O růst minimální mzdy jsou spory. Na Slovensku ji mají již o tisíc vyšší

ilustrační foto: LeoSynapse / sxc.hu

Nové jednání o zvýšení minimální mzdy a nové rozpory mezi vládou, odbory a zaměstnavateli. Včerejšek dohodu nepřinesl. Ministerstvo práce navrhuje plus sedm set. Pohledem firem je to moc, očima odborářů zase málo.

ilustrační foto: LeoSynapse / sxc.hu

Česká televize

Nejnižší plat činí momentálně devět tisíc dvě stě korun a měsíčně ho pobírá zhruba sto tisíc lidí. S každým dalším rokem mají podle koalice dostat přidáno.

Jedni z mnoha lidí, kteří berou minimální mzdu. Alena Vrbová ani Lucie Slepčíková nemohly dlouho najít práci. Nakonec chodí každý den uklízet.

Lucie SLEPČÍKOVÁ, veřejná prospěšná pracovnice:Protože jsem bydlela v Orlové, no a tam práce pro mě nebyla. Tak když jsem se přestěhovala sem do Boubína, tak tu je práce a jsem ráda za ní.

O tom, co by si koupily, kdyby minimální mzda rostla, mají jasno.

Alena VRBOVÁ, veřejně prospěšná pracovnice: Tak momentálně potřebuju pračku, a to je tak asi vše. Snažím se od píky.

Minimální mzdu berou podle ministerstva práce a sociálních věcí i servírky, prodavači nebo lidé ve zpracovatelském průmyslu, třeba šičky. Šachová partie o to, kolik nakonec bude minimální mzda, se po dnešku rozjela naplno. Zaměstnavatelé navrhují růst o pět set korun. Odbory by byly pro růst o tisíc korun. Do toho přichází ministerstvo práce a sociálních věcí a říká, nejlepší bude kompromis, a to růst o sedm set korun. Vláda se k růstu minimální mzdy zavázala v programovém prohlášení. Jednu z hlavních figur na šachovnici, zaměstnavatele, by zvýšení mzdy o pět set korun vyšlo ročně na zhruba miliardu. Na tu jsou ochotni kývnout. U sedmi set korun by to bylo jedna a půl miliardy. A u růstu o tisíc korun pak ještě téměř o miliardu víc. Tyto dvě varianty ale odmítají.

Jan WIESNER, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR:
Je to potřeba, aby byla v souladu ta výše minimální mzdy s produktivitou práce a s růstem HDP.

Ani druhý hráč s kompromisem nesouhlasí. Podle odborů vláda nesplní, co slíbila.

Josef STŘEDULA, předseda ČMKOS:Podle našeho soudu je to porušení programového prohlášení, protože vláda jednoznačně dala písemně najevo, že chce dosáhnout čtyřicetiprocentního podílu mezi minimální mzdou a průměrnou mzdou, a toto v žádném případě není možno při takovém tempu dohodnout.

Růst o sedm set korun každý rok by podle propočtu na daný slib nestačil ani v roce 2020. Definitivně rozhodne koaliční rada.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/: Při rozhodováním vlády se bude pohybovat v těch mantinelech mezi pěti sty koruny a tisíci korunami.

Jedním z argumentů, proč minimální mzdu nezvyšovat, byla i hrozba propouštění. Jenže i když se mzda už letos zvýšila o sedm set korun, nezaměstnanost nestoupla, naopak. Podle ODS je to ale zásluha rostoucí ekonomiky.

Jan SKOPEČEK, ekonomický expert strany /ODS/:Zejména ty nízkopříjmové skutečně ta minimální mzda poškozuje a jakékoliv zvýšení je posílá větší, jejich větší počet na, na úřad práce.

Na Slovensku už je minimální mzda vyšší než v Česku, v přepočtu téměř deset a půl tisíce korun. Vláda ji naposledy zvedla v lednu o sedm set sedmdesát korun a chce ji dál zvyšovat. Záměrem je, aby se lidem vyplatilo pracovat a ne žít ze sociálních dávek.

Nejnižší minimální mzda je v Bulharsku, naopak v Německu, Belgii nebo Lucembursku přesahuje čtyřicet tisíc. Vláda chce vyřešit i problém minimální mzdy u zdravotně postižených. Lidé v invalidním důchodu mají teď nárok na sníženou sazbu minimální mzdy osm tisíc korun. Materiál, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, počítá s tím, že snížená sazba bude zrušena od roku 2016 nebo 17.

v Událostech teď vítám premiéra Bohuslava Sobotku. Pane premiére, vy odmítáte argument opozice, že s rostoucí minimální mzdou poroste i nezaměstnanost. O co opíráte víru, že firmy radši lidem přidají a nebude pro ně jednodušší se jich prostě zbavit?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/:
Dobrý večer. Já myslím, že když se podíváme na vývoj v posledních třech letech, dvakrát se výrazně zvedla minimální mzda, jednou za Rusnokovy vlády o pět set korun, jednou za naší vlády o sedm set korun a nezaměstnanost se snížila. My máme v letošním roce dvakrát tolik volných pracovních míst, než jsme měli před rokem. Ekonomika roste, nezaměstnanost klesá a je také důležité, aby se zvýšily mzdy. Já jsem přesvědčený, že skutečně je důležité, aby lidé, kteří chodí do práce, měli vyšší příjem než ti, kteří zůstávají na sociálních dávkách. A myslím si, že je také zřejmé z mezinárodního srovnání, že Česká republika, která je na chvostu, na chvostu v rámci Evropy je, z hlediska výše minimální mzdy má prostor pro to, aby postupně rozumně minimální mzdu zvýšila.

Ano, vláda sice minimální mzdu zvyšuje, ale ve finiši jí vyplácejí zaměstnavatelé. Jak vážně berete jejich připomínky, že ta suma roste rychleji než kondice firem?

Bohuslav SOBOTKA:
Tak určitě je potřeba dojít k určitému kompromisu. Dnes zaměstnavatelé navrhli zvýšení o pět set korun. Já jsem rád, že i zaměstnavatelé souhlasí s tím, že minimální mzda poroste. Odbory navrhly o tisíc korun. Já to beru jako dva mantinely, mezi kterými se nakonec bude pohybovat rozhodnutí vlády.

Děkuji

Česká televize

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.