Růst minimální mzdy ohrožuje chráněná pracovní místa

Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR chce od státu kompenzace

Plzeň – Udržet chráněné pracovní místo může být kvůli každoročnímu růstu minimální mzdy problém. Vláda rozhodla, že minimální mzda pro tělesně postižené stoupne od ledna 2016 o 16 procent z osmi tisíc na 9300 korun. Jde o výraznější nárůst než u standardní minimální mzdy, která se zvýší o 700 korun na 9900 korun. Politici navíc odsouhlasili, že od ledna 2017 dojde k vyrovnání minimální mzdy pro postižené s tou běžnou.

Růst minimální mzdy zvyšuje firmám náklady na odvody za zaměstnance a to může vyústit až v jejich nahrazení technologiemi. „Dopady zvýšení minimální mzdy v příštím roce teprve analyzujeme. Pokud ale v roce 2017 částka překročí 10 tisíc korun, tak může být problém s udržením chráněných míst,“ tvrdil Miroslav Šrédl, předseda výrobního družstva Styl Plzeň, které zaměstnává lidi se zdravotním postižením.

Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR proto bije na poplach a snaží se už teď na ministerstvu práce a sociálních věcí vyjednat příspěvek jako kompenzaci za růst nákladů na chráněné pracovní místo. „Stát vnímá, že by byla ohrožena chráněná místa, a proto hledáme možnosti, jakým způsobem nám bude kompenzovat šestnáctiprocentní nárůst minimální mzdy,“ konstatoval Šrédl.

Podle něj Styl Plzeň sice zaměstnává většinu lidí za běžnou mzdu. Hůře placená místa chce ovšem udržet.

Šéf Okresní hospodářské komory (OHK) Plzeňsko Miloslav Zeman soudí, že zvyšování minimální mzdy neřeší problémy české ekonomiky. „Beru ji jako parametr sociálního smíru,“ podotkl Zeman s tím, že v republice za minimální mzdu pracuje zlomek zaměstnanců. „V podnikatelském sektoru nemá žádnou roli. Podnikatelé ji vnímají jako číslo potřebné k výpočtu sociálních dávek. Minimální mzda se vyplácí asi ve velkých montovnách, na druhou stranu všichni deklarují, že montovny nechceme. A kvalifikovaní zaměstnanci za minimální mzdu nedělají,“ řekl předseda OHK Plzeňsko.

Vyšší minimální mzda znamená vyšší pojistné pro osoby bez zdanitelných příjmů (nezaměstnaní, kteří nejsou v evidenci úřadů práce, mnohé ženy v domácnosti nebo studenti starší 26 let). „Od minimální mzdy se odvíjí výše pojistného na zdravotní pojištění. Pojistné se proto zvýší o 95 korun měsíčně,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Minimální mzda

– V současnosti činí 9200 korun
– od ledna 2016 stoupne o 700 korun na 9900 Kč
– naposledy vzrostla v lednu 2015, a to z 8500 na 9200 Kč
– podle údajů MPSV ČR ji pobírá 2,3 procenta pracujících
– vláda chce minimální mzdu zvyšovat každý rok.

MARTIN ŠVEC
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.