémy mě trápí již delší dobu,“ vypráví o svých trablích Martin Kukla.

Den před závodem tak mladý oštěpař ztratil svou nabytou pohodu a do závodu nastupoval s obavami. Bude krk fungovat jak má? I takové myšlenky se honily Jihočechovi hlavou.

V kategorii spastiků, kam Martin Kukla patří, bylo na oštěp přihlášeno přesně osm závodníků. Ošidná kvalifikace tedy odpadla. „Znal jsem jen Brita Duttona. Potkali jsme se už vloni na světových hrách ve Stoke Mandeville, kde mě porazil. Ostatní soupeři pro mě byli neznámí,“ měřil si své konkurenty těsně před závodem Kukla. Již po prvních pokusech českobudějovický atlet cítil, že šance na medaili je velká.

Do svého prvního pokusu se svěřenec Jiřího Smékala pořádně opřel a bylo z toho 39,66 metrů. K jeho výkonu se přiblížil pouze Brit, nikdo další v prvním kole nedosáhl ani na třicetimetrovou metu. „Vypadalo to dobře a tušil jsem, že minimálně stříbrná medaile by mi neměla uniknout. S lehkými obavami jsem v průběhu závodu sledoval Kuvajťana, který se zlepšoval každým pokusem a mohl mě reálně ohrozit,“ napíná Kukla.

Alqallaf nakonec v posledním pokusu hodil 34,50. Jak se ukázalo, zahajující pokus Kukly byl jeho nejlepším. V soutěži však rozhodčí naměřili ještě jeden delší. Dutton hodil druhým pokusem 40,11 metrů a tímto pokusem zvítězil. Kukla byl druhý. „Rozdíl mezi mnou a Britem byl zdánlivě těsný, ale já bych musel hodit minimálně o pět metrů víc, abych ho porazil. On totiž jako méně postižený hází těžším náčiním. Vzhledem ke zdravotním peripetiím, které mě potkaly těsně před závodem jsem ale nadmíru spokojený,“ neskrývá radost reprezentant českobudějovického Centra.

Žádné velké oslavy přímo v dějišti se ale nekonaly. „Byl to poslední den šampionátu a už jsme se těšili všichni na odjezd domů, protože jsme toho měl po týdnu opravdu dost. Samozřejmě jsme si ale navzájem pogratulovali,“ líčí Kukla.

Handicapovaný atlet si však dlouho neodpočine. V říjnu by se rád podíval do Kataru, kde se koná mistrovství světa dospělých a o nominaci bude muset ještě tvrdě bojovat.

Koncem srpna ho čeká v Olomouci prestižní domácí závod se silnou mezinárodní konkurencí. „Přes léto budu trénovat a jako student si potřebuji taky přivydělat. Proto budu shánět i nějakou brigádu,“ spřádá plány na prázdniny Martin Kukla.

MICHAL HAVELKA
Českobudějovický deník
http://ceskobudejovicky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.