Puncovní úřad varuje před koupí šperků u neregistrovaných e-shopů

Puncovní úřad varuje před nákupy šperků u internetových obchodů, které nejsou u úřadu registrovány. Neopuncované výrobky z drahých kovů, které se na evropský trh dostávají z Asie, mohou obsahovat těžké kovy, jako jsou olovo nebo kadmium, které způsobují zdravotní problémy.

Úřad provede do konce roku ještě minimálně jednu velkou kontrolu prodejců šperků. Na tiskové konferenci to uvedli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a ředitel odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný.
Na českém trhu v posledních letech rychle roste počet on-line prodejců šperků. Jen loni jich přibylo 306, úřad jich nyní registruje 1576. Na trhu působí ale také řada e-shopů prodávajících šperky, které nejsou registrované u Puncovního úřadu. „Já bych chtěl vyzvat spotřebitele k maximální opatrnosti při nákupu šperků a předmětů z drahých kovů obecně přes e-shopy, protože tam to riziko je poměrně velké,“ uvedl Mládek.
Například ve čtvrtek zkoumal Puncovní úřad velký šperk ve tvaru lva o váze více než jeden kilogram, který obsahoval významné množství toxického kadmia. Úřad zajistil i kabelku s řetízkem přes ruku, který rovněž obsahoval kadmium.
Ze šperků, které obsahují kadmium, přechází tento toxický prvek již po 15 minutách kontaktu se zpocenou pokožkou do ledvin, uvedl ředitel Odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný.
„Obchod se šperky u nás představuje byznys v řádu miliard korun ročně. Upozorňujeme proto zákazníky, aby byli při nákupech obezřetní, nechali si doložit doklady o druhu kovu, jeho ryzosti a hmotnosti a řídili se tím, zda je šperk označen puncovní značkou,“ uvedl Šťastný.
V Česku je aktivních zhruba 8000 subjektů, které obchodují se šperky. V roce 2013 jim úřad za různá pochybení uložil 184 pokut v hodnotě 1,5 milionu korun, v roce 2014 již puncovní inspekce rozdala 291 pokut v hodnotě 2,5 milionu korun.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.