ÚS dal novou šanci na odškodnění za následky infekce z nemocnice

foto: southernfried / MorgueFile

Ústavní soud (ÚS) dal novou šanci na odškodnění dítěte, jež ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové prodělalo těžkou infekci s trvalými následky. Matka jménem dítěte žádala jako bolestné a náhradu za ztížení společenského uplatnění 7,55 milionu korun.

Justice původně žalobu zamítla. Zástupci obou stran se dnešního vyhlášení nálezu nezúčastnili.

Nyní musí znovu rozhodovat Okresní soud v Hradci Králové, měl by více zapracovat na dokazování. Některé pasáže rozsudku jsou podle ústavního soudce Ludvíka Davida nepřezkoumatelné, některé neúplné. „Soudy si především musí v dokazování udělat jasno,“ zdůraznil David. Zvláště u podobných sporů, kdy jsou ve hře závažné následky a vysoká škoda, musí být podle Davida výsledky dokazování přesvědčivé a úplné.

Dítě se s dvojčetem narodilo v červnu 2009. Kvůli předčasnému porodu a nízké váze obě děti trávily první dny po porodu v inkubátoru. Pátý den se u jednoho z dětí objevily příznaky nitrolebního zánětu. Lékaři diagnostikovali takzvanou nozokomiální infekci, tedy nemocniční nákazu. Následky nemoci závažně ovlivnily rozvoj dítěte.

Znalecký posudek založený na zdravotnické dokumentaci nijak nevyjasnil, jak přesně se dítě nakazilo – jestli ještě v těle matky, při porodu nebo v inkubátoru. Příčinu prý totiž nelze zpětně určit. „ÚS je toho názoru, že o možných příčinách vzniku škody měl znalecký ústav pojednat podrobněji a měl se zabývat možností, zda přece jen nelze určité závěry učinit,“ řekl dnes David.

Podle rodičů dítě nakazil personál. Dokládali to tajnou a nekvalitní nahrávkou rozhovoru se zástupci nemocnice z prosince 2009. Pracovníci nemocnice tehdy podle rodičů připustili, že personál nejedná při ošetřování dětí v inkubátoru vždy podle svých povinností a hygienických předpisů, což se týká například dezinfekce rukou.

Nemocnice však během sporu o náhradu škody sporné vyjádření popřela. Podle Okresního soudu v Hradci Králové šlo jen o teoretickou a spekulativní možnost. Soud nakonec vycházel spíše ze znaleckého posudku a žalobu zamítl. Verdikt pak postupně potvrdil jak Krajský soud v Hradci Králové, tak později Nejvyšší soud.

V minulosti v jiném sporu rodina získala odškodnění za zásah do soukromého a rodinného života. Justice přiznala každému z rodičů 1,5 milionu korun od nemocnice, která se tehdy neodvolala.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.